Skocz do zawartości

[90l] Otwarte. Gatunki nieskaczące?


Silens
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, założyłem 90litrowy (w tytule zrobiłem błąd), narożny zbiornik typu low tech. Będzie gęsto obsadzony roślinami.

I teraz pytanie, jako że jest to akwarium otwarte czyli bez pokrywy, jakie polecacie gatunki? Chodzi mi o takie rybki, które nie mają skłonności do wyskakiwania ponad tafle wody. Wolałbym żeby nie padły łupem kota. Ktoś ma doświadczenie? Propozycje? Albo czego na pewno nie brać? :)

Edytowane przez Silens
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witaj :)

 

Przede wszystkim nie ma czegoś takiego jak gatunki nieskaczące, każda ryba wyskoczy jeśli zostanie do tego zmuszona, np się przestraszy albo będzie goniona itp.

Ale żeby pomóc Ci w Twoim problemie, to lepiej byłoby żebyś podał obsadę która Ci się marzy a wtedy będziemy mogli weryfikować czy te konkretne gatunki nadają się bardziej czy mniej, które ewentualnie wymienić itd.

Bo Twoje pytanie w stylu: "chce kupić samochód... jaki polecacie a jakiego nie?" jest zbyt rozległe.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z czasem może zostanę zmuszony do używania czego w rodzaju moskitiery, przynajmniej na noc, ale na razie chce spróbować bez.

Chodzi mi o ogólne tendencje gatunków, wiem że wiele z nich (np gupik, mieczyk, proporczykowiec) zawsze wyskoczy, bo taką ma naturę. W kontekście niewyskakiwania myślałem o pielęgniczkach Kakadu, neonach, na pewno zbrojnik niebieski. Może barwniaki czerwonobrzuche? Fajnie byłoby mieć bojownika, ale z nimi może być ciężko. Jakaś ekipa sprzątająca? Kiryski, otoski? Jakieś propozycje co do ewentualnego uzupełnienia lub coś zamiast tych gatunków? Chciałbym mieć z czego wybierać więc liczę na różne propozycje. Oczywiście wiem, że każda ryba może wyskoczyć, ale chciałbym zminimalizować to ryzyko. Dodam, że podłoże to drobny czarny żwirek kwarcowy położony na ziemi ogrodowej. Z ciekawości może ktoś ma doświadczenie z Akarą błękitną? Ma tendencje do skakania? Nie zamierzam jej hodować w tym akwarium, ale może w przyszłości będę w innym bo to moja wymarzona rybka.

Edytowane przez Silens
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

neony skaczą, kiryski skaczą, zbrojniki niebieskie skaczą,  i to jeszcze jak. (raz mi jeden zdolny potrafił wskoczyć do filtra kaskadowego, przez kaskadę pod prąd)

Pielęgnic nigdy nie miałem więc nie wiem. Do tej pory nie miałem gatunków, które by nie skakały.

pokrywa w jakiejkolwiek formie to imho konieczność. Albo trzymać poziom wody 15cm poniżej krawędzi zbiornika, tylko że to nie ma sensu.


Czemu się tak wzbraniasz przed pokrywą? Zwłaszcza że masz kota - będzie pił wodę z akwarium, na 100% - koty wolą taką wodę niż świeżą. A to dawka bakteri i zanieczyszczeń które mogą nie być korzystne dla ryb.

Edytowane przez Łza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie prosiłem o wymienianie plusów i minusów akwarium odkrytego i zakrytego tylko o wybór rybek w celu zminimalizowania ryzyka ich wyskoczenia. Akwarium otwarte po prostu mi się podoba. Inną sprawą jest to, że jest nietypowych wymiarów i ewentualną pokrywę musiałbym wykonać sam. Jedyne co biorę pod uwagę to jakaś kratka/moskitiera do przykrywania na czas kiedy nikogo nie ma w domu lub na noc. Więc na razie zostaje jedynie wybór mieszkańców, którzy mogliby się wpasować w takie warunki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

przykrywania na czas kiedy nikogo nie ma w domu lub na noc.

 

Jaki w tym miał by być cel? Ryby skaczą również jak jest ktoś w domu. Jeśli uważasz, że upilnujesz to kozak jesteś.

Zamów u szklarza cienką szybę nakrywkową na wymiar i umieść ją na specjalnych kątownikach. (allegro, każdy sklep zoologiczny) prawie tego nie będzie widać. łączny koszt ~20zł

Edytowane przez Łza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...