Skocz do zawartości

Zielenice - jak je ograniczyć na oko?


Kokokabana
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

1.Kiedy akwarium zostało zalane (data)-

W listopadzie 2017

2.Litraż i wymiary akwarium -

300l 120/50/50

3.Jakie jest oświetlenie(rodzaj,oznaczenie,moc-W/L)-

Dwie belki 36W 3600lm , jedna belka 80W power led z diodami full spectrum

4.Jak długo świecisz (ile godzin)-

12-14h

5.Podłoże - dokładny opis lub nazwa handlowa

piasek kwarcowy

6.Filtracja -

AN 2000 + Aquael turbo 500 z watą + filtr biologiczny na pompkę powietrza

7.Typ zbiornika (Twoje założenie lub cel do jakiego dążysz,np.ogólny,roślinny itd.) -

Akwarium roślinne

8.Ozdoby (jakie)-

łupiny kokosa, dwa korzenie

9.Rośliny (ile,jakie)-

20 gatunków, długo by było pisać

10.Ryby - obsada (jw.)-

neonki, razborki,kiryski, piskorki, para ramireza, krewetki red cheery (10 szt) 1 krewetka filtrująca

11.Podmianki (jak duże,jak często, jaka woda, kiedy ostatnia podmiana?)-

30L wody RO w weekendy

12.Nawożenie akwarium (czy podajesz nawozy,jakie,ile? )-

do wody RO podaję gotowe nawozy mikro, typu basic z Azotem i fosforem + K,Mg,Fe,Mn,Zn,Mo,B,Cu,Ni,Co,E202,E300 Na początku dużo 2-3x, aktualnie zeszłem do dawki zalecanej przez producenta, ale będę schodził niżej, bo na razie dalej brak niedoborów.

13.CO2 (czy jest,jak dystrybuowane?)-

20-30mg/l cały czas. Rośliny zaczynają bąbelkować dwie godziny po włączeniu oświetlenia

14.Parametry wody/ aktualne wyniki testów jakie posiadasz NO3, PO4 , KH, GH, , Ph ,Fe -

1-5 kH, 5,5 pH 21-25C

15.Czy ostatnio robiłeś coś co mogłoby zdestabilizować zbiornik ?

Zacząłem podawać Co2 z butli, dołożyłem belkę oświetleniową typu plant

16.Jak często są karmione ryby i czym/ jak szybko ryby zjadają pokarm i czy zostaje po karmieniu?

raz dziennie, czasem dwa, z pokarmem mrożonym ochotka,oczlik,rurecznik, rybki są wiecznie wygłodniałe, głównie kiryski, więc pokarm na pewno nie zalega na dnie :)

 

a822ebb227c70430m.jpg

940b4d12a8b5d5ffm.jpg

5fc11501e59830e5m.jpg

Opis problemu-

 

Co trzeci dzień szyby zaczynają obłazić pyłem, zielenice osadzają się głównie dolnej części szyby i zaczyna atakować wolno rosnące rośliny.

Boje się że mnie zdominuje, jak przestanę kontrolować zbiornik, czyli gdzieś wyjadę na tydzień itp.

Co radzicie?

Edytowane przez Kokokabana
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyjedź na tydzień a nawet dłużej. Kiedy wrócisz zdziwisz  się jak ładne masz akwarium. Zakładam, że zegary sterują oświetleniem a filtracja działa bez przerwy.

 

Skróciłbym oświetlenie do maksymalnie 12 godzin. Optymalnie będzie 10 godzin.

Podmiany zwiększyłbym do 60l tygodniowo.

 

Napisz coś więcej o nawożeniu. Jakiego producenta to jest nawóz? Czy możesz podzielić dawkę przez 5 i podawać codziennie?

 

 

 

 

Dwie belki 36W 3600lm , jedna belka 80W power led z diodami full spectrum
 

 

Czyli świetlówka 2x36W i 1x80W, plus belka LED.

Edytowane przez DavyJones
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 problemy:

 

1:

 

4.Jak długo świecisz (ile godzin)- 12-14h

2:

 

6.Filtracja - AN 2000 + Aquael turbo 500 z watą + filtr biologiczny na pompkę powietrza

3:

 

11.Podmianki (jak duże,jak często, jaka woda, kiedy ostatnia podmiana?)- 30L wody RO w weekendy

4:

 

12.Nawożenie akwarium (czy podajesz nawozy,jakie,ile? )- do wody RO podaję gotowe nawozy mikro, typu basic z Azotem i fosforem + K,Mg,Fe,Mn,Zn,Mo,B,Cu,Ni,Co,E202,E300 Na początku dużo 2-3x, aktualnie zeszłem do dawki zalecanej przez producenta, ale będę schodził niżej, bo na razie dalej brak niedoborów.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nawóz kupuję w proszku do rozrobienia w wodzie. Nawóz jest rodzaju basic, czyli wszystkiego po trochu, to co woda z kranu powinna mieć.

Gdyby były jakieś niedobory po paru tygodniach bym zobaczył, fakt trochę cierpi jedna roślinka na brak siarki, ale to raczej nie ma wpływu na zielenice.

 

Wcześniej robiłem mniejsze podmianki i tyle zielenic nie było, także to też wykluczam.

 

Wraz ze wzrostem roślinności się pojawiły, dlatego kupiłem butlę. Myślałem jeszcze nad złym dozowaniem co2, bo w dzień poziom był w przedziale 20mg/l a rano przed włączeniem światła dużo mniej niż 10mg/l i to mogło wpływać na zmiany?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumiesz...
Nie chodzi o niedobory. Chodzi o nadmiary, niestabilność, dokładanie światła.

1.Za długo świecisz.
2. Za słaba filtracja co stawrza niestabilność akwa.
3. Za małe podmiany , przez co dochodzi do kumulacji pewnych pierwiastków, które wykorzystują glony.
4. Przenawożenie.

 

Nawóz kupuję w proszku do rozrobienia w wodzie. Nawóz jest rodzaju basic, czyli wszystkiego po trochu, to co woda z kranu powinna mieć.

Kto Ci powiedział że takie ilości powinna mieć woda w kranie, w wodzie powinno być tyle pierwiasków ile potrzebują rośiny inaczej nadywżki wykorzystują glony bo jest luka w ekosystemie i trzeba ją zapełnić. Wszystkiego po trochu, więc nawóz jest źle zrównoważony... 
Pomijam to że z tego co napisałeś nawozisz więcej mikro jak makro a mikro rośliny tak dużo nie potrzebują.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

w wodzie, ale nie w wodzie kranowej.

Są to nawozy dla roślin akwariowych, na razie się sprawdzają, więc nie narzekam. Wcześniej ich nie stosowałem stąd zwiększone dawki, które dały spore rezultaty, a nie że waliłem 3-krotne dawki do kranówy, tylko do wody RO.

Więcej światła dla mnie to sprawa oczywista, że trzeba podawać więcej nawozów. Gdybym ich nie podawał wcale, to bym miał dopiero wysyp.

Druga sprawa nie wiem co masz do mojej filtracji, zapewne masz lepsza, cieszy mnie to.

Daruj Sobie takie porady Mapet

Edytowane przez Kokokabana
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Są to nawozy dla roślin akwariowych, na razie się sprawdzają, więc nie narzekam

Nie sprawdzają się, przynajmniej nie w dawkach w jakich je podajesz, masz chyba zielenice tak czy nie?

 

 

 

 

Druga sprawa nie wiem co masz do mojej filtracji, zapewne masz lepsza, cieszy mnie to.

Jest za słaba...

 

 

 

Daruj Sobie takie porady Mapet

Po co w ogóle pytasz, przecież Ty wiesz lepiej a że nie potrafisz sobie poradzić z własnym akwarium to wina ufo...

Napisałem Ci gdzie leży wina, a że do Ciebie to nie dociera to nawet innym nie pomagaj, bo widać na jakim poziomie masz Swoją wiedzę.

Ode mnie tyle w tym temacie...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodzi o to Mapet, że od razu sprowadzasz kogoś do parteru, mimo że nie znasz faktycznego stanu zbiornika, filtracji itp a nawet odnoszę wrażenie zarzekasz się że wiesz to lepiej.

Ja wiem czemu mam zielenice, tzn domyślam się, ale szukam potwierdzenia mojej tezy.

 

Dlaczego dawałem 3-krotne dawki nawozu?

Nie lałem ich bezpośrednio do zbiornika bo musiałbym wlać około litra, tylko wlewałem do wody z podmianki w stosunku 30ml/10L, stopniowo zmniejszając dawki co tydzień, aktualnie 30ml na 30L wody RO, następną zejdę jeszcze o pół.

Filtracja jest znakomita, woda jest krystaliczna. Stosuję drugi mniejszy filterek, żeby zachować większość bakterii, gdybym musiał przeczyścić kubełek. Biologa na pompce z przyczyn oczywistych, oaza dla krewetek i takiej jednej roślinki widocznej po lewej stronie.

 

 

Co do tematu.

Zacznę świecić mniej

Zrobię większą podmianę

Jeśli znowu zobaczę kropkę na szybie, czy pył to ograniczę jeszcze podawanie co2. W dzień z roślin naprawdę sporo bombelków się sypie

 

@DavyJones

 

Mogę podawać codziennie, nie ma problemu, bo mam rozlane do butelek z dozownikiem, po butelkach z Potasu z Aqua Artu ;)

Chcę natomiast zejść tak jak pisałem wcześniej do dawki 2x mniejszej niż zaleca producent. Jest to osoba prywatna, prowadząca własną działalność w zakresie akwarystyki i nawozów.

Edytowane przez Kokokabana
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Edit

Zapomniałem o wkładzie biologicznym, który niedawno usuwałem. Węgiel aktywny był do wywalenia.

 

Kupię zeolit i glinkę, powinno po jakimś czasie pomóc, bo czegoś jest za dużo w wodzie (N, P), skoro sypie pyłem po szybach nawet po większej podmiance.

Edytowane przez Kokokabana
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kupię zeolit i glinkę, powinno po jakimś czasie pomóc

 

To tzw pobożne życzenie, że "powinno pomóc" . Zeolit będzie pochłaniał z wody coś tam i czegoś tam znowu będzie za mało.

Też kiedyś wierzyłem, że taki a taki wkład pomoże. One pomagają głównie ich producentom - zarobić pieniądze. 

Mam w swoich filtrach tylko gąbki (e901), co w zupełności wystarcza.

 

 

 

bo czegoś jest za dużo w wodzie (N, P), skoro sypie pyłem po szybach nawet po większej podmiance.

 

Przypomniało mi się, że pył pojawia się u mnie latem, gdy promienie słoneczne padają na przednią szybę - inaczej akwarium się nie dało ustawić. W innych porach roku nie ma to miejsca. Nie zmieniam nawożenia, sztucznego oświetlenia, filtracji, ilość ryb się nie zmienia.

 

Pylenie musi więc być spowodowane dodatkową dawką światła słonecznego. U ciebie może być podobnie - za dużo światła.

 

 

Sprecyzuj jak to jest z tym oświetleniem. Masz 2x36W i belkę 80W i ledy, czy 2x36W i belka led o mocy 80W?

 

W jednym i drugim wypadku za mocno dałeś do pieca z tym oświetleniem.

Edytowane przez DavyJones
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pierwsza belka DIY 100cm ma diody power led z radiatorem i soczewkami, 30 szt ze sterownikiem. Miks 6 niebieskie, 6 fullspectrum reszta białe(ciepłe, zimne) na belce aluminiowej z radiatorem, chłodzona powietrzem z wentylatora.

 

Druga belka DIY miała w sumie 36W, zrobiona była z modułów led i dwóch ceowników 120cm, dawała rzekomo 99 lm na moduł

 

Trzecia lampa też led 30W pod 220V kupiona niedawno zastąpiła 36W belkę DIY, bo świeci jaśniej.

 

Sama belka z power ledami świeci ok, roślinki bąbelkują, ale wydaje mi się że mam niedoświetlone strefy, dlatego dokupiłem lampę led pod napięcie z kontaktu. Na samej lampie jest jasno, ale roślinki na nią nie reagują. Zbyt zimne światło i pewnie za mało Watt.

 

Myślałem jeszcze, żeby sobie belki podwiesić do sufitu, żeby zmniejszyć promieniowanie ;) z tym że mam okno na ulicę i będzie nieźle dawać po oknach, także odpada xD

Edytowane przez Kokokabana
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...