Jump to content
Sign in to follow this  
NeoDh

Co to za brązowy nalot na roślinach?

Recommended Posts

Witam,

Na wstępie chciałem wszystkich powitać, bo jest to mój pierwszy post na forum ;)

Drugą sprawą jest moja prośba o pomoc w zwalczeniu poniżej opisanego ustrojstwa, które się pojawiło w moim świeżo-założonym akwarium. Załączam odpowiedzi na pytania z templatki, opis problemu oraz kilka zdjęć. W razie niewystarczających informacji, dajcie znać to odpowiem jak tylko będę mógł ;) Oczywiście próbowałem przeszukać forum, ale żaden temat nie odpowiada w 100% na moje wątpliwości, dlatego zakładam nowy.

1.Kiedy akwarium zostało zalane (data) - 24.02.2018
2.Litraż i wymiary akwarium - 60x30x35cm, 63l
3.Jakie jest oświetlenie(rodzaj,oznaczenie,moc-W/L) - 2x14W T5 (1x6500K + 1x8000K), 0,44W/l
4.Jak długo świecisz (ile godzin) - 11h, 9:00-20:00
5.Podłoże - dokładny opis lub nazwa handlowa -  substrat JBL Aquabasis plus, na górę bazalt oraz plaża z czarnego kwarcu
6.Filtracja - Kaskada AquaEl FZN-2, + prefiltr gąbkowy, w koszach gąbka, ceramika i wata
7.Typ zbiornika (Twoje założenie lub cel do jakiego dążysz,np.ogólny,roślinny itd.) - Akwarium ogólne
8.Ozdoby (jakie) - Kamienie plus korzeń Red Wood Moor
9.Rośliny (ile,jakie) -
Eleocharis parvula
Staurogyne Repens
Hedyotis salzmani
Ludwigia sp. Super Mini Red
Alternanthera Reineckii Rosanervig
Hygrophila Angustifolia
Rotala Rotundifolia Red
Bacopa australis
Eleocharis vivipara
Mech Jawajski
Ilość - taka jak na zdjęciach
10.Ryby - obsada (jw.)- na razie brak
11.Podmianki (jak duże,jak często, jaka woda, kiedy ostatnia podmiana?)- Na razie była jedna podmiana 10l 1.03.2018
12.Nawożenie akwarium (czy podajesz nawozy,jakie,ile? )- podawałem Aqua Art Planta Gainer Carbo K+ następnie chciałem zacząć dozować azot oraz żelazo (tak mi poleciła osoba od której zakupiłem rośliny)
13.CO2 (czy jest,jak dystrybuowane?)- Nie
14.Parametry wody/ aktualne wyniki testów jakie posiadasz NO3, PO4 , KH, GH, , Ph ,Fe -
NO3 - 10
NO2 - 0
GH - 18
KH - 17
pH - 7,6
Cl2 - 0,8
15.Czy ostatnio robiłeś coś co mogłoby zdestabilizować zbiornik ?
Po wystąpieniu glonów kilka dni po założeniu akwarium skróciłem czas naświetlania do 5h na dzień i przestałem nawozić w/w środkami.
16.Jak często są karmione ryby i czym/ jak szybko ryby zjadają pokarm i czy zostaje po karmieniu? Brak karmienia
17.Fotka całego zbiornika i fotka detali - załącznona
Opis problemu-
Kilka dni po założeniu akwarium zauważyłem brązowy nalot na roślinach, głównie na Bacopa australis, Staurogyne Repens oraz na Hedyotis salzmani. Z tego co udało mi się zidentyfikować, to wyglądało to na okrzemki. Z przeczytanych wątków na różnych forach oraz poradach wynikało, aby ograniczyć naświetlanie oraz częściej podmieniać wodę. Naświetlanie zmniejszyłem do 5h na dzień (13:00-18:00), z wymienionych roślin mechanicznie usunąłem nalot oraz przestałem nawozić akwarium. Następnego dnia podmieniłem ok 10l wody (była odstana 24h), dzisiaj po powrocie do domu zauważyłem, że zbrązowiały też rośliny wąskolistne (Eleocharis), pojawił się też drobny nalot na szybach oraz na kamieniu. Poniżej załączam kilka fotek i proszę o pomoc, czy to są faktycznie okrzemki czy może jakieś inne ustrojstwo i jak się tego pozbyć? Wiem, że tego typu sytuacje występują dosyć często w nowo założonych akwariach, natomiast boję się o utratę roślin, dlatego proszę o pomoc i zidentyfikowaniu tych glonów czy nalotu oraz co powinienem zrobić aby się tego pozbyć?

1) Czy powinienem jeszcze częściej podmieniać wodę? Bo jeżeli to faktycznie są okrzemki, to czy podmiana wody na taką z kranu (oczywiście odstaną) znowu nie dostarczy krzemu do zbiornika?

2) Czy wznowić normalne 11-godzinne naświetlanie?

3) Czy wznowić, uzupełnić bądź całkowicie zmienić nawożenie roślin?

Z góry dzięki i pozdrawiam ;)

post-19298-0-33488900-1520193742_thumb.jpg

post-19298-0-54148800-1520193756_thumb.jpg

post-19298-0-44724700-1520193766_thumb.jpg

post-19298-0-84288800-1520193773_thumb.jpg

post-19298-0-18449100-1520193788_thumb.jpg

post-19298-0-29609800-1520193796_thumb.jpg

post-19298-0-89776800-1520193803_thumb.jpg

Edited by NeoDh

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czy ten brązowy nalot jest łatwo usuwalny?

 

Jeśli ciężko go usunąć, to są to prawdopodobnie okrzemki, które namnażają się intensywnie w nowych zbiornikach. Nie ograniczałbym oświetlenia. Przy tych 5 godzinach świecenia rośliny nie będą prowadziły skutecznej fotosyntezy, nie będą rosły i wytwarzały algicydów, więc prawdopodobnie będziesz miał więcej okrzemek i pojawią się nowe gatunki glonów. Dodatkowo nawożenie przy tak krótkim świeceniu jest kompletnie bez sensu i przyspiesza zmasowany atak glonów. :)

 

Jeśli nalot schodzi pod palcami to jest to DOC, nadmiar substancji odżywczych, organicznych, które gdzieś się muszą podziać a pochodzą z podłoża (gruby bazalt coś przepuszcza z substratu JBL), z martwej materii organicznej (korzeń, BTW - czy już pojawił się na nim białawy lub szary glutowaty nalot) i z nawozów które podajesz. 

 

Materia organiczna nie może być konsumowana przez rośliny z powodu ich aklimatyzacji i ograniczonego światła, konieczne są częste niewielkie podmiany wody.

 

Co ja bym zrobił na Twoim miejscu w tym akwarium?

  • świecił 10 -11 h
  • przestał nawozić (można zostawić K)
  • Podmieniał co 2-3 dni 10% wody przez dwa tygodnie
  • poczekał aż rośliny zaczną rosnąć (2-3 tygodnie) i dopiero nawoził

Dodatkowo ten filtr - kaskada. To bardzo dobre urządzenie ale do akwarium z rybami, wspaniale porusza taflą wody natleniając ją. Do roślinniaków  się nie nadaje, w większości wypadków jest źle ustawiona i działa napowietrzanie.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Z nalotem na roślinach to było tak, że przy zdecydowanym przejechaniu po liściach roślin, jego większość schodziło za pierwszym razem, natomiast, żeby w miarę dokładnie ten nalot wyczyścić to trzeba było kilka razy powtórzyć przecieranie. Co do korzenia, to przezroczysty "glut" powstawał już parokrotnie przed założeniem akwarium - kiedy korzeń był moczony. Przed włożeniem go do akwarium został oczyszczony, ale dalej minimalny się wytwarza.

 

Dzięki za pomoc DavyJones, zastosuję się do sugestii i zobaczę jak to będzie wyglądać ;-)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Akurat brązowym glonem czy glutem na korzeniu bym się nie przejmował. Jak za jakiś czas (po zamknięciu cyklu) wpuścisz obsadę to momentalnie zniknie. Bardziej bym się obawiał zielonych, a te podejrzewam niedługo się pokażą. Uważaj z podawaniem żelaza (wiem że to dla czerwonych roślin), masz go sporo w substracie.

Ja bym zostawił oświetlenie około 10h, podmiany raz na tydzień, bez szaleństw - 10-15%. Wodę masz twardą więc sporo minerałów dostarczasz z podmianami. Z nawozów carbo i potas w niewielkich dawkach.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites
Edited by NeoDh

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zalałeś zbiornik nie najlepszą kranówką, stąd problemy. Nadmiar związków, musi się gdzieś rozłożyć, także nawożenie słupa wody jest zbędne, zanim rośliny same nie zaczną pokazywać braków.

Póki mocno nie świecisz i nie podajesz co2, zajmij się poprawianiem parametrów wody dla przyszłej obsady, niż zabawę w nawożenie, nawozowej wody bogatej w krzemionkę, oraz masę innych związków z całej tablicy Mendelejewa ;)

 

Potas "K" podaje się przeważnie jak u roślin zaczynają się pojawiać niedobory i tendencja do brązowienia krawędzi starszych liści. Żelazo "Fe" kiedy liście są jasno wybarwione, a powinny być zielone, albo czerwone

Edited by Kokokabana

Share this post


Link to post
Share on other sites

Wygląda na to, że włączanie oświetlenia na 10h dziennie miało odwrotny efekt to zamierzonego, odkąd zacząłem "normalnie" świecić, to nalotu jest jeszcze więcej, nie wiem, czy coś jeszcze miało na to wpływ, czy nie, ale wygląda to strasznie..

Uważacie, że dobrym pomysłem będzie jednak skrócenie naświetlania? Przynajmniej to jest jednym ze sposobów walki z okrzemkami z poradnika z forum --> http://forum.superakwarium.pl/topic/16064-poradnik-zwalczania-glon%C3%B3w/.

 

@Kokokabana

Fakt, kranówa jest zła, przy podmianach będę działał z rozrabianiem kranówy (np. wodą demineralizowaną), żeby poprawić parametry.

 

Wam jeszcze jedną wątpliwość, czy lepiej będzie częściej podmieniać część wody (np. jak w poradniku), żeby się pozbyć (a przynajmniej zatrzymać rozwój) tego dziadostwa, czy lepiej rzadziej, bo każda podmiana z nawet rozcieńczoną kranówą dodaje kolejne związki wzmagające rozwój okrzemek?

 

Z góry dzięki za podpowiedzi ;)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Taki brązowy nalot, to normalne zjawisko w nowym baniaku i wcale nie muszą to być okrzemki, tylko bakterie te same co w filtrze, tzw nitryfikacyjne. Na chłopski rozum, są to resztki, przetworzone przez pożyteczne bakterie

W starszych baniakach też się pojawiają, tylko w znacznie mniejszych ilościach. Jest to dla mnie wtedy znak, że czas przeczyścić węże z tego brązowego nalotu i podmienić wodę.

 

PS

Lał bym 100% demineralizowanej, byle nie takiej z auchana, czy stacji benzynowej. Może zawierać cząstki miedzi do uszczelniania chłodnic.

Woda z oznaczeniem DIN 43530 nadaje się do akwarium.

Edited by Kokokabana

Share this post


Link to post
Share on other sites

Kumam ;)

 

W takim razie czy ten nalot sam po jakimś czasie ustąpi np w skutek podmian wody / będzie pokarmem dla ryb etc czy jedynie można będzie się go pozbyć mechanicznie?

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

czy ten nalot sam po jakimś czasie ustąpi np w skutek podmian wody / będzie pokarmem dla ryb etc czy jedynie można będzie się go pozbyć mechanicznie?
 

 

W dojrzałym zbiorniku z dobrą filtracją, roślinami/podmianami wody ustąpi samoistnie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×