Skocz do zawartości

Lampki biurkowe nad akwarium?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam, powoli ruszam po kilku latach przerwy z nowym zbiornikiem. Ma on około 90-100l objętości i jest otwartym akwarium narożnym. Jako że mam trochę miejsca za akwarium wpadłem na pomysł że wykorzystam najzwyklejsze lampki biurkowe z IKEA w ilości sztuk: dwie. Nie za bardzo jednak wiem jak policzyć ile potrzebuje mocy w żarówkach. W takich lampkach można wykorzystać energooszczędnościowe żarówki LED max 7W (czyli u mnie byłoby to np 2x7W). Na jednych żarówkach 7W pisze że 7W=30W, na innych 7W=60W. Czy dobrze rozumiem, że mógłbym wykorzystać po prostu dwie 7W i byłoby okej?

Edytowane przez Silens
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja kiedyś szukałem informacji na ten temat. Niestety teraz tego nie znajdę, ale ponoć przelicza się 1W led = 4W normalnej żarówki. Ręki sobie nie dam uciąć, że tak jest faktycznie. Nawet próbowałem kiedyś świecić żarówką ledową 3W nad 25 litrowym akwarium, ale coś mi nie pykło. Chciałem tam Anubiasa hodować, ale się zaglonił straszliwie. To może nawet było za mocne światło? xD Z tego przelicznika, to bez CO2 tak by wynikało chyba. Ale powody zasyfienia glonem wolnorosnących roślin mogą być różne.

Z kolei tu autor sugeruje, że jeżeli chcesz świecić 1 W/l, to przy ledach 0,4 W/l; http://www.krewetkomaniak.pl/poradniki/technologia/oswietlenie-akwarium-ile-wat-ile-lumenow   Inna sprawa czy liczenie ile watów na litr jest słuszne.

Niestety ja nie wiem jaka jest różnica między oświetleniem ledowym takim akwarystycznym, a żarówką ledową.

Wiem, że to nie jest odpowiedź na Twoje pytanie, ale coś czuję, że lepszej może nie być.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W żarówkach led odpowiednikiem, światła są lumeny oraz barwa, waty służą jedynie do obliczeń, przy osobistym kalkulatorze do oszczędzaniu energii.

 

Zamiast bawić się z glonami, przy takich eksperymentach, wykorzystałbym ramie lampy i zainstalował ledy 3W z radiatorami ( 5 sztuk na lampkę powinno wystarczyć) co daje 30W sumie, czyli 0,3W/l , do tego sterownik (10x3W) 30W, a nie jakieś diody do podświetlania, tylko do oświetlania, if u know what i mean ;)

Edytowane przez Kokokabana
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nie w żarówkach LED a wszędzie. Lumen to podstawowa jednostka strumienia świetlnego w układzie SI. O ile w przypadku zwykłych żarówek było bardzo prosto i można było szacować ilość lumenów podając moc żarówki, bo to wartości zależne (prawie) liniowo, to w przypadku świetlówek a tym bardziej LED już nie...

Dla roślin ważne jest ile lumenów i jakiej barwy dostają... A jak to się opisuje to ich nie obchodzi...

 

Dowiedz się więcej o tych "żarówkach" z Ikei to można coś wtedy pogdybać.

 

Sent with handy.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

 

 

żarówki LED max 7W
 

 

Dwie powinny w zupełności wystarczyć. Sprawdź ilość lumenów emitowanych przez te żarówki. Markowe żarówki LED o mocy 7W, powinny emitować około 700lm. Ikeowe żarówki mogą być znacznie słabsze, ale możesz wkręcić jakieś dobre, sprawdzone źródła światła.

Ja mam 8 źródeł LED, każde po 900lm (9W) na akwarium 525 litrów. (lustro wody ma 175x50cm) 4 źródła w barwie ciepłej, 4 w ziemnej, umieszczone na przemian. żeby ich światło się mieszało. To całkowicie wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...