Skocz do zawartości

akwarium bez CO2


 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Chciałbym Was zapytać jak prowadzić akwarium bez podawania CO2. Posiadam akwarium 54 litrowe. Nie mam za bardzo miejsca na CO2. Czy bez CO2 rośliny będą się rozwijać?? Czy będę miał dużo glonów??

Napiszcie proszę co i jak bo jestem zielony w tym temacie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zależy co masz na myśli przez sformułowanie co2

- gazowe ma na celu zakwaszać wodę jak i powodować u roślin produkcję tlenu w czasie naświetlania. Jest szkodliwy w nadmiarze.

- w plynie inaczej carbo jest swego rodzaju sterylizatorem. Zawarty w nim aldehyd glutarowy stosowany jest np w środkach czyszczących, a więc podobnie jak co2 z butli może być szkodliwy w nadmiarze, dla ryb i roślin.

 

Każdy z tych metod jest dobry, tylko trzeba go stosować z głową. Nigdzie na ziemi sztucznie się nie podaje co2 w jeziorach, czy rzekach, a roślinki rosną nawet w piasku ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da się prowadzić akwarium bez CO2 (ba, nawet roślinne!). Najlepiej posadzić rośliny cieniolubne, one sobie poradzą w słabym świetle i bez CO2. Ewentualnie można dodać kulki gliniano-torfowe (podobno można też pałeczki nawozowe, ale niech się mądrzejsi wypowiedzą), bo niektóre lepiej rosną na żyznym podłożu (cryptocoryny, echinodorusy). Tutaj jest lista takich roślin: http://forum.superakwarium.pl/topic/5271-lista-ro%C5%9Blin-cieniolubnych/

Edytowane przez Krucka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rośliny do wzrostu potrzebują węgla.

Jeżeli masz silne oświetlenie ( często przyjmuje się 0,5 wata na litr jako granicę umowną), to musisz dać dodatkowo makroelementy. To znowu powoduje szybszy wzrost roślin, częstsze przycinki itd.

CO2 jest często nazywane ,,super makro". Rośliny biorą z CO2 węgiel a część tlenu wydalają jako efekt uboczny( przy silnej fotosyntezie).

Przy mniejszym oświetleniu często wystarcza CO2 rozpuszczone w wodzie z atmosfery. Mogą również brać węgiel z ziemi ogrodowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy podawaniu co2, ważnym parametrem jest żelazo(Fe) inaczej roślinki zgniją, będą słabo wybarwione, pożółkłe, jakie by nie były, wymagające, czy też nie 0,2mg-0,5mg/l.

Chcę tylko podkreślić, że każdy budulec jest ważny nie tylko węgiel. Węgiel tylko stymuluje wzrost, roślinki czują się jak na sterydach, dlatego należy im wtedy podawać więcej nawozów i wtedy zaczyna się problem, często występujący... glony, z nieumiejętnego nawożenia, w tym co2, bo to też nawóz.

 

@emkate

Za wiele u mnie na zdjęciu nie obejrzysz, akwa stoi od 3 miesięcy z 3 gatunkami roślin po 1-2 łodygi, bo walczyłem dość długo z parametrami wody, kranówa była straszna, że aż wybijała obsadę.

Miałem nie dawno przycinkę hygrophilii i heńka ( nowy nabytek, zakorzenił w piachu, także jest nadzieja ;) ), no i rozrzuciłem roślinki na dno. Za miesiąc znowu przytnę i obsadzę resztę wolnego miejsca. Część przycinki, nie nadającej się do posadzenia, szprycuję światłem w osobnym zamkniętym pudełeczku. Szkoda kasy na roślinki ;)

Co do podłoża, jeśli na dno nie dawałeś żadnych substratów, pozostają Ci nawozy w płynie, nic straconego. Ziemia ogrodowa kiedyś też się wyjałowi ;)

Edytowane przez Kokokabana
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Da się prowadzić akwarium bez ziemi i bez CO2, przy czym musi być słabe światło, bo jak napisali przedmówcy, przy większym świetle są większe zapotrzebowania roślin na nawozy i CO2. Tak jak pisałam, można dorzucić kulek lub pałeczek, ale u mnie i bez tego dawały radę. Niektóre rośliny i tak mało pobierają z podłoża. 

 

Tutaj przykładowe akwaria bez CO2. http://forum.superakwarium.pl/topic/50885-45-mia%C5%82a-by%C4%87-azja-vol3/#entry507204 

http://forum.superakwarium.pl/topic/38429-25-30-mia%C5%82a-by%C4%87-azja/page-7

 

Warto też poczytać o biotopie czarne wody, w którym się nie stosuje CO2.

Edytowane przez Krucka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bzdura, tylko zależy jak interpretujesz to co inni napisali i później porównujesz to do swojej regułki. Chyba nie chcesz nam napisać, że jesteś prekursorem ? :D

Zamiast pisać , a raczej rozpisywać się na temat co2, osobiście piszę w skrótach, bardziej zrozumiałych.

 

CO2

- wpływa bardzo korzystnie na wzrost roślin (cieniolubnych, jak i tych bardziej wymagających)

Są nawet gatunki, które bez podawania co2 nie urosną.

- dostarcza roślinom węgla do swojej budowy (im więcej, tym większe zapotrzebowanie)

- przyśpiesza wzrost (przez wymuszanie na roślinkach produkcji tlenu podczas naświetlania w wyniku fotosyntezy)

Edytowane przez Kokokabana
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie jestem żadnym prekursorem.
Od zawsze światło jest tym czynnikiem który wpływa na zapotrzebowanie roślin na pierwiastki.
Węgiel jest tylko budulcem, nie żadnym stymulatorem, przyśpieszaczem i "zwiększaczem zapotrzebowań" na inne pierwiastki...

Tu nie chodzi o interpretacje a o fakty.

Pokaż ten Twój roślinniak na którym doszedłeś do tak wspaniałych wniosków...

 

 

 

Są nawet gatunki, które bez podawania co2 nie urosną.

Ciekawe jak przeżyły do "naszych" czasów .  Człowiek dzięki CO2 stworzył nowy gatunek? :facepalm:
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój błąd , miałem na myśli barwę czerwoną, a nie że urosną.

 

No to się nie dogadamy chyba.

Nie od dziś wiadomo że systematycznie nawożone rośliny co2, mają większe liście i grubsze łodygi, nie wspominając o szybszym wzroście. W porównaniu do takiego samego baniaka z tym samym oświetleniem tylko bez co2.

Więcej roślin = większe zapotrzebowanie na makro.

 

Sam tego nie wymyśliłem tylko jest to potwierdzone naukowo.

Edytowane przez Kokokabana
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty tak serio, czy tylko takiego udajesz?

 

 

Nie od dziś wiadomo że systematycznie nawożone rośliny co2, mają większe liście i grubsze łodygi, nie wspominając o szybszym wzroście. W porównaniu do takiego samego baniaka z tym samym oświetleniem tylko bez co2.

Bo mają główny budulec a nie że węgiel jest jakimś stymulatorem...
Poczytaj dokładnie co jest naukowo udowodnione, bo chyba czytasz po "łepkach"
Jak w innym temacie :

 

częściej je podlewaj krzemionką

Serio?
Może dam Ci jedną taką radę... załóż roślinniak z prawdziwego zdarzenia, utrzymaj go bez glonów ,  dotrwaj z tym do bujnego zarośnięcia.
Pokombinuj z nawożeniem, wyciągnij odpowiednie wnioski wtedy doradzaj i się upieraj przy swoich racjach.
Jak na razie najprościej w świecie ich nie masz...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mało wymagające roślinki typu anubias, może cryptocoryne się utrzyma ale coś pod korzenie trzeba by dać np kulki GT.

 

Kryptokorynom można dać. Natomiast anubiasy, jeśli będą na korzeniu albo kamieniu, to chyba i tak niewiele pobiorą z podłoża ;) Ale mogą być potrzebne nawozy w płynie albo sole. 

 

A o CO2 to lepiej chyba nie myśl.

Przecież wyraźnie napisał, że chce akwarium BEZ CO2, więc nie rozumiem po co ta cała dyskusja o dwutlenku węgla.

Edytowane przez Krucka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

więc nie rozumiem po co ta cała dyskusja o dwutlenku węgla.

 

Po to żeby autor ogarnął po co i kiedy daje się CO2.

 

Żwirek to trochę słabe podłoże. Z czasem odkłada się w nim syfek i zaczynają się kłopoty. Lepszy byłby chyba piasek.

 

Tak jak pisano wyżej: wybierz roślinki o małych wymaganiach świetlnych, włóż po kulce GT pod korzeń i powinno być dobrze.

Co jakiś czas warto dać potas w płynie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...