Skocz do zawartości

[Obalam mit] Bimbrownia na 100l + się (nie)nadaje


Kokokabana
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Wielu z was pewnie nie raz bawiła się bimbrownią własnej roboty lub nie.

Wielu z was postanowiła przerzucić się na butlę z różnych przyczyn.

Ja natomiast chciałem obalić mit na temat bimbrowni do większych zbiorników. Spotkałem się bowiem z taką opinią w internecie nie raz.

 

Trochę o mnie.

Akwarium 300L, stoi 2 miesiące.

Obsada

+/- 40 neonek :P

5 kirysków

3 kosiarki

2 otoski

Roślinki kryptokoryna, hygrophilia, trawka brazylijska. Wiem, skromnie, dlatego nie potrzebuję butli, zanim się to wszystko nie rozrośnie ;)

post-25018-0-27559300-1516288900_thumb.jpg

 

Standardowo zaczyn drożdży, cukru, wody w proporcjach 10g drożdży, 400g cukru, 1L wody. Do tego butelka filtrująca z wodą, podłączona do dyfuzora szklanego.

post-25018-0-80452400-1516289013_thumb.jpgpost-25018-0-46340100-1516289347_thumb.jpg

 

Test JBL Co2, nie żadne tam pH, jak mi kiedyś jedna ekspedientka wciskała kit, że mierzy jedno i drugie. test działa z lekkim opóźnieniem , około 3h

Na zdjęciu +/- 20mg/l

post-25018-0-76462800-1516289310_thumb.jpg

 

Teraz przedstawię zdjęcie obalający mit, że ten test JBL nie mierzy pH, tylko co2.

Maksymalnie tester ma niby mierzyć 50mg/l oraz 6,7 pH i kH 6 Gdyby tak było kolor testu na szybie miałby kolor żółty, a nawet ponad skalę, ponieważ pH w moim baniaku to mniej niż 6,5pH, kH 5-8 a tester na szybie ma kolor zielony ;)

post-25018-0-16261900-1516289539_thumb.jpg

 

Wnioski:

Czym twardsza woda kH , który jest bufforem pH, tym trudniej zagazować wodę, równie szybko gaz z niego uchodzi, czyli trzeba podawać go znacznie więcej w twardej wodzie, niż zasadowej lub lekko kwaśnej.

 

Wiem że pewnie, dla wielu Ameryki nie odkryłem, ale może się komuś przyda taki obrazowy test i mod podepnie.

Edytowane przez Kokokabana
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem że butla starcza na dłuuugo, w zależności od pojemności. No ale chodzi o obalenie mitu, bo się spotkałem z takimi wpisami na necie.

 

Z takiego powodu podaję co2, że kryptokoryna się potrafi dostosować do nowych warunków, ale traci stare/ duże liście. Dzięki temu szybko pojawiło się sporo nowych, niektóre nowe sięgają już tafli.

Hygrophilia nie miała korzenia, ale się przyjęła. Dopiero wystartowała jak zacząłem podawać co2

Jeszcze jest moczarka, zapomniałem o niej napisać, a na zdjęciu jej nie widać, bo siedzi z prawej strony  ;)

Edytowane przez Kokokabana
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja się ma taki tester jak ja mam, to się nadaje. Gdy tylko robi się niebieski to znak, że trzeba postawić nowy.

Jak się chce osiągnąć stabilny i równomierny poziom co2, zamiast dyfuzora, daje się butelkę z wyciętym dnem. Nie lecą bombelki, dlatego że ciśnienie wpycha w wodę gaz równomiernie. Nadmiar wylatuje dołem. Ktoś to już opatentował. Ja nie sprawdzałem, bo mi to nie potrzebne.

Butle sobie kiedyś sprawię, na razie starcza mi bimberek ;)

Edytowane przez Kokokabana
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ty tak serio z tym tematem?

 

Jak się chce osiągnąć stabilny i równomierny poziom co2, zamiast dyfuzora, daje się butelkę z wyciętym dnem. Nie lecą bombelki, dlatego że ciśnienie wpycha w wodę gaz równomiernie. Nadmiar wylatuje dołem. Ktoś to już opatentował. Ja nie sprawdzałem, bo mi to nie potrzebne.

A wyczytałeś też, że "dzwon" to jeden z najgorszych sposobów rozpuszczania CO2 i to jeszcze o tego z dużymi stratami?

Nie nadaje się i to nie mit.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bez roślin, bym powiedział jakby ich tam faktycznie nie było, ale są i rosną szybciej. Nie ważne ile tych roślin jest, pobór co2 mniejszy, ale procesu fotosyntezy nie ominiesz. Gdybym te rośliny wsadził do 100l , pewnie rybki nie miałyby gdzie pływać. Yoł

 

Skoro roślinki bombelkują to nie widzę potrzeby stosowania butli. Fakt, trzeba się z tym więcej użerać jedyny minus.

Edytowane przez Kokokabana
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...