Skocz do zawartości

Coś zmienia odczyn Ph


Kokokabana
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

@Natalia.t

Rozumiem cię, ale to sztuczne jest.

Weź sobie tester pH, wlej do probówki wodę z akwarium nabite co2 i mieszaj z 5 minut, z żółtej barwy zrobi Ci się zielona potem niebieska, jak Co2 odparuje z probówki. Jeśli jest twarda woda, jakby była miękka to do czego dąże, pH samo się obniży, wystarczy że pierdnę lekko i od razu się zrobi kwaśna.

Edytowane przez Kokokabana
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

No u mnie się zmieniło i nic na to nie poradzę. xD To był bardzo prosty eksperyment. Woda do probówki, dodaję odczynnik, wychodzi niebieski, na 7,4. Dmucham do probówki mieszając wodę - po pół minucie robi się jasnozielony, 6,2-6,4. Mieszam znowu już bez dmuchania, stopniowo wraca do niebieskiego do 7,4.

Tak mogło by się stać, gdybyś miała bardzo czystą wodę (laboratoryjnie) i woda by dążyła do nasycenia różnymi gazami.
Normalnie żeby zaszło nagłe zakwaszenie wody trochę potrzeba czasu, chyba ten kolor testu zmienił się tylko "powierzchownie" na styku z powietrzem, inna sprawa jest taka że dmuchając "zaciągnełaś" na zasadzie zwężki venturiego czyste powietrze do próbówki, a to co wdychamy to nie tylko CO2 i tak w tym Twoim CO2 coś za dużo jest zanieczyszczeć, żeby tak nagle to się stało...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@Natalia.t

Rozumiem cię, ale to sztuczne jest.

Weź sobie tester pH, wlej do probówki wodę z akwarium nabite co2 i mieszaj z 5 minut, z żółtej barwy zrobi Ci się zielona potem niebieska, jak Co2 odparuje z probówki. Jeśli jest twarda woda, jakby była miękka to do czego dąże, pH samo się obniży, wystarczy że pierdnę lekko i od razu się zrobi kwaśna.

A miękka woda to ile stopni? Bo mi wyszło, że musiałabym mieć GH i KH max 2, żeby woda miała pH 7. Aktualnie mam KH 3 i GH 6 i ciągle jest pH 7,4.

 

Tak mogło by się stać, gdybyś miała bardzo czystą wodę (laboratoryjnie) i woda by dążyła do nasycenia różnymi gazami.

Normalnie żeby zaszło nagłe zakwaszenie wody trochę potrzeba czasu, chyba ten kolor testu zmienił się tylko "powierzchownie" na styku z powietrzem, inna sprawa jest taka że dmuchając "zaciągnełaś" na zasadzie zwężki venturiego czyste powietrze do próbówki, a to co wdychamy to nie tylko CO2 i tak w tym Twoim CO2 coś za dużo jest zanieczyszczeć, żeby tak nagle to się stało...

Doprecyzuję - przez "dmuchnąć" rozumiem zrobienie przynajmniej jednego pełnego wydechu do intensywnie mieszanej wody w probówce. Po prostu spróbuj. Ułatw to sobie i dmuchaj przez słomkę, a zobaczysz, że działa. Nie wiem co ma czystość wody do tego. Dwutlenek węgla świetnie rozpuszcza się w wodzie, najlepiej ze wszystkich gazów obecnych w wydychanym powietrzu, więc te 2-3% CO2 w wydechu wystarcza, żeby przeszło do wody i zauważalnie zmieniło jej odczyn.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tym wyższym pH, przy miękkiej wodzie, może być tak, że coś, czyli np kamienie, czy podłoże prawdopodobnie zmienia odczyn. 

Sprawdź najpierw testem octowym, złe powinny się pienić, strzelać w środku, różne tego typu zachowania świadczą o tym, że się nie nadaje do akwarium. Potem, tak jak pisał Mapet, do destylowanej, wsadź kamienie i po 24-48h sprawdź pH

Edytowane przez Kokokabana
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Strasznie kombinujecie a moim zdaniem temat jest dość prosty.

 

PH zależy od ilości rozpuszczonego CO2 do poziomu KH. Być może zależy też od innych rzeczy, ale my skupiamy się na Co2.

Stała ilość CO2 w wodzie to około 3 - 5 mg/l

Mając tą informację, patrzysz na tabelę KH - PH i widzisz przy jakim KH jakie będziesz miał PH.

 

Chcesz PH = 7 musisz zbić KH do 1.

Jeśli nie chcesz zbijać KH, to podajesz więcej CO2 i wtedy PH też będzie spadać.

Oczywiście w ten sposób PH można zmniejszyć tylko do pewnej granicy aby nie zagazować ryb.

 

Jeśli jakiekolwiek elementy wystroju akwarium będą podnosić KH to będą podnosić PH.

Poza tym, nie ma sensu badać świeżej wody z kranu czy RO. Woda najpierw musi się odstać i dopiero wtedy można mierzyć PH.

 

Cały ten mój wywód sprawdziłem na swoich baniakach.

Jakiś czas temu pytałem na forum czy ryby mogą żyć KH=0 i w sumie nie było jednoznacznej i pewnej odpowiedzi.

Postanowiłem sprawdzić to sam :)

Mam mineralizator który podbija tylko GH, KH w ogóle nie podnosi.

Do baniaka leję tylko RO + mineralizator. Efekt to woda o GH = 10, KH = 1, Ph = 7.

Gdy miałem w roślinnym GH = 9, KH = 5 woda bez CO2 zawsze była w granicach Ph 7.6 - 7.8

Po przygazowaniu było 6.6.

 

Patrząc na swoje ryby to nie widzę zmiany zachowania gdy trzymałem je w wodzie z KH powyżej 5.

Kryptokoryny i anubiasy rosną. Czyli te węglany nie są potrzebne gdy w baniaku mało światła i bardzo niewymagające rośliny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...