Jump to content
Daniel1993

Parametry wody

Recommended Posts

Witam moje akwarium to 240l (120x40x50) gęsto obsadzone roślinami głównie proste gatunki do tego oświetlenie 2x30w t8 +1x 39w t5 dodatkowo z przodu dwie rury 110cm na taśmach led 8520 i kilku odcinkach 5630 czerwono- niebieskich 3:1. Po dołożeniu oświetlenia rośliny wyraźnie ruszyły ale pojawiły się różne problemy typu dziury w liściach itp. Chciałbym się poradzić bo trochę zacząłem eksperymentować i już sam nie wiem co z tym zrobić. Podaje co2 z butli do tego carbo w płynie, k2so4, KNO3, mikro intermagu, MgSo4*7H20 , mam też fosfor którego do tej pory nie podawałem ,bo wiecznie było go dużo. Wodę mieszam też z RO. Filtracja to dwa filtry aquaela midikani 800 i unimax 250 po obu stronach akwarium

Parametry z poprzedniego pomiaru 2 tygodnie od założenia oświetlenia:

F 0,15 mg/l

NO3 20 mg/l

KH 10

GH 13

K 15 mg/l

NO2 0 mg/l

Ca 75 mg/l

Mg 9 mg/l

PH 7,1- 7,2 

PO4 tu ciężko powiedzieć ale stawiałbym od 3 do 5 mg/l test zoolek tak jak cała reszta

 

Co tydzień do podmiany stosuję 30l RO + 37l z kranu gdzie:

KH-15

GH-18

PH 7,1

NO3 4-5

Fe 0

PO4 0

 

Ostatnio zwiększyłem dawkę potasu i magnezu oraz więcej wody RO (30l na 37 kranu) i po 3 tygodniach parametry z przed chwili to:

Fe 0,25 mg/l

NO3 20-50mg/l - ciężko dokładnie trafić ja bym stawiał że coś pomiędzy może z 30 mg/l

PO4 0,5-1 mg/l - takiego wyniku jeszcze u mnie nie widziałem bardzo spadło

Ca 65 mg/l

Mg 30 mg/l

K 25 mg/l

KH 9*

GH 17*

CO2 17 ppm wg kalkulatora 

PH 7,2

 

I tu moja prośba do bardziej zaawansowanych akwarystów ,bo już trochę się mieszam z tym wszystkimi zależnościami i proporcjami przekopałem internet i sam już nie wiem na jakie parametry się kierować czego ma być ile jakie proporcje i jak to zrobić dawki sobie już sam dobiorę powoli. Widzę ,że pomimo zwiększenia rozcieńczenia wodą RO to GH wzrosło zamiast zmaleć pewnie przez większe dawki makro ? Proszę o pomoc osoby które faktycznie coś z tego ogarniają. Dzięki i pozdrawiam 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Niedobór jakiś związków, bądź przebajerowałeś z nawożeniem. Zamiast RO podlej rośliny odstaną kranówką. Jeśli się boisz, że zbyt drastycznie podniesie się twardość, czy odczyn wody, to spróbuj wodę w baniakach 5L. Oaza z Biedry ma 6.8 miękka, sam sprawdzałem.

Cała reszta to proces obserwacyjny i dość czasochłonny. Zmianę zaobserwujesz pewnie dopiero na nowych liściach. Stare z dziurami jeszcze długo minie zanim się zregeneruje. Ważne żebyś znalazł optymalne warunki, dla roślin i zwierzaków ;)

 

Jak dla mnie, masz zbut twardą wodę przy zasadowym odczynie. 15KH to już grubo ponad normę dla wielu gatunków rybek.

Nie trzeba daleko szukać, żeby znaleźć w internecie , dano o optymalnych warunkach dla roślin akwariowych. 6.6-7.2 KH 4-10

 

KH i GH to to samo, z tym że KH to wersja niemiecka.Gdzieś czytałem że KH to 1.5 GH, ktoś potwierdzi?

Edited by Kokokabana

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

Po dołożeniu oświetlenia rośliny wyraźnie ruszyły ale pojawiły się różne problemy typu dziury w liściach

 

Zwiększenie natężenia światła skutkuje szybszą wegetacją roślin i większym zapotrzebowaniem na składniki pokarmowe. "Dziury" świadczą o niedoborach. Powinieneś pomyśleć o suplementacji CO2, micro i maco.

Share this post


Link to post
Share on other sites
Zamiast RO podlej rośliny odstaną kranówką.

 

 

Jak dla mnie, masz zbut twardą wodę przy zasadowym odczynie.

Jedno przecież zaprzecza drugiemu bo:

 

Co tydzień do podmiany stosuję 30l RO + 37l z kranu gdzie:

KH-15

GH-18

PH 7,1

Więc jeżeli po zmieszaniu prawie pól na pół kranówy z RO tzn że  kran ma beton...

 

 

Jeśli się boisz, że zbyt drastycznie podniesie się twardość, czy odczyn wody, to spróbuj wodę w baniakach 5L. Oaza z Biedry ma 6.8 miękka, sam sprawdzałem.

Przecież ma RO więc po co go wysyłasz do biedronki?

 

 

 

 

 

Powinieneś pomyśleć o suplementacji CO2, micro i maco.

 

 

Podaje co2 z butli do tego carbo w płynie, k2so4, KNO3, mikro intermagu, MgSo4*7H20 , mam też fosfor którego do tej pory nie podawałem ,bo wiecznie było go dużo.

;)

 

Daniel nie podawaj magnezu , bo i tak masz twardą wodę, możesz zwiększyć ilość wody RO w stosunku do kranówy, być może to Ci blokuje wchłanianie pierwiastków.

Jakie to rośliny, jakie podłoże? Pokaż zdjęcie akwarium.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Te parametry nie wyglądają najgorzej. Ale tak jak Mapet radzi odstawiłbym magnez i odwrócił proporcje wody do podmian. Powinno to dać dość przyjemną wodę dla roślin. Tylko ewentualnie jeszcze wzmocnienie podłoża jakimiś kulkami g-t czy pałeczkami.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki za zainteresowanie moim problemem zaraz podeślę fotkę a przyszło mi do głowy że warto sprawdzić jak jest z Ca i Mg w kranie ,bo test zakupiłem nie dawno i w wygląda to tak : Ca 125 mg/l  a Mg 15 mg/l do tego wyliczyłem GH z tego testu 17,5 st. to mniej więcej zgadza się z tym co wychodziło z testu GH/KH testy zooleka. Kiedyś dawałem mniej wody RO jakieś 20l na 47l kranówki. Mimo że zwiększyłem ilość RO to twardość nie bardzo się ruszyła a może nawet w górę ,bo pewnie jednocześnie zwiększyłem dawkę Mg i K dobrze rozumiem ? 

Wrzucę też listę roślin jaką mam w akwarium nie są to wszystkie gatunki ,bo niektórych nazwy nie znam:

-Ludwiga repens
-Kryptokoryna Wendta
-Kabomba 
-Rogatek sztywny
-Vallisneria spiralis Tiger 
-Nadwódka Wielonasienna 
-Nadwódka szerokolistna
-Kryptokoryna
-Moczarka kanadyjska

-Echinodorus Harbii 

-Echinodorus Green Ocelot

 

Podłoże to taki mój autorski pomysł miałem tak w mniejszych akwariach wcześniej i się sprawdzało  zacznę od dołu:

- odrobina ziemi ogrodowej może kilka solidnych garści na całe 120x40 cm

- trochę suchej rozdrobnionej gliny

- na to piasek żółty gruba warstwa może z 4 cm

- na koniec cienka warstwa drobnych kamyków 

Stosuję też kulki glina torf pod korzenie 

 

Mieszkańcy akwarium to:

- ryby żyworodne mieczyk/ molionezja / głupik 

- parka zbrojników pospolitych

- grupka kirysów z poprzedniego akwarium chyba 4 szt 

- jedna kosiarka i jeden samiec gurami - na wykończeniu stare jak świat :)

- oddział krewetek red cherry :D


Może nie każdemu się spodoba jestem świadom tego że trochę tam bałagan :) Pytanie teraz jakie proporcje RO i czy jednak ten magnez to odstawić czy może dawać ale mniej ? Jakie właściwie powinny być proporcje gdzieś czytałem że Ca/Mg/K to 4/1/3 ale u mnie to chyba nie osiągalne przy tak wysokim Ca. Jest jakiś złoty "przepis" do jakich parametrów mam dążyć ? Też dziwi mnie ten spadek PO4 ,bo zawsze było dużo a tu taki skok a może to w dobra stronę ? Tak to wygląda u mnie.

post-9405-0-36122100-1515232730_thumb.jpg

post-9405-0-78561100-1515232755_thumb.jpg

post-9405-0-31830600-1515232787_thumb.jpg

post-9405-0-71791200-1515232817_thumb.jpg

post-9405-0-59480000-1515232854_thumb.jpg

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

Kiedyś dawałem mniej wody RO jakieś 20l na 47l kranówki. Mimo że zwiększyłem ilość RO to twardość nie bardzo się ruszyła a może nawet w górę ,bo pewnie jednocześnie zwiększyłem dawkę Mg i K dobrze rozumiem ?

Żeby osiągnąć docelową zmianę parametru to potrzebujesz około 10 podmian, tak od razu to nie będzie widoczne po prostu. Ale kombinujesz dobrze. Zmniejsz dawki siarczanów to i GH nie będzie tak rosło. A jak zwiększysz proporcje RO-kran to łatwiej Ci będzie osiągnąć ten współczynnik Ca-Mg bez podnoszenia GH.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Tak zrobię a jak z pozostałymi parametrami typu Fe, NO3, PO4 itd jakie wartości będą tam dobre ,bo czytam trochę i wszędzie co innego. Podajcie czego ma być ile a ja już jakoś będę celował :D i jeszcze jak ten stosunek Ca/Mg/K  4/1/3 czy jakoś inaczej bo też wszędzie co innego czytam a i jeszcze CO2 ile ma być wiem ,że pewnie ciężko trafić w idealne ale właściwie jak patrzę to każdym parametrem da się coś ruszyć. Macie jakieś "książkowe" proporcje i wartości ? 

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

Może nie każdemu się spodoba jestem świadom tego że trochę tam bałagan

 

Akwarium w stylu Jungle. Jest taki. Totalny chaos, przypadkowość i potworna gęstwina.

 

Jedna rada. Powinieneś skracać łodygowce. Kiedy są wyrośnięte tak jak u Ciebie to zacieniają niższe rośliny. Same też tracą dolne liście i nie wygląda to ciekawie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja właściwie lubię takie mocno zarośnięte akwaria ale faktycznie rośliny walczą o światło. Wracając do poprzedniego pytania ktoś coś poradzi jak to jest z parametrami, proporcjami itd ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Chodziło mi o to, skoro podaje RO, to może brakować jakiś witamin, bądź składników mineralnych. I tak ma twardą wodę jak na RO, a żeby zbytnio nie namieszać, to zaproponowałem wodę z biedry. Może coś zatwardza wodę? jakieś kamienie.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oprócz kamyków na podłożu innych tam nie ma ale żadne to wapienie nic z tych rzeczy zwykle otoczaki drobne sortowanie

Share this post


Link to post
Share on other sites

Jak masz filtr RO i butle CO2 to czemu tego nie używasz tak jak trzeba ?  :eek:  podmieniaj samo RO a zejdziesz do 1/4 swojego Ca czyli jakieś 30mg/l a później mieszaj ro:kran 4:1 bedziesz miał miękką wode w baniaku to mniej podajesz nawozów i szybciej pozbędziesz sie glonów  :razz: . Poza tym masz sporą obsade wiec chyba nie musisz wcale podawać azotu jedynie może fosfor delikatnie ale nie koniecznie sam sprawdź . A poza tym nie kazdy zbiornik jest taki sam i nie ma złotej recepty tylko mniej wiecej kazdy sie trzyma n:p 10:1 fe 0,2-0.5 micro intermagu wylicz z kalkulatora zulixa a k i mg dopasowac do ca . Mam nadzieje że na tym forum nie banuja za pomoc w szukaniu podpowiedzi gdzies indziej to obejrzyj na youtube filmy o liczeniu w kalkulatorze zulixa i jakie proporcje trzymac na kanale PRZEMEK P itp . A z tym baniakiem i sprzętem mógłbyś założyć holendra tylko swiatła troche dodać  :razz: bo RO i Co2 z butli robi całą robotę 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mam jeszcze pytanie odnośnie ryb mam głównie zyworodne gatunki i tu pytanie czy miękka woda będzie dla nich ok ? Jest jeszcze druga sprawa małe akwarium około 30l techniczne trzymam tam narybek i samice w kotnikach jest w pełni wyposażone ale leje tam kranówkę czy jakbym chciał przenosić ryby między tymi akwariami to będzie to jakiś problem dla ryb czy lepiej w obu trzymać te same parametry ?

Share this post


Link to post
Share on other sites

Na jednej ze stron o akwarystyce znalazłem ph 6.5-7,5 gh 8-20 wiec nie widzę problem poza tym poszukaj w google jest wszystko tylko trzeba poszukać , a wode najlepiej miec taka sama czy podobna w obydwu 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ph 6,5 dla żyworódek? Coś mało wiarygodna ta strona. Dla takich ryb woda zasadowa i twarda.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×