Skocz do zawartości

Belka led spostrzeżenia


skorpino88
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Nie będę się opisywał co do mojego zbiornika ale mam kilka pytań, ewentualnie spostrzeżeń, a mianowicie.

Po przeczytaniu postów z innych forów, do tego jeszcze troszeczkę tematów na google, na wykresie fotosyntezy jeśli chodzi o rośliny są dwa miejsca najbardziej pożądane około 420nm i 650nm.

Jeśli weźmiemy np barwy 6500 i 10000 to zawarty w niej strumień świetlny zawiera dominującą ilość fali niebieskiej, natomiast fala czerwona, żółta i zielona jest bardzo znikoma. Natomiast jak damy 3000k to zawiera bardzo znikomą ilość niebieskiego ale ma dużo czerwonego - tylko nie w przedziale 650 ino 610 oraz żółty, i zielony jako dominujący. 

Dla tego też kiedyś mieszało się świetlówki 3000k z 6500k itp.

Z tego co wyczytałem długość fali niebieskiej jest bardzo dobrze przyswajana i nie jest aż tak potrzebna jak to ma miejsce w długości fali czerwonej. 

Znalazłem również informację iż dla roślin najlepiej było by długość fali czerwonej samej,70% niebieskiej 15% i dla oczy barwa 6500 też 15%. Niestety było by dla oczy to nie po drodze więc najlepiej 50% do 25% i 25%. 

https://www.neoled.com.pl/warunki_oswietlania_roslin_diodami_swiecacymi.html

Reasumując patrząc na wykresy widma diod oraz fotosyntezy itp najlepiej było by 660nm 50% 440nm 25% 6500nm 15% i 10000nm 10% - te 6500 i 10000 zawierają troszkę zółtego i zielonego by raz że rośliny potrzebują tych kolorów, dla można było dobrze spoglądać na akwarium. 

Teraz pytanie do was co o tym sądzicie? Dla czego jak patrzę na inne belki to czerwonego w stosunku do niebieskiego jest naprawdę mało.

Czy ktoś się wypowie jakie ma oświetlenie wartość lumenów w stosunku do 250L. 

Według tego co powyżej napisałem parametry dla  zbiornika to 

660nm-40%

625-63510%  -> tutaj mamy ogarnięte czerwone fale

440-45025%

6500K

10000K-> Tutaj ogarnięte niebieskie oraz by w zbiorniku nie było za kolorowo

Edytowane przez skorpino88
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciężko powiedzieć. Jedne rośliny potrzebują więcej światła inne mniej. Jednym rosną fajnie rośliny przy 10000k innym nie.

Barwa podawana w kelvinach to widmo ludzkiego oka. Jak dla mnie liczą się lumeny w żarówkach a nie kelvin. Jedynym faktem jest stosowanie odpowiedniej barwy do fotosyntezy, ale łatwiejszym sposobem jest kupienie mocnych zimnych żarówek i doświetlanie czerwonym i niebieskim światłem, niż szukanie odpowiedniego widma.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz co nie chce się wymądrzać w sumie ekspertem nie jestem ale skoro jest pokazane widmo fotosyntezy to chyba obowiązuje całość jeśli chodzi o roślinność. Co do Kelvinów masz rację to tylko jest dla nas informacja jak coś świeci. Co do lumenów czy masz jakiś swój przelicznik jeśli chodzi o Lm/l?

Co do spectrum to bardziej starałem sie zrobić coś takiego by faktycznie było tak naprawdę po połowie tj połowa spectrum czerwonego ponieważ każda barwa powyżej 6500K zawiera nie dość że prawie idealne widmo do fotosyntezy jeśli chodzi o kolor niebieski to jeszcze ma w sobie kolor żółty zielony więc poniekąd moim zdaniem zamknę się w przedziale widma full spectrum. 

Poniżej graficznie o co mi chodzi i co chce osiągnąć.  Ba co się okazało 440 królewski niebieski ma idealnie pokrywa się z jednym widmem a mianowicie 6500 więc wychodzi na to że można by go było ominąć i wstawić więcej 6500K Czyli około 5 razy więcej LM bo 440 ma tylko około 25LM a 6500K ma ich 120LM.

post-16232-0-15106800-1513535839_thumb.png

post-16232-0-21069000-1513535897_thumb.png

post-16232-0-75858500-1513535912_thumb.png

post-16232-0-98295000-1513535918_thumb.png

post-16232-0-10885300-1513535924_thumb.png

post-16232-0-01424600-1513536677_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przelicznika na lumeny nie mam, bo liczy się Waty na litry, ale na logikę... Jeśli Lumen (lm) jest jednostką miary strumienia świetlnego, określającego ilość światła emitowanego przez dane źródło światła.To generalnie, im więcej lumenów tym więcej światła wytwarza dane źródło. Co z tego że uzyskasz odpowiednie widmo barw dla roślin, jeśli światła ( energii) będziesz przekazywał za mało?

 

żarówki 0,7W/l

ledy 0,4W/l

 

Ja uzyskałem w 300l akwarium 3600lm i doświetlam niebieskim i czerwonym w sumie 800lm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To ja uzyskałem 4735Lm w 250l akwarium idąc moim tropem. W sumie jeszcze nie uzyskałem bo dopiero mam zamiar kupić diody dla tego pytam. Ok masz rację co mi z widma jak mam za małą ilość światła zgadza się ok. Teraz odbiję piłeczkę a jak dam tylko widmo żółte które rośliny w sumie nie pobierają, inaczej zielone które rośliny odbijają poniekąd z uwagi że same są zielone i będę miał w baniaku 80L np 2000lm to rośliny urosną czy nie? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@up

Urosną, ale nie tak szybko jak gdybyś uzyskał odpowiednie barwy .

 

Białe światło same w sobie składa się z barwy niebieskiej, czerwonej i zielonej w różnych proporcjach jasności (barwy danego koloru). Czyli przypomnienie z podstawówki z lekcji plastyki ;)

post-25018-0-41974200-1513584149_thumb.gif

 

Przesuwając te 3 kolory w proporcjach jasności, uzyskujesz inny odcień barwy białej, czyli dając np więcej niebieskiego, światło będzie bardziej zimne, przesuwając ku czerwieni, bardziej ciepłe itd.

Edytowane przez Kokokabana
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe spoko z plastyki byłem delikatnie noga. A inaczej napisz mi ile masz diod 1 czy 3 watowe jakie barwy jesli możesz. I czym się kierowałeś przy dobieraniu.

 

Cytat "Jednak sama moc oświetlenia to nie wszystko.

Istotna jest też jakość oświetlenia,a konkretnie długość fal świetlnych.
Dla roślin najbardziej użytecznym światłem z punktu widzenia fotosyntezy jest światło niebieskie i czerwone, czyli o długości niebieskie 400-500 nm, a czerwone 600 a 800nm. Fale zielone są odbijane (nie wykorzystywane) przez rośliny.
Zależnie od tego, co chcemy osiągnąć, powinniśmy wybierać oświetlenie z odpowiednią emisją różnych fal. Gdy np. chcemy uzyskać zwartą, niską, mocno rozkrzewioną roślinę, musimy wybrać oświetlenie z największą emisją w paśmie niebieskim, a nieco mniejszą w czerwonym. Mała ilość niebieskiego w porównaniu do czerwieni spowoduje wyciąganie się pędów i wolny przyrost tkanki zielonej. Samo promieniowanie niebieskie natomiast hamuje wzrost roślin, a barwa liści staje się ciemniejsza, dlatego do doświetlania zawsze należy wybierać źródła światła z jednoczesną emisją w zakresie niebieskim i czerwonym lub używać niebieskiego światła łącznie ze światłem dziennym."

 

To też może być klucz o którym w sumie zapomniałem, a czytałem. 

Edytowane przez skorpino88
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem kupić diody 3W full spectrum, ale za dużo zabawy w lutowanie. Znalazłem typa który handluje modułami 1W po 3 diody, 100lm moduł, pojechałem, zobaczyłem, okazało się że sam ich używa do akwariów, identyczne. Niby pół roku je już ma i co chwila musi robić przycinki.

Wziąłem 40szt, na zapas, 35 podpiąłem na dwóch profilach aluminiowych, dokupiłem w Castoramie pasek RGB 5050 ze sterownikiem i pilotem, żeby się bawić dodatkowo barwami.

 

Czym się kierowałem?

Tym co Ci pisałem wyżej, obliczeniami W/l ,ilością lumenów z jakiegoś artykułu o żarówkach led, no i jak zobaczyłem jak te moduły świecą to niebo a ziemia w porównaniu do pasków ledowych. Dodatkowo są wodoszczelne 100% nie to co paski, że po jakimś czasie silikon zblednie, skurczy się i odpadnie :P

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam świeżo postawione akwarium, Kryptokorynę, kupiłem dojrzałą i duże liście się sypią, ale pojawiają się codziennie nowe młode zdrowe i wybarwione listki. Hydrophila bez korzenia też ładnie wybarwiona i chyba trochę urosła. Trawka brazylijska pnie się w górę i z piachu wychodzą nowe, więc raczej jest dobrze.

Dołączam grafiki.

 

Belki i pasek led post-25018-0-23403900-1513701327_thumb.jpg

W dzień post-25018-0-42329600-1513701419_thumb.jpg

W nocy post-25018-0-44970400-1513701441_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obliczenia pokrętne?

Zamiast filozofować proponuję poprawić jeśli gdzieś zaszła pomyłka.

Ja tego tematu nie traktuję jako dobry tutorial. Wspominałem o tym, że jedne roślinki lubią więcej światła inne mniej, ale jak to ująłeś (fizyki kwantowej) nie oszukasz i musi być jakieś minimum żeby akwarium roślinne jakoś funkcjonowało. Cała reszta to próby pomyłek i błędów, w końcu takie to hobby jest.

Sporo się w internetach można dowiedzieć, czego w praktyce się nie stosuje, bo można tylko zaszkodzić niż pomóc, ale co innego hobby, co innego hodowla.

 

Co do tematu... Wolę doradzić chłopakowi, niż ma to zrobić (jakiś) sprzedawca w akwarystycznym, naciągając klienta na towar, żeby za chwilę przyszedł, że mu glony zjadają roślinki, wciskając kolejny towar lampę YUV za 400zł hihi

 

Mnie tam się moje akwarium podoba, to jest najważniejsze. Będę chciał to sobie nawet żarówkę do opalania zapodam jak będzie potrzeba hehepost-25018-0-23166800-1513709491_thumb.jpg

 

40W starej żarówki to 400lm resztę zostawiam matematyce kwantowej :P

Edytowane przez Kokokabana
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Zamiast filozofować proponuję poprawić jeśli gdzieś zaszła pomyłka.

Wiesz gdzie zaszła pomyłka? W Twojej wiedzy dotyczącej roślin:

 

 

Żabienica w piachu nie da rady, anubiasy tak

Z Twojego podpisu:
 

 

Glony : Zielenice i Compsopogon Nie poddaj się i walczę :P

 

Znając podstawy można zacząć dyskutować na temat roślin, a Ty dyskutujesz na temat które to niby światło jest odpowiednie dla nich...
Chyba zacznę pisać referaty na temat morszczaków, nic na ich temat nie wiem ale co tam coś się wymyśli...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Daruj Sobie wyłapywanie u mnie błędów, bo skupiasz się głównie na nich a nie na temacie. Uwierz mi że nie zawsze będę tak aktywny na forum jak ostatnio, i nie będzie mi się chciało szukać dziury w całym, tak jak ty to robisz. Masz rację na roślinkach się mało znam, przyznam, jedynie na paru gatunkach,  których sporo czytałem i to co miałem w akwarium.

 

No tak żabienica i anubiasy, przecież to prawie to samo :P Chodziło mi o trawkę brazylijską a nie żabienicę, nie wiem skąd mi się to wzięło .

 

 

Znając podstawy można zacząć dyskutować na temat roślin, a Ty dyskutujesz na temat które to niby światło jest odpowiednie dla nich...

A nie jest? :wink: Wiadomo że jeszcze podłoże i woda, ale bez promyków cykl się zamyka i nie wiele z tego wynika ;)

Edytowane przez Kokokabana
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Anubias i żabienica to nie jest to samo, nawet trawka i anubias to nie jest to samo, żabienica jak i trawka będą rosły w piasku a anubias nie będzie rósł w żadnym podłożu.

Nie szukam dziury w całym tylko nie lubię jak ktoś wypisuje bzdety jak by był znawcą tematu.

 

Akurat rodzaj światła dla roślin nie jest aż tak ważny, jak pozostałe parametry z których właśnie składa się ten cykl pod warunkiem że ani nie ma go za dużo ani za długo nie świecimy.

Ty masz problem u siebie z dwoma glonami których występowanie pokazuje że masz niezły bajzel w akwarium i nadal z nimi walczysz... a problem zapewne nie dotyczy tylko podłoża i wody ale również "promyków" , dlatego na prawdę sądzę że nie wiesz o czym piszesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dobra teraz tak belka poskładana. Miało być 100W cięcia w budżecie no i wyszło 72W. Teraz dla wszystkich bo co szukam o belkach to nikt jakoś nie wspomina o akwarium. Otóż 240l ale po odjęciu tego i owego wychodzi 200l wody. Wysokość od tafli wody do dna około 42cm, wysokość belki nad powierzchnią wody około 0.5cm. Co zastosowałem:

6szt 660nm  

6szt 630nm  

20szt 6500K

15szt 7500K 

25szt 10000K

Zastosowane zostały wszystkie więc w sumie 72W, bez bajerów typu ściemnianie, rozjaśnianie itp. Tylko tyle że włącza się jedna lampa 1h później od drugiej. Co do belki to zapodam pod koniec. Profil aluminiowy 110CM długości i plexi by czasem nie korodowała reszta, niestety nie dałem kolimatorów a powiem na pewno dużo dają.

Moje odczucia. Rośliny rosną jest to fakt, czy lepiej czy gorzej nie odpowiem na to pytanie w 100% bo nie mam 2 szkieł takich samych w których mógłbym testować ledy i świetlówki. Moim zdaniem jest tak samo dobrze z tym że przy moim starym 140W świetlówkach tutaj mam 72W więc oszczędność na pewno w energii jest. Co do kolorów dalej będę się upierał o tym co czytałem, a na potwierdzenie dodam jak czasami się patrzy na tv i widać filmy z akcji policji jak to brali i zamykali plantacje maryśki to jakimi były oświetlane lampami krzewy ? a no czerwonymi i tutaj by się potwierdziło, kolor czerwony działa na wydłużenie rośliny i bujniejsze kwitnienie natomiast masa liściasta jest mniejsza, a natomiast niebieskie działa na masę liściastą która jest zwarta i niższa ale kwitnienie jest dużo słabsze. I coś w tym MOIM zdaniem jest. post-16232-0-42801800-1515029309_thumb.jpg post-16232-0-27177500-1515029329_thumb.jpg post-16232-0-75805100-1515029347_thumb.jpgpost-16232-0-66884400-1515029365_thumb.jpg post-16232-0-94204500-1515029393_thumb.jpg 

Co do fizyki kwantowej, lubię rozwalać gu.... na atomy a to tylko dla tego by ktoś jak idzie do sklepu to nie kupował czegoś typu świetlówka na glony. A jedynie to że są różni ludzie co próbują sobie własne belki zrobić i każdy z nich coś wkłada do tego a widząc belkę która mogę kupić i dam za nią 700 zł tylko za to że ma troszkę więcej diodek niż ja i opcję stroboskopu dla nich to mnie troszkę to wkurza... Koszt mojej lampy to 300zł. Może komuś się to przyda. 

Edytowane przez skorpino88
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...