Skocz do zawartości

Palety Dyskowce -próba rozmnożenia


Dalii
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Przeglądałem forum i nie znalazłem wątku o rozmnażaniu Paletek.

Uznałem więc, że zrelacjonuję to co się dzieje u mnie w baniaku.

 

Więc może od początku.

Baniaczek 150x50x60 =450 l.

Obsada: 7 paletek, 35 neonek, 8 kirysów, 3 glonojady. -po drugiej próbie rodziców oddałem koledze 1 paletę, 15 neonek, 3 kirysy i glonojada. Więc w tym momencie 6 paletek, 20 neonek, 5 kirysów, 2 glonojady

Woda ma parametry:

PH 6,0

GH -Two 5°n

KH -Tww 2°n

NO2 -0,05

NO3 -5

T -29°C

 

Pierwsze tarło miało odbyło się 19.11.2017r. -ryby mają równo rok od zakupu (kupowane były małe -mogły mieć ok 3-4 m-cy)

Chyba nie ma sensu wypisywania o tym jak dobrała się para i jak szukała dla siebie miejsca -w każdym razie ja ich ze sobą nie połączyłem :)

Rodzicie wyczyścili sobie listek i złożyli jajeczka

 post-24298-0-41406600-1512723070_thumb.jpg

 

Przeganiali pozostałe palety -bardzo agresywnie!. Niestety w 3 dniu jajeczka zniknęły (prawdopodobnie glonojad lub sami rodzice ze stresu).

 

Niezrażona para 28.11.2017 -czyli już po niecałych 10 dniach ponownie złożyła jajka.

Dalej nic nie zmieniałem w zbiorniku -pływały wszystkie ryby, nikogo nie oddzielałem.

Tym razem już było znacznie lepiej -doczekałem się jajeczek z machającymi ogonkami a następnie młode rozpoczęły samodzielnie pływać pomiędzy jednym a drugim rodzicem. Niestety ... neonki. Palety skutecznie odstraszały pozostałe palety ale z neonkami nie dały sobie rady.

 

Powyższe skłoniło mnie do przetrzepania internetu w poszukiwaniu pomysłów na oddzielenie rodziców od reszty lokatorów baniaka.

Nie chciałem uruchamiać drugiego akwarium (sterylnego) -ponieważ 1. nie mam czasu, 2. nie chce mi się przelewać wody z głównego do drugiego co parę dni aby zachować optymalne parametry wody.

Więc wymyśliłem coś takiego: 

post-24298-0-32320900-1512723999_thumb.jpg  

Castorama :) -siatka plastikowa (a tak naprawdę oprawa oświetleniowa -siatka o oczkach ok. 1,5cm x1,5cm o wymiarach 60cm x60cm-fajne bo sztywne) trochę zabawy kątówką i mam 50x60cm do tego z działu ogrodowego zielona siatka -też plastik -neonki już nie przepłyną :) a cyrkulacja wody zapewniona.

W ten sposób w jednym akwarium mam dwa :) -koszt ok. 60 zł

 

No i po kolejnych dniach doczekałem się 3 próby, którą opisuję.

7.12.2017 -złożenie jajeczek.

Tym razem para wybrała sobie obudowę filtra

post-24298-0-56601600-1512724891_thumb.jpg post-24298-0-37856500-1512724993_thumb.jpg

Trochę blisko wlotu do filtra, ale mam nadzieje że sobie z tym poradzą (ostatnio jak tylko z jajeczka zaczęły machać ogonkami rodzice przenosili je z liścia na liść). PS. Jajeczka przeliczyłem :) jest ich ok. 240szt. -czyli książkowo (od 200-400 szt.).

Przy jajkach cały czas czuwa na zmianę jeden z rodziców i wahluje płetwami.

 

Kolejne mam nadzieję optymistyczne wiadomości postaram się opisywać w miarę systematycznie.

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

8.12  - 24 h od złożenia

post-24298-0-92860700-1512914262_thumb.jpg

rodzice czuwają na zmianę 

 

9.12 -48 h od złożenia

post-24298-0-75257500-1512914623_thumb.jpg

Jajeczek trochę ubyło -jak się robiły białe rodzice je wydłubywały.  

 

PS. Mam w akwarium jakiś atak glonu. Takie cienkie badziewie. Narazie nic z tym nie robię. Nie chcę rodziców straszyć.  

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ten filmik to Twoje maleństwa?

 

Co do moich pociech:

post-24298-0-56567500-1513002939_thumb.jpg

Niedziela godzina ok. 10 rano (czyli jakieś dwa i pół dnia od złożenia- 60h) -wszystkie jajeczka z ogonkami zostały przeniesione przez rodziców na boczną ściankę filtra. Wydaje mi się, że jest ich dużo mniej niż było jajeczek.

Zobaczymy dzisiaj jak będzie to wyglądać.

 

PS. Wie ktoś co to za glony mnie zaatakowały? (po lewej na zdjęciu).  Postaram się dzisiaj pstryknąć lepszą fotkę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzień 4 Poniedziałek

Rodzice przenoszą maleństwa z miejsca na miejsce.

post-24298-0-54285500-1513082463_thumb.jpg

post-24298-0-60748500-1513082497_thumb.jpg

 

Niestety ostatnie miejsce jakie widziałem to filtr przy wlocie :( obawiam się, że do rana wszystkie będą na filtrze wstępnym :(

Wydaje mi się, że próbę rozmnożenia Paletek nr 3 będzie trzeba zaliczyć do poprzednich dwóch -czyli porażka. 

Skłaniam się do wniosku, że jeśli chce się mieć maleństwa niezbędny będzie osobny baniak sterylny.

I tu moje pytanie do bardziej doświadczonych -czy do sterylnego wystarczy mały filtr gąbkowy, czy też muszę zakupić filtr z biologią do utrzymania stabilnych parametrów wody. Kolejne pytanie -jak zabezpieczyć wlot do filtra aby nie wciągnął maluchów? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Ten filmik to Twoje maleństwa?

Tak.

 

 

czy do sterylnego wystarczy mały filtr gąbkowy

Do tarliskowego... Na początek wystarczy potem i tak bęziesz robił codziennie podmiany.

Po kilku dniach możesz podłączyć normalny filtr i wloty zasłanić moskiterą/prefiltrami, małe już wtedy są na tyle duże że się nie przecisnął.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...