Jump to content
halina

obsada do 112 - towarzystwo dla Ramirez

Recommended Posts

Witam wszystkich,

po kilku lat przerwy wracam do akwarystyki. Chcę kontynuwać swoją miłość do Ameryki Południowej, a konkretnie do Ramirez.

Pod te rybki właśnie chcę aranżować akwarium I preparować wodę.

 

Akwarium 112l, długość 80 cm

będę dążyć do parametrów ph 4,5 twardość 2

za pomocą mieszania przegotowanej kranówki z wodą destylowaną, liści dębu, szyszek olszy, korzeni i łupin kokosa. Myślałam o wkładzie torfowym do filtra

Proszę o podpowiedzi ile mogę maksymalnie trzymać Ramirez w zbiorniku 112, dość gęsto obrośniętym z kryjówkami w postaci łupin kokosów i korzeni. Myślałam o 2 samcach i 4 samicach. Całość obsady:

6 Ramirez
20 neonów
6 kirysków

Proszę o podpowiedzi czy to dobra obsada. Czy ilość Ramirez jest ok? Jakie gatunki kirysków proponujecie.

Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

Edited by halina

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie wiem czy trzymanie więcej jak jednej PARY ramirezek to dobry pomysł w takim akwarium. Może przy dobrym rozplanowaniu korzeni i roślin rozdzielających rewiry dałoby radę drugą PARĘ, ale raczej słabo to widzę.

Neony czerwone masz na myśli?

Share this post


Link to post
Share on other sites

chciałam zacząć od młodych ramirez, aby pary same się dobrały. słyszałam teorię, że można chodować albo 1 samca albo 3, a nigdy 2 (chodzi o rozkład agresji)

 

myślałam o neonie Inessa o ile dogadają się z Ramirezami co do temp

Share this post


Link to post
Share on other sites

Mam akwa o taki samym dnie i przyznam, że dla 3 samców nie będzie tam miejsca. Teoria o rozkładzie agresji jest prawdziwa więc chyba zostaje opcja pary pielęgniczek na Twoje akwa. Co do kirysków to patrzyłbym na te najmniejsze: pygmaeus lub habrosus w ilości 10 sztuk. Większe kiryski mogą sprawiać problemy z ewentualnym upilnowaniem młodych przez ramirezy. Czy ph 4,5 trochę nie za niskie dla tych ryb? Wiem, że opisują od 4,0 do 7,0 ale pamiętaj, że na skrajne parametry nie ma co patrzeć. Wydaję mi się, że przedział 5,5-6,0 byłby lepszy. Czy ramirezy to nie CW? Jakaś ławica planowana?

Edited by Aisulim

Share this post


Link to post
Share on other sites

dzięki za podpowiedź. rzeczywiście nie będę tak szaleć z ph. miałam wrazenie, że im mniej tym lepiej. pewnie tak jest z twardością, a nie koniecznie z ph. co do ramirez to chciałabym aby pary same się dobrały. skoro w grę wchodzi jeden samiec to ile maksymalnie mogę dać samic?

Edited by halina

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie hodowałem ramirez ale one chyba w pary się dobierają, a nie w haremy. Daj tak jak piszesz... 6 młodych i niech się para dobierze i zostaw tylko tą parę.

Share this post


Link to post
Share on other sites

U mnie kiedy był samiec i samica w akwarium to zawsze się w pary dobrały i p kilku tygodniach było tarło. Więc chyba aż tak wybredne w doborze par nie są żeby kupować np 6 szt i czekać które się dobiorą. Go rzej poźniej z utrzymaniem jajeczek i narybku. Czy kiryski w nocy nie podjadają jaj? W dzień widziałem że Ramirezy pilnowały rewiru ale i tak po każdej nocy jaj bylo coraz  mniej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Witaj.

Mam zbiornik 105l. Obsada 4x ramirezy, 2x zbrojnik niebieski i 4x piskorek kuhla. Kupiłem młode 4 pielęgniczki i same dobrały się w 2 pary. Mocno zarośnięte mam akwarium z korzeniami, kokosami i kamieniami. Pary już tarły się. Jednak utrzymywały ikrę przez 3 dni i pożerały ją. No cóż, to ich pierwsze tarła. W czasie tarła są agresywne. Jednak jeśli zagwarantujesz im dużo kryjówek to dadzą radę.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×