Jump to content
halina

obsada do 112 - towarzystwo dla Ramirez

Recommended Posts

Witam wszystkich,

po kilku lat przerwy wracam do akwarystyki. Chcę kontynuwać swoją miłość do Ameryki Południowej, a konkretnie do Ramirez.

Pod te rybki właśnie chcę aranżować akwarium I preparować wodę.

Akwarium 112l, długość 80 cm

będę dążyć do parametrów ph 4,5 twardość 2

za pomocą mieszania przegotowanej kranówki z wodą destylowaną, liści dębu, szyszek olszy, korzeni i łupin kokosa. Myślałam o wkładzie torfowym do filtra

Proszę o podpowiedzi ile mogę maksymalnie trzymać Ramirez w zbiorniku 112, dość gęsto obrośniętym z kryjówkami w postaci łupin kokosów i korzeni. Myślałam o 2 samcach i 4 samicach. Całość obsady:

6 Ramirez
20 neonów
6 kirysków

Proszę o podpowiedzi czy to dobra obsada. Czy ilość Ramirez jest ok? Jakie gatunki kirysków proponujecie.

Z góry bardzo dziękuję za pomoc.

Edited by halina

Nie wiem czy trzymanie więcej jak jednej PARY ramirezek to dobry pomysł w takim akwarium. Może przy dobrym rozplanowaniu korzeni i roślin rozdzielających rewiry dałoby radę drugą PARĘ, ale raczej słabo to widzę.

Neony czerwone masz na myśli?

chciałam zacząć od młodych ramirez, aby pary same się dobrały. słyszałam teorię, że można chodować albo 1 samca albo 3, a nigdy 2 (chodzi o rozkład agresji)

myślałam o neonie Inessa o ile dogadają się z Ramirezami co do temp

Mam akwa o taki samym dnie i przyznam, że dla 3 samców nie będzie tam miejsca. Teoria o rozkładzie agresji jest prawdziwa więc chyba zostaje opcja pary pielęgniczek na Twoje akwa. Co do kirysków to patrzyłbym na te najmniejsze: pygmaeus lub habrosus w ilości 10 sztuk. Większe kiryski mogą sprawiać problemy z ewentualnym upilnowaniem młodych przez ramirezy. Czy ph 4,5 trochę nie za niskie dla tych ryb? Wiem, że opisują od 4,0 do 7,0 ale pamiętaj, że na skrajne parametry nie ma co patrzeć. Wydaję mi się, że przedział 5,5-6,0 byłby lepszy. Czy ramirezy to nie CW? Jakaś ławica planowana?

Edited by Aisulim

dzięki za podpowiedź. rzeczywiście nie będę tak szaleć z ph. miałam wrazenie, że im mniej tym lepiej. pewnie tak jest z twardością, a nie koniecznie z ph. co do ramirez to chciałabym aby pary same się dobrały. skoro w grę wchodzi jeden samiec to ile maksymalnie mogę dać samic?

Edited by halina

Nie hodowałem ramirez ale one chyba w pary się dobierają, a nie w haremy. Daj tak jak piszesz... 6 młodych i niech się para dobierze i zostaw tylko tą parę.