Skocz do zawartości

Akwarium 45l


Wraithlor
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Córcia wymarzyła sobie Złotą Rybkę. Czytałem że te Karasie nie mogą żyć w zbyt małym zbiorniku, na duży nie mogę sobie pozwolić ze względu na wielkość mieszkania, stąd 45l chyba optymalne, może nie do końca wystarczające ale też nie bardzo za małe. Pływają sobie w nim 1 samiczka Karaś Chiński i 1 samiczka Zbrojnik Niebieski. Zastanawiam się czy jeśli dołożę jeszcze 1 Karasia, żeby mieć parkę, to będzie za dużo. Woda kranowa, nie chlorowana z uzdatniaczem i bakteriami od Tropical. Mam mały filtr kaskadowy przepływ do 300l/h, oświetlenie 15W energooszczędna świetlówka, wymienię niedługo na LED. Bez ogrzewania bo w mieszkaniu mam prawie non stop 23°C i tyle też ma woda.

J/W czy mogę jeszcze dołożyć samczyka Karasia i ewentualnie samczyka Zbrojnika?

 

A jeśli nie Karaś to co?

 

Tapnięte z mojego LG-K220

 

Edytowane przez Wraithlor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żadnej z tych ryb nie powinno być w tym zbiorniku... tyle się mówi, tyle się pisze że tzw "złote rybki" potrzebują, wbrew dawnym zwyczajom trzymania ich w kulach, dużych akwariów. Twój zbiornik jest co najmniej 4 razy za mały, nie mówiąc o tym, że to straszne brudasy i szybko stracisz kontrolę nad jakością wody. Zbrojnik to też za duża ryba na to akwarium, poza tym parametry wody optymalne dla zbrojnika z karasiem rozjeżdżają się totalnie...

Widać, że mało trudu sobie zadałeś przy planowaniu tego akwarium a szkoda :(

Jeśli chciałeś dla córki ładne akwarium z ciekawymi wizualnie rybami, to do 45L akwa jest multum takich które będą się tam czuły dobrze. Kolorowe bojowniki, nano-kąsacze (neon simulans, Boraras brigittae itp).

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo miałem czas na planowanie, mam też synka niepełnosprawnego który wymaga dużo uwagi. Te dwie rybki żyją ze sobą już ponad 2 miesiące, obie zdrowe, nie przeszkadzają sobie. Na forum jestem od wczoraj, nie wszystko jeszcze przeczytałem, ale chce się czegoś nauczyć aby w tym akwarium było dobrze rybom. Przecież nie wyrzucę teraz rybek, nie mam komu dać, a w zoologicznym w którym kupiłem są gorsze warunki dla obu, więc tam też nie zwrócę.

 

Z resztą obsada to nie mój pomysł. Żona z córką kupiły "2 rybki" i 10l akwarium. To już była całkowita katastrofa. Więc zdecydowałem że kupimy większe bo Karasiowi źle w takim maleństwie.

 

Tapnięte z mojego LG-K220

 

Edytowane przez Wraithlor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak uda mi się przekonać córcię (ma 7 lat więc nie będzie łatwo) to zmienię obsadę. Proszę o radę, woda z kranu nie chlorowana, jakie ryby do takiego litrażu, żeby nie było ich wiele, ale żeby były dobrze widocze. No i jakiego Zbrojnika?

U mnie w mieście dostępne są Welony, Skalary, Gupiki, Bojowniki, Zbrojniki, Neonki.

 

Tapnięte z mojego LG-K220

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W razie przyrostu trzeba poszukać przyczyny powstawania glonów. Prawidłowo prowadzone akwarium radzi sobie bez glonów. Na początek polecam dużą ilość roślin szybkorosnących. Będzie ładnie, zielono i nie będzie glonów. Np. rogatek jest idealną rośliną na start akwarium.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

45l nie wszystko mówi. Wymiary mojego zbiornika to 50cm dł x 35cm wys x 25cm szer.

 

Czyli z Bojownikiem będą widoczne? Bo Endlera nie mają u mnie w zoologicznym, a 2/3 sztuk na pewno mi nie sprowadzą.Już się przygotowuję Danio, Zbrojnika już sprzedałem, jeszcze Welona. Jeśli nikt jej nie kupi, to spróbuję oddać do sklepu.Muszę zamówić Danio w zoologicznym, Bojowniki mają na miejscu. Muszę dołożyć jeszcze ze 2 rośliny i jakiś korzeń. Nie wiem jak przygotować naturalny więc chyba zakupię ceramiczny.

 

Znalazłem temat jak przygotować korzeń.. niestety nie mam na to czasu:( więc chciał nie chciał pozostaje ceramika albo kamienie.

 

Tapnięte z mojego LG-K220

 

Edytowane przez Wraithlor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bojownik pewnie wolałby trochę miękciejszą wodę niż danio. Ale powinny być widoczne. On będzie je ganiał, one będą uciekały. Ruch dla wszystkich. ;)

 

 

Nie wiem jak przygotować naturalny więc chyba zakupię ceramiczny.
Broń Cię co tam wolisz. Badyl do gara, zagotować, ostudzić, wrzucić do akwa. Tyle. Spleśnieje. Ale mu przejdzie z czasem. Brzydko to wygląda, więc fajnie nie owijać go od razu mchem, tylko co jakiś czas wyciągnąć, przelać wrzątkiem i do akwa. Za trzy tygodnie będzie ok.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak się trafi kawał sukinkota to jest szansa, że wymorduje wszystko co się rusza. Ja miałem takiwgo co endlerów nie żarł, krewetek nie ruszał a boraras nie był w stanie dogonić. Jak będziesz miał trochę ziela plus jakiś korzeń z mchem czy innym mikrozorium to powinny mieć się gdzie schować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem dziś w zoologiku.. koleś mi powiedział że mi nie przywiezie 10/12 sztuk Danio Perłowych:( bo mu się nie opłaca tak małej ilości, a większej nikt mu nie kupi bo są za drogie..

Nikt nie chce też kupić tej Welonki co mam, a nie chce jej zabijać. I nie wiem co z nią zrobić, w sklepie też mi jej nie przyjmą.

Jak narazie ciągle pod górę..

 

Tapnięte z mojego LG-K220

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na miejscu mają Danio Pręgowane tylko. Chyba Pręgowane, bo jest różowe i dokładnie mi sprzedawca nie potrafił powiedzieć.

Chyba za drogi interes, jeśli grę rybki kosztują 7-9 zł za sztukę.

Jeśli nie wpadnę na lepszy pomysł to chyba kupię stadko tych różowych, bo do Warszawy specjalnie po 12 sztuk nie będę jechał (to 150km ode mnie) a bliżej i taniej niż 5zł raczej nie znajdę:(

 

Tapnięte z mojego LG-K220

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Możesz kupić wysyłkowo, ale teraz już może być trochę za zimno.

Można kupić tak żeby przesłali przesyłką PKP lub PKS, wtedy temperatura nie ma znaczenia :) Często na allegro rybki wysyłają właśnie taką formą.

Tu masz na przykład sprawdzonego człowieka który ma duży wybór i przesyła właśnie pkp itp:

http://allegro.pl/uzytkownik/Saxon4/akwarystyka-zwierzeta-akwariowe-5336?order=m

 

Wraithlor, jeśli chcesz mieć jakieś ryby to troszkę się postaraj i je załatw, nie bierz jakichkolwiek bo akurat są w sklepie, bo za niedługo będzie Cię drażnić że nie pływa tam to o czym byś marzył.

 

Z tym welonem to faktycznie ciężko teraz coś zrobić... ale w tym akwarium jeśli zostanie to nie będzie dobre ani dla niego ani dla akwarium...

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

40km dałbym radę się przejechać do sąsiedniego miasta, po dzwonię jutro po zoologikach i popytam czy nie mają.

 

PKP u mnie nie ma, więc musiałby być PKS który kursuje przez moje miasto.

 

Dla Danio też by nie było dobrze gdyby Welon został, bo by je zjadła. Dylemat..

 

Tapnięte z mojego LG-K220

 

 

Z tym Danio jest też sprawa ceny, są bardzo drogie. 10 sztuk to 90zł, nie mogę sobie pozwolić na takie drugie ryby. Zarabiam 1300zł miesięcznie, mam dwoje dzieci i mnóstwo innych wydatków. A te różowe Danio też są ładne i kosztują tylko 20zł za 10szt.

Chyba że jest inny pomysł na obsadę 45l zbiornika, żebym zmieścił się z pełną obsadą w 50/60 zł.

 

Tapnięte z mojego LG-K220

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To może sam bojownik + można spróbować z krewetkami jeśli masz sporo roślinności. Z bojkami różnie jest... niektóre nie ruszają zupełnie krewetek, inne tylko czasem, jeszcze inne zjadają wszystko co popadnie. Zależy jakiego jegomościa trafisz :) Danio wymagają dwa razy dłuższego akwa więc ich nie polecam. Welona jak już nie możesz sprzedać to oddaj. Na olx jak coś jest za darmo to biorą w 30min :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Finałowo będzie 5 liściastych i jedna paprotka + korzeń, chciałem też jakąś trawę ale nie mają.. Krewetek też u mnie nie mają (to małe miasteczko około 5k-10k mieszkańców), nawet gdyby mieli to krewetki nie kręcą mnie w ogóle. A sam bojownik to pusto będzie. Jeszcze pojadę do sąsiedniego miasta (45km) ode mnie i zobaczę co mają. Jak by te Perłowe Danio mieli po 6/7zł to kupię. Cholera, czyżby tak świetne hobby jak akwarystyka, było tylko dla bogatych..

 

Muszę pomyśleć, poczytać opisy rybek i wtedy zdecyduję.

Podzielę się w Galerii jak już będzie finał. Może mnie tam z błotem nie zrównacie.

 

Tapnięte z mojego LG-K220

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mają Galaxy w sąsiednim mieście, 7zł za sztukę. Teraz tylko pozbyć się Welony i mogę jechać po rybki. Czy gdybym dołożył do nich 4 otoski to byłoby bardzo źle? Widzę plamki glonów na szkle zaczynają się pojawiać od kąd sprzedałem Zbrojnika i potrzebuję jakiejś rybki która się tym zajmie.

 

Tapnięte z mojego LG-K220

 

Edytowane przez Wraithlor
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...