Skocz do zawartości

Przejście z HT na LT


k0zz
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Mam kilka pytanek związanych z LT gdyż chciałbym przejść właśnie na LT.

HT przy 375 to jednak zbyt dużo roboty.

 

- Czy jest opcja przejść z HT na LT bez restartu ?

- Czy woda GH - 22 / KH - 16 nadaje się na LT ? Czy do LT mogę używać RO + Kranix aby móc trzymać ryby z wód miękkich ?

- Czy glony w LT to norma ?

- czy LT wymaga jakiejś specjalnej barwy światła ? Czy światło na poziomie 0.46W/L jest ok do LT ?

- Jak mocno trzeba obsadzić LT przy starcie ?

- Czy ziemia w LT może być pokryta piachem ( 0,8 - 1,2 mm )

 

Być może to dla was głupie pytania ale potrafię poprowadzić HT co według mnie jest proste, tyle, że drogie.

Natomiast z LT sobie nie poradziłem. Przez ostatnie lata miałem HT.

W maju wystartowałem baniak 375L jako LT. Dopadły mnie glony, rośliny nie chciały rosnąć i się zaczęło... Dokładałem a to światła, a to CO2, a to nawozy w piach, kolejne dość wymagające rośliny... No i mam HT... a chciałem LT...

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W odpowiedzi na pytania:

1. Jeśli masz już w podłożu ziemię ogrodową (bez nawozów najlepiej) to oczywiście, że możesz przejść na LT tyle, że polecałbym to zrobić stopniowo (zmniejszając podawanie co2 i nawożenie). Nie rób takich zmian nagle bo to może skutkować wysypem glonów.

2. Woda o wysokich twardościach dla roślin jest jak odpowiednia bo ma w sobie dużą ilość pierwiastków. Oczywiście jeśli chcesz trzymać ryby z wód miękkich należy dostosować wodę do ryb. Rośliny będą rosły i na samej RO :) bo mają w podłożu sporą ilość jedzonka.

3. Czy glony to norma...? Nie. Odpowiednio prowadzone akwa nie będzie miało glonów. Poczytaj sobie o LT według Diany Walstad. Typowe LT ze względu na ziemię ogrodową w pierwszych tygodniach potrzebuje częstych podmian wody (co 2-3 dni) aby usunąć nadmiar nawozów przedostających się z podłoża do słupa wody. Po drugie mogłeś mieć za małą masę roślin w akwa.

4. Barwa światła 6500K. 0,46W/l to dobra wartość. LT stawią się w okolicach 0,3W/l nawet, a widziałem nawet akwa 240l na dwóch naświetlaczach 10W LT z piękną zielenią :)

5. Według Diany obsadzić należy nawet 90% dna akwarium roślinami najlepiej szybkorosnącymi (zwłaszcza na starcie).

6. Tak. Ziemia może być przykryta piaskiem. Sam widziałem kilka takich zbiorników.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...