Skocz do zawartości

Dobór roślin do krewetkarium


mrkojiro
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam do Was prośbę. Pomóżcie mi dobrać rośliny na 2 i 3 plan.

 

Zbiornik 27 litrów (kostka 30cm), lampka Aquael 6W led, ziemia ogrodowa, nawożenie carbo i potas aqua artu. Na 1 plan na pewno pójdzie na monte carlo i mam nadzieję, że w tych warunkach sobie poradzi. Gdzieś pomiędzy korzenie i kamienie chciałem wrzucić hydrocotyle sp. japan, a na korzenie java moss. 

 

Nie wiem natomiast co dać na środek i tył. Myślałem o dużym heńku i rotali rotundifolia red, ale nie wiem czy to nie przypadkiem zbyt wymagające zielsko... Coś doradzicie? Chciałbym mieć dość zagęszczony tył i chciałbym uniknąć dużych liści bo zbiornik dość mały. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

ziemia ogrodowa

 

Nie jestem pewien czy to jest dobre podłoże dla krewetek. Sąsiad miał taka kompozycję i krewetki padały jak muchy. Ziemia to wielka niewiadoma.

 

Duży Heniek ładnie się prezentuje w niewielkich zbiornikach. Potrafi tworzyć dekoracyjne grupy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie jestem pewien czy to jest dobre podłoże dla krewetek.
 

Jakie podłoże więc proponujesz, które nie zrujnuje mojego portfela i pomoże roślinom od korzeni? Będę miał neocardiny i dużo podłoża nad ziemią więc nie powinno być źle, chyba...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Manado jest jałowym podłożem więc jeśli chcesz rośliny posadzić to trzeba coś dać pod korzenie. Miałem kiedyś taką kostkę na ziemi ogrodowej (najtańsza bez nawozów) i na to piasek. 11W moduł aquaela. Jeszcze gdzieś w galerii można znaleźć pewnie to akwa. ROśliny rosły jak szalone. Przy przesadzaniu czasem ziemia wychodziła ale nie było to problemem poza tym że potrafiły się pojawić jakieś glonki na kilka dni. Krewetki z 10 sztuk zakupionych na początku powiększyły swą liczbę do 300 sztuk po ok roku. Jak widać mieszkańcom się podobało i ziemia im nie szkodziła :)

Edytowane przez Aisulim
  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Manado jest jałowym podłożem

 

Prawda ale zobacz na moje akwarium - link w stopce.

 

Poza tym  Manado z czasem się użyźnia chłonąc z wody związki chemiczne. Cienka warstwa czegokolwiek pod Manado daje świetne efekty. Korzenie roślin posadzonych w Manado zawsze będą zdrowe, czego nie można powiedzieć o piasku i żwirze.  

Edytowane przez DavyJones
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prawda ale zobacz na moje akwarium - link w stopce.

 

Poza tym Manado z czasem się użyźnia chłonąc z wody związki chemiczne. Cienka warstwa czegokolwiek pod Manado daje świetne efekty. Korzenie roślin posadzonych w Manado zawsze będą zdrowe, czego nie można powiedzieć o piasku i żwirze.

Nie zgodzę się zupełnie. Tak samo manado jak i żwir to jałowe podłoże. Z czasem gdy nawozy od ryb dostaną się w podłoże wtedy staje się użyźnione i nie ważne jakie podłoże się stosuje. Z każdym grubszym się tak stanie. Dlatego pod piasek trzeba coś dać. Co do korzeni to zdrowe możesz mieć w każdym rodzaju podłoża jeśli tylko roślina będzie miała wszystko czego jej do odpowiedniego wzrostu potrzeba.

 

Wysłane z mojego SM-G903F przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Nie zgodzę się zupełnie. Tak samo manado jak i żwir to jałowe podłoże.

 

Nie dyskutuj z faktami. Manado chłonie nawozy z wody, bo to glina i ma takie właściwości.

 

 

 

Z czasem gdy nawozy od ryb dostaną się w podłoże wtedy staje się użyźnione i nie ważne jakie podłoże się stosuje.

 

Rybie guano to inna sprawa. Manado chłonie z wody, żwir nie chłonie niczego - bo to kamień. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Będzie ziemia ogrodowa + bazalt 0,8mm. Co do roślin to już też zaklepane i będzie monte carlo na 1 planie, na 2 planie znajdzie się duży heniek i hottonia inflata, natomiast z tyłu posadzę rotalę rotundifolia. Na korzeniach znajdą się mchy, a pomiędzy kamieniami i korzeniami wpadnie albo eleocharis parvula albo hydrocotyle sp. japan. Myślę, że wystartuję w weekend i wtedy wrzucę coś na galerie. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok. Chłonie nawozy... w jakim stopniu? jeśli za mocno to też nie jest to korzystne dla roślin, które pobierają nawozy z wody a nie z podłoża. A jeśli zaś "wolno" chłonie to rośliny zdążą zjeść prawie wszystko i niewiele trafia do Manado :) Dla mnie jakiś dziwny układ i bez dodatku niczego do podłoża by się to nie udało. Nie przekonuje mnie Manado chociaż nie mówię, że nie działa tak jak piszesz :) Poza tym w poprzedniej wiadomości nie zgadzałem się głównie z faktem, że korzenie roślin gniją w piasku czy żwirze...

 

Cieszę się, że autorowie udało się podjąć decyzję. Daj drobniutki balazt. Sam mam teraz w krewetkarium grubszy jakiś i średnio to wygląda. Szukałem ciemnego taniego podłoża bo jednak lepiej krewetki kolorystycznie się na takim prezentują i tak właśnie jest ale sama podłoże chętnie bym zmienił jednak nie czas na to :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Daj drobniutki balazt

Najdrobniejszy jaki udało mi się znaleźć to 0.8-1.6mm, jest naprawdę bardzo drobny i nie powiększa optycznie zbiornika. Mam jeszcze bazalt 5-10 mm ale to dosłownie garść lub dwie powędrują w sąsiedztwo kamieni, żeby łagodniej zejść z granulacją w dół :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...