Skocz do zawartości
CZesiek87

Obsada 240 litrowego akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

Prosiłbym Was o ustosunkowanie się do obsady akwarium,jaką ułożyłem:

3 x kiryśnik

4x skalar

2 x akara błękitna

2 x pielęgnica miodowa

Z góry dzięki za wszelkie wskazówki i porady.

Edytowane przez CZesiek87

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pomijając to, że Akary poobrywają skalarom płetwy (może nawet je zabiją), to akwarium 240 l nadaje się najwyżej dla jednej pary dorosłych  skalarów.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Pomijając to, że Akary poobrywają skalarom płetwy (może nawet je zabiją), to akwarium 240 l nadaje się najwyżej dla jednej pary dorosłych  skalarów.

Stworzyłem to w oparciu o biotop i o to co przeczytałem nt. akar na stronach internetowych poświęconych akwarystyce,gdzie nie wszystkie odmiany akar zostały uznane za agresywne.

http://rybyakwariowe.eu/ryba-akwariowa/akara-z-maroni-akary/

To w takim razie co proponujesz?

Dodam jeszcze tylko,że tak naprawdę zaczynam swoją przygodę z akwarystyką i wydawało mi się,że skoro skalary i dajmy na to akary z Maronii oraz akary paskoawne są z tego samego biotopu,do tego pochodzą z tej samej rodziny to nie wyrządzą sobie krzywdy.Oprócz tego jw. te gatunki akar są opisane jako spokojne.Wiadomo,że jeśli dojdzie do tarła,to sytuacja się trochę zmienia i tym samym zaczynam się zastanawiać,czy nie odpuścić sobie skalarów.Choć z drugiej strony chciałbym w swoim akwa mieć minimalnie 3 gatunki ryb,żeby to się ciekawie prezentowało,a z pielęgnicami,nawet tymi łagodnymi widać,że będą problemy,bo na czas tarła będzie je trzeba odławiać do innego zbiornika.Zastanawiam się jeszcze nad litrażem.Jak to liczyć jakie i ile jakich ryb mogę trzymać?Bo już przeczytałem,że przelicznik 1 cm ryby na 1 litr wody nie ma zastosowania.Chcę profesjonalnie zabrać sięd do tematu.Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To w takim razie co proponujesz?

Studiować literaturę. 

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W przypadku skalarów im większe i wyższe akwarium tym lepiej.

Z moich doświadczeń z tymi rybami wynika, że akwarium dwustu litrowe nadaje się dla jednej pary. Oczywiście ładnie wygląda ławica małych skalarków zgodnie pływających w takim zbiorniku ale kiedy podrosną i dobiorą się w pary sytuacja robi się bardzo nieciekawa. 

Dorosłe samce potrafią się mocno poturbować a nawet pozabijać i to nie tylko podczas tarła. Musiałem porozdzielać towarzystwo. 

Jeśli w akwarium ze skalarami chcesz jeszcze trzymać błękitne i miodowe to na bank ktoś w tym towarzystwie musi zginąć, choćby ze stresu.

Zdecyduj się na jedną parę pielęgnic albo zacznij od jakiejś drobnicy. Tak bym Ci zalecał.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

A dajmy na to taka kompilacja,jak:

12 x drobnoustek ozdobny

4 x akara z Maronii

3 x kiryśnik

W tym momencie każdy z gatunków zajmuje swoją niszę.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Może bez kiryśników,a więcej drobnoustków i A.maroni?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

To może na dno dwa rodzaje kirysków,zamiast kiryśników?

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi