Jump to content
Sign in to follow this  
wisnia_wwy

Obsada akwarium 50l

Recommended Posts

Witam, Zaczynam przygodę z akwarystyką. Od 3 dni osiadam zbiornik 50 litrów , ze sztuczną roślinnością i oświetleniem LED. Na tą chwilę w moim akwarium pływają rybki które kupiłem tak na prawdę bez żadnej wiedzy (doradzono mi je w sklepie)  i posiadam:

- 1 gupik (drugi zdechł drugiego dnia...)

- 2 molinezje

- 2 mieczyki 

Dwa ostatnie dni poświęciłem na czytanie w necie o rybkach, odpowiednim doborze ich do wielkości akwarium itp. i tak na prawdę nie wiem co mogę  jeszcze do niego dokupić? z tego co wyczytałem to odpowiednie były by neonki (ile sztuk?) i otoski do czyszczenia (ile sztuk?), czy coś jeszcze?

 

Jeśli się mylę to naprowadźcie mnie na dobrą drogę i coś doradźcie ;) 

Share this post


Link to post
Share on other sites

To szczerze mówiąc słabo czytałeś... Masz 50 litrów, trzymasz Molinezje i Mieczyki, które wymagają zbiornika o długości 100 cm i pytasz co możesz jeszcze dokupić...

 

Dokup sobie kropelkowe testy wody na pH, GH, KH, NO2, NO3, zbadaj wodę i dopiero wtedy można myśleć o doborze obsady. Nie wystarczy żeby woda była tylko mokra... Musi mieć jeszcze odpowiednie parametry fizykochemiczne a każda z ryb ma odmienne wymagania.

 

Inna sprawa to niedojrzałe akwarium. 3 dni działa i wpuściłeś rybki.... Akwarium dojrzewa około 4 tygodnie i w tym czasie nie wolno Ci trzymać żadnych ryb...

 

1. Pozbądź się wszystkich ryb, które masz (czyt. oddaj komuś, zwróć do sklepu i nie wracaj do tego nędznego sprzedawcy nigdy więcej)

2. Kup testy o których wspomniałem (unikaj paskowych bo one mocno przekłamują)

3. Zbadaj wodę i podziel się z nami wynikami 

4. Wybierzemy dla Ciebie obsadę, którą wpuścisz dopiero gdy zbiornik dojrzeje. 

 

Jednak najlepiej gdybyś w dziale dla początkujących założył temat, wrzucił fotki z tego co masz teraz i tymczasowo akwarium zlikwidował.. Dlaczego? Masz sztuczne rośliny, a tego unikamy. Żywe rośliny to konkurencja dla glonów i dostarczyciel tlenu - powinny się znaleźć w akwarium i to sporo. Poza tym wnosząc po obecnym stanie Twojego zbiornika, masz mizerną wiedzę i pewnie kuleje u Ciebie bardzo dużo rzeczy, jak chociażby filtracja, choć może się mylę... 

 

Źle zacząłeś ale masz szansę zacząć od nowa z naszą pomocą i odrobiną cierpliwości. Jeśli będziesz brnął w to co masz to skończy się glonami, chorobami, a w konsekwencji niechęcią do tego pięknego hobby. 

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

1. Konieczny jest jakikolwiek filtr. Do tej wielkości zbiornika chyba kaskadowy byłby najbardziej optymalny.

2. Warto zastąpić sztuczne rośliny naturalnymi - żywe rośliny produkują tlen, pochłaniają dwutlenek węgla i przyswajają substancje pochodzące z odchodów ryb. Niewymagające jakichś szczególnych zabiegów rośliny to : Nurzaniec, moczarka kanadyjska, mech. Można tanio nabyć w sklepach internetowych, np: https://www.plantagarden.pl/23-sklep-rosliny-akwariowe#/
3. Molinezje lubią wysokie temperatury (26, 27 stopni) więc należało by się zaopatrzyć się w grzałkę z termostatem. Do takiego akwarium grzałka powinna mieć moc około 50W.
 

Edited by Łza

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

3. Molinezje lubią wysokie temperatury (26, 27 stopni) więc należało by się zaopatrzyć się w grzałkę z termostatem. Do takiego akwarium grzałka powinna mieć moc około 50W.

Jedno drugie wyklucza ponieważ nie trzymamy Molinezji w tak małym litrażu, a więc sugerowanie mocy grzałki w kontekście akwarium 50-litrowego jest błędem. Poza tym co jeśli autor ma w kranie wodę o twardości około 10 dGH i pH 6,5? Wówczas kupi grzałkę dla ryb, których nie może trzymać?

 

Akwarium jest zwalone od samego początku, bez ładu, składu, pomysłu i z rychło nadchodzącymi problemami. Likwidacja > lektura > rozmowa > testy > pomysł > i dopiero wtedy ewentualne zakupy.  

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie popadajmy w paranoję, skoro akwarium i rybki już są - wystarczy poprawić kilka szczegółów i będzie OK. 50 litrów dla 5 piękniczek będzie w sam raz, a kranówa nigdzie we wszechświecie nie jest miękka.

Share this post


Link to post
Share on other sites
wystarczy poprawić kilka szczegółów

Np wielkość zbiornika... Naprawdę uważasz, że Mieczyki i Molinezje mogą pływać w 50-60 cm? Przecież one nawet nie urosną do swoich dorosłych wymiarów w takiej ciasnocie....

 

 

kranówa nigdzie we wszechświecie nie jest miękka.

U mnie jest. Dokładnie 10 dGH. Wydawałoby się, że piękniczkowate może trzymać każdy, a ja nie mogę.. no co za pech...

 

Wg Ciebie popadam w paranoje ale ja uważam, że przekazuję autorowi wiedzę na temat optymalnych warunków bytowych dla ryb, które posiada i myślę, że sporo osób się pod moim postem również podpisze.

 

Nawet jeśli mamy do czynienia z wytrzymałymi rybami to błagam, nie wystawiajmy tej wytrzymałości na próbę i bądźmy odpowiedzialni za żywe stworzenia, którymi zdecydowaliśmy się opiekować.

Edited by mrkojiro
  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zanim napisałem tu, pisałem też na innym forum i ludzie radzili podobnie. Dlatego zamierzam wystartować ponownie tym razem po odpowiedniej lekturze i z odpowiednią pomocą. Mam grzałka i filtr także jednak zasadze rośliny Mam tylko problem co zrobić z posiadanymi rybkami bo tak jak piszecie chyba szkoda je marnować jeśli to zbyt małe terytorium dla nich. Tak czy inaczej dzięki za wskazówki, w nast tygodniu zaczynam wszystko od nowa.

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

 

 

co zrobić z posiadanymi rybkami

Ogłoś na OLX do oddania/sprzedania lub oddaj temu, który Ci je sprzedał. 

 

 

 

w nast tygodniu zaczynam wszystko od nowa.
 

Jeśli mogę Ci podpowiedzieć to zrób tak, by pośpiech nie był Twoim doradcą. Załóż na spokojnie temat, powiedz co już masz, co chcesz mieć, jaki masz budżet a my coś z tego wyczarujemy. Poza tym bardzo dobra decyzja z nowym startem, bo spotkaliśmy tu masę takich, którzy na siłę brnęli w to, co już mieli i marny był tego skutek. Masz prawidłowe nastawienie więc będzie dobrze :) 

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×