Jump to content
Sign in to follow this  
Avokinger

Paraliż płetwy ogonowej u Platynki

Recommended Posts

Cześć! 

Mam problem z rozpoznaniem choroby u mojej rybki. Rybcie mam z drugiego miotu mojej zakupionej w sklepie zoologicznym Platynki. Rybka ma pół roku. Jeżeli chodzi o obserwację zewnętrzną, nie zauważyłam, żadnych wybroczyn, białych punkcików, żadnych nalotów. Problem leży w płetwie ogonowej, w ogóle nią nie rusza. Ostatnio zwróciłam na to uwagę, gdy zaczęła się miotać, po całym akwarium, jakby wpadła w szał. Zauważyłam też, że ogranicza kontakt z innymi rybkami z jej gatunku, gdyż nie ma możliwości pełnej sprawności fizycznej. Płetwa wygląda normalnie, raczej jak u każdej innej, tyle, że lekko jest odgięta od linii bocznej i sparaliżowana. Rybka ma apetyt, chowa się, tak jak już mówiłam unikając innych rybek, Pływa prosto, mimo paraliżu (tylko między roślinami lub przy powierzchni wodnej). Skład akwa to mieczyki, platynki, kirysek, glonojad, (Jeszcze helenka, gdzieś tam śmiga, ale ciężko, ją znaleźć) Nie mam pojęcia, czy to przez pasożyty, czy przez genetykę.. Akwarium zostawiłam ostatnio na dłuższy czas pod opieką brata i aż wstyd przyznać, ale jak wróciłam ph wody było zaniżone.. (obecnie unormowane). Jeżeli macie pomysł, co to może być, to napiszcie, bo jak do tej pory nic nie znalazłam na ten temat. Z góry wielkie dzięki. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Czym karmisz? Jaka filtracja i litraż?

 

Parametry wody znasz? Jeśli nie to podaj stronę swoich wodociągów.

Share this post


Link to post
Share on other sites

http://www.wik.dzierzoniow.pl/firma.php?co=infra_oczyszczanie_b To chyba ta strona.(Dni robocze) Rano dostają odrobinę dafni, wieczorem suche. Sobota (tylko) mrożona ochotka, Niedziela głodówka. Filtracja jest wewnętrzna i zewnętrzna(kubełkowa) z Tym, że staram się regularnie robić podmiany wody. Za każdą podmianą wody dodaję aqua safe, aquaflora micro (Mikroelementy) i płaska łyżeczka soli akwarystycznej. Podmiany są tak, co 2 tyg.

Zlewam wtedy około 10L wody. Litraż akwa to 60L. Ryba nie wygląda jakoś źle oprócz tego ogonka. Dzisiaj rano karmiłam to mimo, że miała problem z pływaniem, spożywała pokarm. 


Jak się jej tak przyjrzeć pod kątem, to można zauważyć białą poświatę na łuskach, ale normalnie tego tak nie widać.. inne ryby tak nie mają (z gatunku).. Mam wrażenie, że ktoś jej nadmuchał odbyt, bo za każdym razem, gdy tylko jest gdzieś pod wodą ciągnie ją do góry jak balonik, albo plastikową piłeczkę z powietrzem.. 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Oks.. po dłuższych obserwacjach, okazało się że ma wadę wrodzoną.. inne ryby po miesiacu sa w tej samej stałej kondycji.. żaden pasożyt to nie jest.. młoda nawet nieźle sobie radzi bez ogona.. apetyt ma ! Dalej je za dwóch.. nazwaliśmi ją Gucio, bo taka wyjątkowa jest..

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now
Sign in to follow this  

×