Skocz do zawartości

Akwarium 40x40x50wys. 80L oświetlenie LED-ile ledów?


p_aweł
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Szykuję się do uruchomienia zbiorniczka 40x40x50 cm.

Myślałem o zrobieniu warstwy ziemi ogrodowej (+dodatek gliny?) pod żwirem (jeszcze nie zdecydowałem czy to będzie faktycznie żwir).

Akwarium ma być obsadzone niskimi zwartkami. Nad rybkami jeszcze się nie zastanawiałem.

Planuję zrobić belkę na diodach 1W 6500K + 1W Full Spectrum.

Może ktoś obeznany w temacie oświetlenia led doradzi jaka powinna być moc oświetlenia i w jakich proporcjach zastosować diody?

 

A może warto kupić jakąś gotową belkę?  (około 200zł)

Edytowane przez p_aweł
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja użyłem zwykłych halogenów GU10, dających strumień świetlny 900 lumenów. (Kanlux Tedi Max GU10 9W 3000K) Halogeny są w dedykowanych oprawach halogenowych, wbudowane w pokrywę.
Mam akwarium 500 litrów (175*60*50) i oświetlenie złożone z 8 takich halogenów, połowa o barwie zimnej połowa o ciepłej usytuowane naprzemiennie.

 

Zaletą tego rozwiązania jest niska cena (5zł oprawka, 15zł za firmową żarówkę halogenową LED. Chińskie no-nejmy są po parę zł, ale zazwyczaj nie trzymają parametrów) oraz łatwość wymiany żarówki LED w przypadku zakończenia żywota źródła światła. 

http://forum.superakwarium.pl/topic/50336-%C5%82atwa-do-wykonania-pokrywa-na-dowolny-rozmiar/

Edytowane przez Łza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nastawiłem się już na belkę z oświetleniem- lubię odkryte zbiorniki.

Montaż belki czy ewentualna wymiana uszkodzonej diody nie jest dla mnie problemem - chętnie sam zmontuję oświetlenie chyba ,że znajdę fabryczną belkę w rozsądnej cenie i nadającą się do mojego akwarium. Rośliny nie będą wymagające i nie przewiduję nawożenia.

Problemem jest ustalenie potrzebnej mocy oświetlenia.

Może np. belka Chihiros A401 o mocy 24W (strumień świetlny 3850 lumenów)  będzie się nadawała?

Wygląda estetycznie, długość ma odpowiednią jedynie nie wiem czy moc odpowiednią/ wystarczającą.

http://chihiros.pl/a-led.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też montowałem oświetlenie "chybił trafił'. U mnie jest 7200lm na 500 litrów. Jak budowałem pokrywę zostawiłem miejsce na montaż dodatkowych halogenków oraz na listwę z diodami stymulującymi rośliny na wypadek gdyby światła było za mało. Jednak okazało się, że nie jest to konieczne.  Jest jasno, rośliny rosną (nie mam wymagających gatunków)

Spróbuj zbudować lampę w taki sposób, żeby była możliwość rozszerzenia, czy tez modyfikacji jej możliwości. Wówczas sprawdzisz eksperymentalnie, czy ilość światła jest odpowiednia i jak będzie za mało dołożysz dodatkowe diody. Jeśli zależy CI na roślinach, możesz też od razu dodać linię diod emitujących światło do hodowli roślin. (emitują widmo rózowoczerwonawe zmieszane z odrobiną niebieskiego - są w sprzedaży gotowe taśmy i żarówki LED)

Edytowane przez Łza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...