Skocz do zawartości

[240l] ,,łagodna mbuna


AkwarystaArtur
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Hej, długo tu nie zaglądałem, akwarystyka musiała zejść nieco na drugi plan w moim życiu codziennym. Ot, karmienie, podmianki wody, przycinka roślin czy czyszczenie filtrów.

Teraz jednak znowu złapał mnie bakcyl i chcę zmienić obsadę na coś bardziej interesującego.

Parametry (aktualne) - ph - 7,2 gh - 13, temp. 23*C.
Na dnie piasek zew.
Filtracja - 2x Unimax 250 zalany lawą wulkaniczną od kolegi Hunter'a, przed nimi 2x prefiltr narurowy z gąbką (rada kolegi barttsw).
2x grzałka 100W Aquael Gold.
Nie wiem czy to istotne (niektóre ryby są płochliwe) akwarium 4m oddalone od wejścia do pomieszczenia (na wprost tegoż wejścia), nie idzie się w jego stronę po nic innego jak tylko po to by go oglądać / się nim zajmować.

Aktualna obsada - kilkadziesiąt danio pręgowanych (nie ma szans żeby je policzyć)
Kilka-kilkanaście otosków przyujściowych (ich tym bardziej nie zliczę bo się chowają)
15 kirysków pstrych
2 samice wielkopłetwów wspaniałych - miało być 1+3 ale nigdzie lokalnie nie mogłem ich wyrwać a na giełdy, aukcje internetowe itp. nie miałem czasu

Poza tym wielkopłetw-ice poza tym że są ładne (zresztą nic w porównaniu z samcem) to mnie... znudziły.

Ogólnie - ot - akwarium.

Danio energicznie popierdziela.
Kiryski ryją w piasku.
Otoski bawią się w ninja.
Wielkopłetwy to takie ryby - leniwce. (wiem że samiec by to zmienił, miałem samca)

Myślałem nad Pseudotropheus Saulosi, ale nie wiem ile tego bym mógł wpakować do 240l.

Czytałem i niektórzy piszą że można by już mieć 3 samce + samice (ile tych samic, 9, czy może więcej?)

Za pomoc z góry dzięki. ;)

(wątek również założony na ,,konkurencyjnym" forum, nie dlatego że któreś jest złe/gorsze, tylko dlatego że na obu forach są różni użytkownicy - różne opinie, a im ich więcej, tym lepiej. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Myślałem nad Pseudotropheus Saulosi, ale nie wiem ile tego bym mógł wpakować do 240l.

 

Czytałem i niektórzy piszą że można by już mieć 3 samce + samice (ile tych samic, 9, czy może więcej?)

 

Zero tyle dokładnie możesz wpuścić tych Puszczakow, a pieniądze wydaj na jakiś dobry atlas ryb i poczytaj o ich wymaganiach .

 

Chyba że zrobisz sobie w tej 240 malawi z piaskiem na dnie i odpowiednią wodą to wtedy na jednego samca min 3 do 5 samic w takim akwarium nie więcej jak 3 samce i 15samic.

Saulosi są bardzo terytorialne i wcale nie jest to łagodna ryba jak wielu pisze. W szczególności jak w zbiorniku jest więcej jak jeden samiec często dochodzi do wojny o teren między nimi .

Polecam forum klub malawi tam się dowiesz sporo o pyszczakach i ich wymaganiach.

 

 

Wysłane z mojego Redmi 4 przy użyciu Tapatalka

 

Edytowane przez raiders
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zero tyle dokładnie możesz wpuścić tych Puszczakow, a pieniądze wydaj na jakiś dobry atlas ryb i poczytaj o ich wymaganiach . Chyba że zrobisz sobie w tej 240 malawi z piaskiem na dnie i odpowiednią wodą to wtedy na jednego samca min 3 do 5 samic w takim akwarium nie więcej jak 3 samce i 15samic. Saulosi są bardzo terytorialne i wcale nie jest to łagodna ryba jak wielu pisze. W szczególności jak w zbiorniku jest więcej jak jeden samiec często dochodzi do wojny o teren między nimi . Polecam forum klub malawi tam się dowiesz sporo o pyszczakach i ich wymaganiach. Wysłane z mojego Redmi 4 przy użyciu Tapatalka

 

Na dnie już mam piasek, woda - przecież to oczywiste że woda którą mam teraz przy aktualnej obsadzie jest nieodpowiednia dla Saulosi... Już nawet się zastanawiałem nad układem 2+9 żeby ewentualne konflikty zmniejszyć do minimum, wtedy na jednego samca przypadałby rewir 60x40x50.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
  • 3 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...