Skocz do zawartości

[54] Od kamienia do korzenia


Gaweł
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Po dłuższej przerwie od akwarystyki postanowiłem wrócić i założyć akwarium. Wybór padł na tanganike gdyż w sumie nigdy nie miałem, a wydaję się być ciekawą opcją. Przyznaję się że moja wiedza jest na poziomie 3 lata wstecz także wszelkie rady oczywiście przyjmę sobie do serca. A więc nie przedłużając, trochę o akwarium:

Zbiornik: 54l (60x30x30)

Założony: 02.09.2017r. 

Filtracja: Fluval 206

Oświetlenie: Aktualnie jakaś stara świetlówka 15W, planuję kupić nową i tutaj mam małe pytanko, czy barwa 6500K będzie odpowiednia? 

Obsada: W planach 1+3/4 Lamprologus ocellatus "gold"

Zdjęcia: Przepraszam za jakość ale w tym momencie nie mam dostępu do aparatu i zostały wykonane telefonem. 

2yv32ns.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miło widzieć ten rzadki biotop w kolejnym szkiełku choć szkoda że tak niewielkim :)

Co do obsady to tutaj 1+2 układ to max(a czy ocellatus to czasem nie monogamista tak w ogóle??). Tym bardziej że tymi skałami zabraleś większość dna rybom które tego dna potrzebują sporo. Może jednak pomyśl o wyjęciu lub przestawieniu tych skał tak żeby odsłonić jak najwięcej dna? Muszlowcom te skały będą tylko zawadzać.

 

Wysłane z mojego SM-J500FN przy użyciu Tapatalka

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy ocellatus to czasem nie monogamista tak w ogóle??). Tym bardziej że tymi skałami zabraleś większość dna rybom które tego dna potrzebują sporo. Może jednak pomyśl o wyjęciu lub przestawieniu tych skał tak żeby odsłonić jak najwięcej dna? Muszlowcom te skały będą tylko zawadzać.

 

Wysłane z mojego SM-J500FN przy użyciu Tapatalka

Z tego co czytałem to nie jest typowym monogamistą i można trzymać samca z kilkoma samicami. Co do ilości to możesz mieć rację. Nad skalkami również pomyślę nad ulozeniem w sposób by zajmowały jak najmniej powierzchni dna. Dzięki za rady :)
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A więc tak, dzisiaj do akwarium zawitał harem 1+2 Lamprologus ocellatus "gold", ryby zakupione od "Tanganika Malawi" i to właśnie hodowca polecił  mi taką ilość ryb do tego zbiornika. On sam hoduje i rozmnaża te ryby w takim układzie. 

Dodatkowe zmiany to wskoczyła świetlówka 10000K, zmieniłem ustawienie oraz zmniejszyłem ilość kamieni by ryby miały więcej miejsca do kopania.

Jutro gdy ryby się już zaaklimatyzują postaram się wrzucić jakieś foty. Co do oświetlenia led to nie chce mi się za dużo grzebać w pokrywie, w razie czego postaram się przytłumić światło jakąś folią. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...

Przy takiej wielkości akwarium i związanej z tym ilości muszli grzechem byłoby nie kupić muszli Neothauma. 

Fajny biotop sobie wybrałeś. Ja swego czasu byłem fanatykiem monogatunkowej Tanganiki, ale proponuje Ci się z czasem przenieść do tego większego zbiornika i dać jakiś drugi gatunek. Obserwacji multum ! 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szukałem tych muszli wcześniej ale nigdzie nie mogłem znaleźć (może szukałem nie tam gdzie trzeba?) w każdym razie jak znasz jakieś źródło gdzie je można kupić to byłbym wdzięczny za podzielenie się nim :P 
Niestety aktualna powierzchnia mieszkania nie daje mi zbyt dużych możliwości litrażowych, myślę że standardowe 112l to max jaki mogę tutaj pomieścić, a chyba taka wielkość nie da mi możliwości połączenia dwóch gatunków? 

Pozdrawiam również.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie obie samice przeprowadzają tarło jednocześnie, także monogamia L. ocellatus jest moim zdaniem mocno naciągana, jak widać ryby te bardzo dobrze funkcjonują w haremie. Terytoria są obrane tak że po jednej stronie akwarium jest jedna samica, po drugiej stronie druga a na środku samiec. 
Pozdrawiam!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Wyrzuciłem trochę gruzu i zmieniłem ustawienia światła. Dodatkowo do obsady doszły dwa ślimaki helmety gdyż miałem wielki problem z orzemkami.

Planuję dokupić jeszcze świderki oraz zamienić muszle winniczków na neothauma. 

Myślę także nad oddaniem jednej samicy gdyż zawsze po wykluciu bardzo szybko znikają maluchy, zauważyłem że samice przeszkadzają sobie wzajemnie i to pewnie sprawa ich sprzeczki. 

20h8zf9.jpg

PS. Kilka godzin po napisaniu posta samiec zabił jedną samicę, nie wiem czym było to spowodowane, wcześniej żyli w harmonii, być może usunięcie części kamieni stworzyło bardziej otwartą przestrzeń w akwarium i to było powodem? 
W każdym razie została tylko para muszlowców. 

Edytowane przez Gaweł
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...