Skocz do zawartości

[ok 300L] luniakowe morskie


Luna
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Zdjęcia zbiornika i obsada są niż daaawno nieaktualne ;) już nie jest tak łyso.

Postaram się odkurzyć wątek i wrzucić jakieś nowsze foty.

Tak z moich obserwacji to plagi przy świeżym zbiorniku są nieuniknione. Też miałem problem z glonami zielonymi, wyrywałem ile się dało ale i tak odrastały. Jak akwarium dojrzało, zwiększyła się masa korali to jakoś same odeszły, nie musiałem nic robić.

Czyli podobnie jak u mnie. Od dawna nie robię przy zbiorniku nic poza podstawowymi rzeczami typu karmienie, czyszczenie kubków w odpieniaczach itp :) Glony same zniknęły, wszystko w zbiorniku "leczę" cierpliwością, dbam o naturę a ona sama robi resztę.

 

Szykowałam się jak na wojnę, a mam bezproblemowe akwa które prowadzi się samo.

Szkiełko tętni życiem - mikrofauny mam tyle, że rozważam mandaryna, bo nie ma kto tego wszystkiego jeść...

 

Garbiki dawno eksmitowane (fajne charakterne ryby, ale straszne skur...), a z nowych ryb doczekałam się niedawno narybku. :)

Aktualna obsada z płetwami, same banały ale i tak mam masę radochy:

  • 2x Amphiprion percula "photon"
  • 2x Pterapogon kauderni
  • 1x Nemateleotris magnifica
Niestety maluchy pterapogonów szybko gdzieś "wsiąkły", bo nie chciało mi się bawić w odławianie samca przed wypluciem grzdyli. Ale może następnym razem zrobię im osobny żłobek. Widok oczek w uchylonym pysku oraz ogonków wystających mu z gęby - bezcenny :D Tylko szkoda mi biedaka, że przez napaloną samicę tyle czasu nie mógł jeść... Teraz żre jak wściekły.

 

Za parę tygodni dojdzie jeszcze jakiś Cryptocentrus i młody Chelmon rostratus (import z Indonezji, broń boże australijski byk). Będzie to ostateczny koniec dobierania obsady rybnej :)

Jednak co większe akwarium to większe akwarium :)

Nie wyobrażam sobie już mniejszego :) w tym wypadku rozmiar zdecydowanie ma znaczenie.

Oj za chwile Xenię będziesz wyrywać garściami ;)

Już gdzieś tak od 4 miesięcy za nią nie nadążam. Xenia i grzyby rosną jak porąbane, zoa tez ruszają, tylko euphyllia coś się powolutku rozkręca.

Najpierw bawiłam się we fragi na kawałkach skałek, a teraz rwę ją i prosto ze skały przerzucam do drugiej solniczki (tak choroba postępuje, mam już dwie :P).

 

Pozdrawiam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zazdroszczę małych pterapogonów... Szkoda tylko że się nie odchowały, ale w głównym akwarium ciężko to zrobić. Ja przegapiłem moment amorów moich pteran Nie karmiłem ich intensywniej i samiec po "ciąży" mimo że jadł później normalnie to biedaczek padł :/ 

 

Co do chelmona to nie zalecają go łączyć z mandarynem bo to specjaliści pokarmowi i jeden drugiemu będzie wyjadał robaczki ze skały ;)

 

Sam jestem teraz na etapie powiększenia zbiornika i już nie mogę się doczekać :D

 

Czekam na foteczki bo zbiornik naprawdę fajnie się prezentuje :)

Edytowane przez khazad92
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Aktualizacja na szybko i byle jakie foty solniczki, w większości z komórki.

 

Minęło 2.5 roku od startu. Zbiornik jest prosty, żyje swoim życiem i zarasta jak oraz czym chce. Staram się jak najmniej w nim grzebać i ingerować. 🙂 Podobają mi się oczywiście również odpicowane, dopieszczone szkiełka, ale to nie dla mnie - nie mam na to czasu, poza tym akwarystyka to nie jedyna pasja jaką mam. Akwarium bez problemu daje sobie samo radę, gdy znikam od czasu do czasu na tydzień (autodolewka ^^) i jest to dla mnie duża wygoda.

 

Obsada rybna:

  • Zebrasoma flavescens (zwany Grubym, bo wjeżdża w nori jak dzik w żołędzie i... no, jest gruby)
  • Centropyge vroliki (kumpel Grubego zwany Bandytą, bo lubi siać czasem terror w okolicy)
  • Amphiprion percula "photon" x2
  • Pterapogon kauderni x2
  • Nemateleotris magnifica
  • Pseudocheilinus hexataenia
  • Gramma loreto
  • r.i.p. Macropharyngodon negrosensis - moje ulubione cacuszko zabite niestety przez centropyge. ;/

+ Krewetki (1x cleaner, 6x peppermint, 1x camel), kraby, ślimaki, rozgwiazdy, pierdyliony kiełży i co tam jeszcze natura naniosła.

 

Pozdrawiam. 😊

 

1.thumb.jpg.9166cdf813dbf1997f237c2670fb3379.jpg2.thumb.jpg.b9a32a7e8f397499c43d0d908e4aee65.jpg3.thumb.jpg.6401debc814a86f0c0632103d02377ba.jpg4.thumb.jpg.7f19e576209aec87a4dcaf9dc8d406ed.jpg5.jpg.b766cc82473dd2e0bb4a4d28ec5ba023.jpg6.jpg.fa1d094b92ce2da73dcbcb5fb9da50fe.jpg7.jpg.55be12fa74400efa21ef3f908ac232f7.jpg8.jpg.d606c87c153ebef8bcdfc0edab95190b.jpg12.jpg.8eb07febe80911f9cf4a44ef09f69912.jpg11.jpg.7ce95a7e998b7015ab8db00778e86690.jpg9.jpg.c8d53c36a489c902ceef003790b6e8a3.jpg10.jpg.73880d32cc6fd315069aa76ef1decfdc.jpg

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...