Skocz do zawartości

Najlepsze rośliny na trzeci plan do akwarium.


Marcin De
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Niedługo przymierzam się do zakładania akwarium 60x35x30 z rybami. Poszukuję najlepiej nadających się roślin mało/średnio wymagających na trzeci plan akwarium. Zastanawiam się nad Cabombą Aquatica lub Caroliniana. Która z nich będzie lepsza/ładniejsza w hodowli. Ewentualnie może posadzić obie w różnych częściach akwarium.  Jeżeli nie one to co możecie polecić zamiast nich? Bardzo proszę o pomoc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To szykuj nawozy i cełodwa. :razz:

Do czego te nawozy? Te 40 lm to nie jest nawet świetlówka 15W. Jakaś lampeczka LED?

 

 

W granicach ok. 40 lumenów na litr.

 

Ten parametr w akwarystyce jest nieprzydatny. Dotyczy "widzialności" światła przez oko ludzkie.

 

Grolux - świetlówka roślinna - ma tak mało lumenów, że producent tego nie podaje (uczciwi sprzedawcy podają ten parametr i wynosi on: 1230 lm dla świetlówki 45W).

 

Znaną mi świetlówką - i używaną - emitującą najwięcej lumenów jest Juwel Nature (3300 lm dla świetlówki 45W), pod którą bardzo dobrze rosną rośliny, o ile... jest odpowiednio dużo W/l. Ja mam 4x45W. Wystarczy wymienić jedną z Nature wymienić na Grolux i rośliny rosną zauważalnie lepiej. Szybsze przyrosty i wybarwienie.

 

 

akwarium 60x35x30 z rybami

 

Do akwarium tej długości da się zainstalować świetlówkę 24W 438mm, np: Juwel Day lub Nature (1200-1300 lm). To da prawie 0,4 W/l i przy takim świetle ładnie rośnie bardzo dużo gatunków roślin.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sporo sprzecznych i subiektywnych opinii w tym temacie. Napisz może jakie konkretnie zamierzasz mieć oświetlenie. Jakie podłoże, czy zamierzasz nawozić (jak tak to czym). No i oczywiście czy Ci się spieszy, bo można osiągnąć fajne efekty tylko wymaga to czasu. 35cm to wysokość akwarium?

Wszystkie przeliczniki do oświetlenia tak naprawdę są niewiele warte. Ja jako przykład podaję to moje nieszczęsne 30l, w którym od jakiegoś czasu skutecznie stosuję 3W leddy tube - wg przeliczników raczej powinny tam rosnąć tylko glony, jak jest w rzeczywistości widać na zdjęciach. Co prawda takiego stanu jaki mam teraz nie uda się osiągnąć w trzy tygodnie, ale za to nie muszę co tydzień wycinać ziela. Warto się zastanowić co chce się osiągnąć.

Cabomba u mnie dawno temu nie bała rady, nie wiem czy za duży ruch wody, czy coś innego jej nie pasowało, to potrafi być kapryśna roślina choć potrafi też rosnąć jak chwast na potęgę. Musisz spróbować.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...