Skocz do zawartości

Zestaw 25-30 l z oswietleniem LED.


BigDeal
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Od dłuższego czasu nie jestem na bieżąco w temacie akwarystyki. Chce postawić mały zbiornik roślinny (dla mniej wymagających światła roślin).

Czy kupić zestaw z pokrywą na zwykła żarówkę i umieścić w nim ledową, jeśli tak to jaką? Czy może wybrać zestaw aquaela - http://aquael.pl/produkty/akwarystyka/kompletne-zestawy-akwariowe-szafki/260-classic-box-lt-x#dane-techniczne ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Możesz poszukać starszej wersji tego zestawu z pokrywą pod oświetlenie leddy tube (takie coś http://allegro.pl/aquael-zestaw-akwariowy-leddy-set-pap-40-40x25x25-i6316843205.html).W sklepach mogą jeszcze mieć.

Standardowo było tam 6W, a to w zupełności wystarczy. Ja przy 3W mam trawnik z małego heńka, możesz sobie sprawdzić w mojej sygnaturce.

A najlepiej poszukaj samej pokrywy, dokup osobno szkło 30l (40x25x30), do tego filtr i grzałkę.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ładne akwarium Ban Master, niestety mi brakuje zapału ,aby coś takiego utrzymać.

Właśnie myślałem nad zakupem osobno akwarium i pokrywy bo aquael ma tylko zestawy 25l.

Jaka jest optymalna wartość światła dla roślin 6500K,6600K? Na jakie jeszcze wartości powinienem zwracać uwagę szukając takiej żarówki, lumeny itp.?Znalazłem żarówki LED o takiej barwie i zastanawiam się czy może nie kupić jednak pokrywy z miejscem na taką żarówkę? Jest to tańsze rozwiązanie i można mieć mocniejsze oświetlenie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najlepsze w tym akwarium jest to, że ja mu nie poświęcam prawie wcale czasu. Karmię ryby i raz w tygodniu (a ostatnio raz na dwa tygodnie podmieniam wodę, bez odmulania i takich rzeczy). Żadnych nawozów, żadnych specyfików. Tylko czas, bo to wszystko rośnie bardzo powoli.

Moduły sunny mają chyba około 6500K, to barwa najbardziej uniwersalna moim zdaniem. Nie ma potrzeby eksperymentować ze "specjalistycznymi" barwami oświetlenia, no chyba że się pójdzie w czerwone rośliny, wtedy raczej coś bliżej 8000K będzie potrzebne.

Ja bym się nie bawił w świetlówki, żarówki. One z reguły więcej świecą w pokrywę, realnie wykorzystujesz może 30% tego światła (to takie moje przypuszczenie nie poparte żadnymi badaniami). Takie ledy świecą prosto w dół, więc wykorzystujemy w zasadzie całą ich energię. Miałem to akwarium na świetlówkowych modułach 11W, na modułach led 6W, przy 3W efekt jest równie zadowalający. Ja mam ten moduł ustawiony w poprzek zbiornika i przesunięty na prawą stronę, więc lewa jest lekko w cieniu, stąd tam są posadzone mniej wymagające kryptokoryny. Najważniejsze to dobrać rośliny do oświetlenia i nie porywać się ze światłolubnymi na niewielkie oświetlenie.

Mój najbliższy projekt to akwa 45l (50x30x30) z oświetleniem 3W. I zamierzam tam mieć trawnik jak w tej 30. Niech się przeliczniki cmokną. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja też mam takie 30l w którym nic nie robię, po za podmianą wody,  jest tam tylko jedna razbora (chyba, kupiłem ją razem z akwarium na olx) i kilka różowych zatoczków i efekty tego są tragiczne.

 

https://zapodaj.net/707da02b70daf.jpg.html

 

Przekonałeś mnie do pokrywy Aquaela. Planuje ja kupić wraz z 35 l akwarium, aquael ma nawet w swojej ofercie zestawy 40 l (pearl high) z ta pokrywą  więc powinno 6W dać radę.

Edytowane przez BigDeal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zaczął od piachu na podłoże, w niego powtykane kulki gliniano-torfowe.

Następnie dobór roślin. Łodygowce nie są dobrym wyborem do takiego akwarium. To rośliny szybko rosnące, potrzebujące "żarcia" i światła, przy słabym świetle będą się wyciągały (dając efekt badyla z listkami, tak jak masz to teraz). Postaw na kryptokoryny (np wendti, raczej nic większego, mogą być zielone, brązowe dla urozmaicenia), korzeń z mikrozorium, mchem, anubiasem (nie większym jednak jak nana) czy bucephalandrą. Do tego rośliny niskie, choćby trawnik z heńka, kępka pogostemon helferi czy staurogyne repens.

Obsada prawie zerowa będzie wymagała jednak dodatkowego nawożenia (przynajmniej minimalnie makro i szczypta mikro), za mało to też niedobrze. Przy niewielkiej ilości ryb warto sięgnąć po krewetki, nie dość że pomogą z ewentualnymi glonami to posłużą dodatkowo za karmę przy planowych (albo i nie) głodówkach.

Jeśli chodzi o wodę to ja stosuję co prawda kranówkę, ale przepuszczoną przez filtr - korzystam z RO ale leję i czystą wodę i odpad, w sumie woda przepuszczona przez filtr sedymentacyjny i węglowy.

A na deser zostanie kombinacja z czasem oświetlania, bo to też ma duży wpływ na powodzenie całego przedsięwzięcia.

 

Trochę odbiegamy od tematu, więc jakbyś chciał pociągnąć wątek to załóż w odpowiednim dziale nowy temat to pokombinujemy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...