Skocz do zawartości

[240l] typowego kowalskiego :)


Pawkuu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

 

Przedstawiam swoje ostatnie wypociny :)

 

oświetlenie Zmodyfikowany Panel LED w pokrywie. Barwa chyba neutralna ok 5000K. Moc 10W

 

filtracja Fluvel 205


technika CO2 brak


gatunki i ilość ryb :

Mułojad x1

Skalar x2

Kirysek czarnoplamy x1

Zbrojnik x3

bystrzyk barwny x1

Razbora klinowa x3

Brzanka sumatrzańska x1

Noen innesa x5

Żałobniczka czarna x1

Pielęgnica wielobarwna x1

Prętnik Karłowaty x2


rośliny:

 

Bakopa drobnolistna

Dębówka meksykańska

Ludwigia 

moczarka

Zwartka Wendta

Rzeżucha lirowata

Gwiazda


inne sprzęty termometr :D

 

IMG201708_qhhhpnr.jpg

 

 

Zanim część osób będzie chciała mnie zlinczować za wpuszczenie ryb do świeżego zbiornika proszę o przeczytanie do końca.

 

Akwarium kupiłem jako używane. Jechałem po nie w niedziele po samo szkło z osprzętem. Miało nie byc w zestawie obsady. Gdy zajechałem okazało się że została właścicielowi obsada i nie miał co z nią zrobić. Więc postanowił ją wpuścić do rzeki... Jako że nie miałem sumienia zabrałem wszystkie. Miałem do wyboru czekać 2 tygodnie z całą obsadą w moim starym akwarium 60l (do tego sześciokątnym) lub na szybko zaadaptować zbiornik 240l. 

 

Padła decyzja o adaptacji dużego zbiornika. 3/4 wody jest nowej oczywiście uzdatniona przez AquaSafe jak się nie myle. Pozostałe 1/4 jest z mojego zbiornika który posiadałem od paru dobrych lat.

 

 

W tym miejscu proszę o porady co zrobić z obsadą. na pewno chce zostawić skalary i pielęgnicę. Może jest ktoś z moich okolic (Małkinia Górna) Kto również zajmuję się akwarystyka i podpowie, wymieni się, sprzeda bądź kupi.

 

Pozdrawiam i proszę o wyrozumiałość. :)

post-24939-0-35168000-1502188861_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko powiem, że jak ruszy cykl azotowy to kolorowo nie będzie, w wodzie znajduję się najmniej bakterii. 

 

Dodaj jakieś bakterie, najlepiej Special Blend lub Stability. Może też być Prodibio Biodigest lub Equo Bacterya, Tetra SafeStart to też dobry produkt. 

 

EDIT: Dolej wody, jak woda się oczyści to będzie to nawet fajnie wyglądać :)

Edytowane przez Micheal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko powiem, że jak ruszy cykl azotowy to kolorowo nie będzie, w wodzie znajduję się najmniej bakterii. 

 

Dodaj jakieś bakterie, najlepiej Special Blend lub Stability. Może też być Prodibio Biodigest lub Equo Bacterya, Tetra SafeStart to też dobry produkt. 

 

EDIT: Dolej wody, jak woda się oczyści to będzie to nawet fajnie wyglądać :)

Dodałem właśnie Tetra SafeStart i Prime Seachem. Do tego nie wylewałem wody z filtra jak go przywiozłem tylko od razu odpaliłem z wodą i wkładami ceramicznymi. Więc może wystarczy bakterii.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dodałem właśnie Tetra SafeStart i Prime Seachem.

 

Produkt Prime jest prawie bezkonkurencyjny, prawie bo nie ma witamin z grupy B.

 

Dużo osób niestety uważa, że produkt Tetra SafeStart to wyrób marnej jakości, a ja uważam inaczej, bo opieram swoje zdanie o oficjalne informacje z firmy, która nie zataja (w przeciwieństwie do innych) składu starteru.

Proszę - Nitrosomonas, Nitrosospira i Nitrospira to bakterie, których używa Tetra. To bakterie, który uczestniczą w całym cyklu azotowym.

 

Do tego nie wylewałem wody z filtra jak go przywiozłem tylko od razu odpaliłem z wodą i wkładami ceramicznymi. Więc może wystarczy bakterii.

 

To zależy ile filtr pracował u tego gościa. Zakładam, że sporo, więc rzeczywiście nie powinno być cyrku z NH3, NO2. Gorzej z podłożem.

Edytowane przez Micheal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

To zależy ile filtr pracował u tego gościa. Zakładam, że sporo, więc rzeczywiście nie powinno być cyrku z NH3, NO2. Gorzej z podłożem.

 

Z tego co wiem filtr chodził ponad pół roku. jedyne co wymieniłem to węgiel aktywny na zeonit Aquael.

 

Nie rozumiem co nie tak z podłożem? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Uważasz że jest to za mały zbiornik na oba gatunki? 
Uważam, że P. synspilus nigdy w tym zbiorniku nie osiągnie właściwych rozmiarów, karłowaciejąc i nabywając po drodze kilka schorzeń natury rozwojowej, a końcowo pewnie zatłucze skalary. Czytaj o rybach, które masz, bo z torbami pójdziesz próbując takie zestawienia robić. ;) 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

W podłożu znajduję się ok. 3/4 biologii. Filtr po ok. 1/2 roku powinien być dojrzały.

Ile tego zeolitu dałeś?  Pochłania związki azotowe, więc dobry wybór. Węgla nie stosować, chyba, że po leczeniu.

Podłoże środek biały jest stary przywiozłem go od poprzedniego właściciela i nie płukałem. Jedynie zewnętrzny piasek kwarcowy został dołożony.

 

Zeolitu dałem jeden koszyk w filtrze.

 

 

Uważam, że P. synspilus nigdy w tym zbiorniku nie osiągnie właściwych rozmiarów, karłowaciejąc i nabywając po drodze kilka schorzeń natury rozwojowej, a końcowo pewnie zatłucze skalary. Czytaj o rybach, które masz, bo z torbami pójdziesz próbując takie zestawienia robić. ;)

Mam przed sobą atlas ryb akwariowych wydawnictwa SBM na podstawie opisu Pielęgnicy wielobarwnej wymagany zbiornik min 120cm dla parki. Więc spokojnie się łapie w nim. Jedyny problem jest że posiadamy tylko jedną szt samicy. Więc nie wiem co z tym fantem zrobić. Czy tak jak mówisz pozbyć się jej i w to miejsce kupić parkę. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Mam przed sobą atlas ryb akwariowych wydawnictwa SBM na podstawie opisu Pielęgnicy wielobarwnej wymagany zbiornik min 120cm dla parki. Więc spokojnie się łapie w nim. Jedyny problem jest że posiadamy tylko jedną szt samicy. Więc nie wiem co z tym fantem zrobić. Czy tak jak mówisz pozbyć się jej i w to miejsce kupić parkę.
Skoro Twoja książka mówi, że 120cm jest ok dla pary 30cm+ pielęgnic i jest Ci to na tyle na rękę, że zamierzasz jej bezgranicznie ufać, to sądzę, że wypada się skonsultować z autorami książki co zrobić z Twoją obsadą :P
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Skoro Twoja książka mówi, że 120cm jest ok dla pary 30cm+ pielęgnic i jest Ci to na tyle na rękę, że zamierzasz jej bezgranicznie ufać, to sądzę, że wypada się skonsultować z autorami książki co zrobić z Twoją obsadą :P

Raczej nikomu bezgranicznie się nie ufa ;) Chyba że żonie ale różnie z tym bywa ;P Powiem tak myślałem że bardziej bedą pasować ze sobą skalary i Pielęgnice niż pozostała brygada...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Za radą Dhuz, poleciała z akwarium Pielęgnica. Dodatkowo razem z nią Jeden ze zbrojników (który miał 15cm) i kirysek. Miałem dość wsadzania nie ukorzenionych roślin 2-3 razy dziennie.

 

Zostały jedynie Mułojad, Skalary, Żałobniczka i dwa małe zbrojniki.

 

Reszta powędrowała do mojego starego akwa które oddałem dla rodziców.

 

Tu moje pytanie co można dołożyć do Skalarów.

 

Zdjęcie podgladowe zbiornika:

IMG201708_qhxehwp.jpg

 

PS. W domu postawiłem nowy zbiornik:

IMG201708_qhxeheq.jpg

 

Na razie bawię się nim. Tzn eksperymentuję z oświetleniem itp. Docelowo  ma w nim być Paludarium ale jak z tym wyjdzie czas pokaże. :)

Edytowane przez Pawkuu
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...