Skocz do zawartości

Co lepsze: książka o akwarystyce czy internet?


_Mateusz_
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dla Ciebie czy ogólnie? Tobie przede wszystkim słownik ortograficzny by się przydał. Co do ogółu to uważam,że każde źródło jest dobre pod warunkiem,że jest dobre :) . Na polskim rynku wydawniczym jest dużo pozycji o akwarystyce ale tylko mały procent jest składem rzetelnej wiedzy. Podobnie w internecie. Wcześniej wpisałeś z jakich stron korzystasz. Moim zdaniem są mało udane i jest na nich sporo błędów ,oraz rzeczy zwyczajnie nieprawdziwych . Należy korzystać z wielu źródeł,porównując je i samemu wyciągać wnioski.

 

Wysłane z mojego HTC Desire 610 przy użyciu Tapatalka

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Od kolegi z klasy dostałem książke "atlas ryb akwariowych"
Autorstwa? atlasów ryb akwariowych jest dość sporo. Znowu nie podajesz żadnych konkretów.

 

 

i co lepiej przeczytać książke czy internet?
Jak przeczytasz internet, to proponuję to gdzieś zgłosić, by przyznano ci nagrodę. W książce - poważnej książce, a nie mini-przewodniku z obrazkami - możesz znaleźć informacje zazwyczaj zweryfikowane. Na necie sugeruję korzystać z respektowanych w kręgach akwarystycznych źródeł - seriouslyfish.com, loaches.com, planetcatfish.com, fishbase.com. Ponownie, unikaj internetowych przewodników z obrazkami. Konfrontuj dane między źródłami. I jak ktoś ci mówi, że możesz trzymać 15-centymetrową rybę w 25-litrowym akwarium, to raczej załóż, że nie mówi tego z troską o twój interes. Ani tym bardziej zdrowie zwierzaka. 
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak szczerze mówiąc to zastanawiam się od dłuższego czasu nad napisaniem mini książki w stylu kompendium wiedzy dla początkujących. Takimi drukowanymi literami. Najprościej jak się da, żeby każdy laik załapał. Bo to co się przewija w księgarniach jest w większości na mizernym poziomie. Może gdyby w zoologicznych (oprócz księgarni) sprzedawali bardzo tanio jakieś sensowne poradniki to cokolwiek by się poprawiło. Tyle, że sprzedawcom mogłoby się to nie spodobać :P 

 

Co do samego pytania: uważam, że należy mieszać źródła. Jeśli masz trochę oleju w głowie to jesteś w stanie czerpać mnóstwo wiedzy z internetu, pod warunkiem że potrafisz oddzielić grubą kreską rzeczy prawdziwe od bełkotu. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdecydowanie książka tym bardziej ze na tym forum 90% odpowiedzi to i tak hejt tego co napisałeś.

Aż się zaśmiałam, dzięki. :D Jak dostaje się rady i krytykę których nie jest się w stanie zaakceptować to zawsze od razu "hejt". Szkoda, że nie jesteście tacy wrażliwi na punkcie dobra swoich ryb jak na punkcie swojego ego.

 

Co do tematu, moim zdaniem przede wszystkim internet i dyskusje. Nie zaszkodzi dodatkowo sięgnąć po polecaną konkretną literaturę, ale podkreślam - polecaną a nie przypadkową. Internet to bogate źródło darmowej wiedzy wprost od pasjonatów i ludzi z doświadczeniem, nic tylko korzystać z rad podanych na tacy.

 

Aktualnie sama jestem na etapie intensywnej nauki nowych rzeczy, bo jestem w trakcie zakładania nowego akwarium morskiego i korzystam przede wszystkim z porad doświadczonych osób, które pomagają mi dobrze założyć zbiornik. Do tego czytam dużo artykułów oraz dyskusji na polskich i brytyjskich portalach, a jako dodatek mam na półce kilka angielskich publikacji polecanych przez doświadczonych akwarystów.

 

Książki traktuję jednak tylko jako uzupełnienie wiedzy, bo ta zmienia się wraz z upływem czasu - nauka i technika stale się rozwijają, pojawia się coraz więcej informacji które dawniej nie były dostępne. Dlatego warto być z wiedzą "na czasie", korzystać z internetu i nie tkwić np. na etapie akwarystyki rodem z PRL-u ;)

 

Pozdrawiam.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

@@Jakub30, A nie uważasz, że ludzie, którzy przeczytali książki akwarystyczne (nie mylić z elementarzami z obrazkami dla dzieci) dzielą się tą "książkową wiedzą" na forum? Ja np. podziwiam wiedzę niektórych użytkowników i fakt, że są w stanie ciągle, kilka razy w tygodniu, jak mantrę powtarzać to samo takim osobom jak Ty. I nie, nie obrażam Cię, a tytko stwierdzam fakt, że jesteś prowokatorem, ignorantem i hipokrytą, bo szukasz pomocy, a potem ją odrzucasz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

jeśli uważasz że wiedza ludzi z internetu jest większa niż tych co napisali książki to gratuluje podejścia.

 

2017 rok, a niektórzy dalej myślą, że potrzeba jakiejś wiedzy, żeby napisać książkę XD Książkę może napisać każdy, znajdujesz wydawcę i masz :) Spójrzmy ma yuotuberów. Teraz już prawie każdy ma przynajmniej jedną swoją książkę. Według Twojego podejścia muszą to być naprawdę inteligentni ludzie posiadający ogromną wiedzę - w końcu napisali książkę XD 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Krzysiek1702 na upartego do każdej wypowiedzi można sie doczepić, nie o to mi chodziło że każda książka to skarbnica rzetelnej i sprawdzonej wiedzy a o to że lepiej mieć wiedzę zaczerpnięta z książek niż od przypadkowych ludzi z internetu, cóż przykro mi że Tobie muszę to tłumaczyć. Gdybyś miał trochę dobrej woli pewnie moja wypowiedz zinterpretował byś inaczej. Chłopak zadał konkretne pytanie i pewnie liczył na konkretna odpowiedz. A idąc twoim tokiem myślenia to po co się uczyć i chodzić do szkoły (czytać książki itd.) jak można zadać pytanie na forum.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chłopak zadał konkretne pytanie i pewnie liczył na konkretna odpowiedz.

Chłopak zadawał tutaj takie pytania wielokrotnie, wielokrotnie miał rady odnośnie utrzymania jego ryb przy życiu w poważaniu, więc:

 

 

nie o to mi chodziło że każda książka to skarbnica rzetelnej i sprawdzonej wiedzy a o to że lepiej mieć wiedzę zaczerpnięta z książek niż od przypadkowych ludzi z internetu

Sam jesteś przypadkowym człowiekiem z internetu, który poleca ogólnie 'wiedzę z książek', bo przypadkowi ludzie z internetu nie są wiarygodnym źródłem. :patyk: Dostrzegasz pewną nieścisłość? Tylko dlatego, że ludzie nie piszą wam tego, co chcecie usłyszeć, by poczuć się lepiej, nie znaczy, że hejtują. I obyś prawdziwego hejtu nigdy nie doświadczył, bo używacie tego sformułowania na wszystko, co wam nie pasuje :] 

Edytowane przez Dhuz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Mam do was pytanie. Od kolegi z klasy dostałem książkę "atlas ryb akwariowych" i co lepiej przeczytać książkę czy internet?

Lepszym źródłem wiedzy zdecydowanie jest internet. Zapewne wszystko co jest w tej książce znajdziesz też w internecie w na pewno nie znajdziesz całej wiedzy z internetu w tej książce.

Proponuję przeczytać całą tą książkę i uzupełniać wiedzę w internecie.

Jednak czy korzystasz z książek czy z internetu ważna jest umiejętność oddzielenia potrzebnej wiedzy od zwykłych głupot które występują nie tylko w internecie ale także w książkach się zdarzają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytanie, jak odróżnić, co jest prawdziwą rzetelną informacją, a co bujdą wymyśloną...?

 

Wiedza to informacje, a informacje mogą być prawdziwe lub fałszywe, rzetelne lub nierzetelne, obiektywne lub "naciągane", zależnie od autora, itp.

Pod tym względem - moim zdaniem - i książki i internet są sobie równe. I to jest wiedza, i tamto jest wiedza; nie ma znaczenia, gdzie ją znajdziemy, przeczytamy.

Ważniejsze pytanie brzmi, która książka, i która strona w internecie.

Dlatego informacje, wszystko jedno skąd wzięte, trzeba weryfikować, albo przez swoje doświadczenie (własne próby zastosowania tejże wiedzy), albo bazując na doświadczeniu innych.

 

Z drugiej strony i w książkach i w internecie, czasem niektóre informacje stają się po prostu nieaktualne. To co kiedyś było najlepszym źródłem informacji, z czasem może przestać już nim być (jeśli nie jest aktualizowane). Pod tym względem internet ma przewagę, bo łatwo jakąś informację zmienić, uzupełnić, zaktualizować. Z książką już trudniejsza sprawa (chyba, że w formie dodruku)

Ale warunek, że ktoś te informacje w internecie na bieżąco ogarnia ;)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie tak. Najlepszym przykładem jest niniejsze forum i portal superakwarium. Znajdująca się na portalu (ktoś się orientuje kiedy zmienił szatę graficzną?;)) encyklopedia ryb zawiera opisy skopiowane gdzieś z internetu, bardzo często mało rzetelne i wprowadzające w błąd. Niestety nie mamy możliwości wprowadzenia tam korekty. Dlatego powstała encyklopedia forumowa, gdzie wszystkie opisy były sprawdzane i opiniowane przez wiele osób, dzielące się swoimi doświadczeniami z hodowli danych gatunków. Wszystko po to aby początkujący użytkownicy mieli jak najlepsze źródło informacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A na waszym portalu superakwarium to prawdziwe informacje są?

Mi się podobają strony domowe akwarium i rybyakwariowe.

Dostałeś odpowiedź na ten temat w innym swoim wątku i nadal pytasz.

 

Z tematu:http://forum.superakwarium.pl/topic/50606-co-ile-dni-trzeba-podmienia%C4%87-wode-dla-gupik%C3%B3w-w-25-litrowym-akwarium/page-3

 

 

Czyli nawet według tego marnego wpisu na tym marnym portalu nie spełniasz warunków. I co próbujesz udowodnić?   Tu masz pełniejsze opracowanie. http://forum.superak...lia-reticulata/
 

 

Wniosek jest taki, że na portal lepiej nie zaglądać. Bo niestety Administracja forum nie ma dostępu do danych zamieszczonych na portalu. Jednak zwróć uwagę na link do tematu, który przytoczył ahr. Tam masz opisy wielu gatunków i na te opisy warto zwracać uwagę bo są zgodne z prawdą. 

 

Co do portalu rybyakwariowe.eu to podchodzę z dystansem bo ta strona zawiera trochę błędów. Sam jakiś czas temu wywalczyłem korektę zakresu twardości, w której powinien przebywać Neon Innesa. Wcześniejszy zakres (do 20 GH) przyprawiał o zawał serca.

 

Strona, na które warto się wzorować to seriouslyfish.com. Sam często wchodzę na rybyakwariowe aby szybko sprawdzić nazwę łacińską ryby, po czym wklepuję ją w google z dopiskiem 'serioslyfish' i mam informacje na tacy. Po angielsku co prawda, ale nawet jak ktoś nie rozumie, to takie rzeczy jak temperatura, pH czy twardość można sobie zweryfikować. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...