Jump to content

Przekopnice (Triops ssp.)


Recommended Posts

Zbiornik

"Do hodowli przekopnic najlepsze są faunaboxy. Dla dorosłych 10 litrowe, dla młodych lepiej mniejsze. Przekopnice żyją w kałużach, więc nie wymagają za dużo miejsca, a w odróżnieniu od akwariów, faunaboxu nie da się stłuc i jest dużo lżejszy. Faunabox przeznaczony na hodowlę przekopnic nie może być nigdy myty mydłem, bo podobno nawet jego śladowe ilości są bardzo toksyczne dla przekopnic (sam nie próbowałem). Na dno należy dać 2 cm piasku (nie mniej) i nalać wody o odczynie obojętnym lub zasadowym (dla larw najlepiej destylowanej). Kwaśna może być zabójcza dla przekopnic. Dekoracje są zbędne, a czasami mogą być nawet szkodliwe. Warto natomiast dać fragment łodygi jakiejś szybko rosnącej rośliny wodnej (np. moczarka kanadyjska), gdyż przeprowadzając fotosyntezę będzie produkowała tlen, a poza tym głodne zwierzęta będą ja podgryzać. W razie braku tlenu przekopnice radzą sobie oddychając tuż przy powierzchni wody, gdzie jego stężenie jest dużo większe. Są zresztą bardzo odporne na niedotlenienie.

 

Warto tez napisać, że kiedyś w czasie przenoszenia dużej grupy przekopnic do nowego faunaboxu, nie zauważyłem jednego osobnika i zostawiłem go na kilka dni w ilości wody, którą można by napełnić naparstek. Przeżył w tych warunkach bez problemu, choć na te kilka dni przestał rosnąć. Po dołączeniu do reszty grupy niemal natychmiast zrzucił wylinkę i zaczął rosnąć w normalnym tempie, lecz nigdy nie udało mu się już dogonić wzrostem pozostałych. Ta przygoda świadczy o niesamowitej odporności tych skorupiaków na niekorzystne warunki. "

 

to tylko fragment wiecej na http://www.terrarium.com.pl/zobacz/trio ... e-178.html

 

a tak pozatym to ciekawe stworzenie ;)

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Przekopnice są bardzo żarłocznymi skorupiakami. Mogą zjeść nawet mniejsze osobniki więc mniejsze ryby zjedzą bez problemu( to dla tych co chca trzymać razem z rybami). Jeśli ktoś chce je trzymać osobno to tylko równej wielkości. :geek:

Link to comment
Share on other sites

  • 4 weeks later...
Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

×
×
  • Create New...