Skocz do zawartości

Jakies oswietlenie led 112 ?


Rybcia469
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

 

Po mału szykuje się do założenia akwarium 112l. Planuje  mało wymagające rośliny bądź srednio. Obecnie mam kryptokoryny ,nużańce rogatki moczarki. Jeszcze jakaś roslinka ale nazwy nie pamietam. 

 

Bardzo podoba mi sie ta pokrywa ale ma oświetlenie Led. według opisu 17w 6500 . Czy coś trzeba dobra  dodatkowo  jakieś oświetlenie bo wydaje mi sie to mało ? prosze o w miare proste wytłumaczenie.

 

http://allegro.pl/pokrywa-prosta-do-akwarium-80x35-led-plastik-alum-i6731921990.html

Edytowane przez Rybcia469
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zapytaj sprzedawce o lumeny. U mnie wypada około 14 lumenów na litr, czyli do Towjego akwarium spokojnie wystarczy oświetlenie +/- 1500lm, a nawet nieco mniej bo akwarium pewnie masz płytsze.

Edytowane przez Łza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przesadzacie, 40 lumenów na litr, to musiał bym dołozyć 12 oczek do obecnych 8. Ryby chyba by oślepły, bo już teraz jest tak jasno że czasami mam wrażenie że jest za jasno w akwarium, zwłaszcza w górnych partiach akwarium.
Fakt, że kupując rośliny kierowałem się łatwością uprawy i małymi wymaganiami. Tylko jedna z roślin się nie przyjęła i zniknęła (Limnophila sessiliflora). (marniała i skubały ją ryby aż całkiem zeżarły) Reszta rośnie świetnie, z tym że pierwsze półtora miesiąca wyglądało to biednie, ale potem rośliny się zaaklimatyzowały/ukorzeniły i pięknie rosną. Jedne bardziej inne mniej, ale ogólnie bardzo ładnie to wygląda.

Tu jest lista:

 

Heteranthera zosterifolia [sadzonka]

Hygrophila corymbosa 'stricta' [sadzonka]

Limnophila sessiliflora [sadzonka]

Vallisneria spiralis [sadzonka]

Cladophora aegagropila (Gałęzatka kulista)

Hygrophila difformis [sadzonka]  

Elodea canadensis [sadzonka]

Echinodorus bleheri [koszyk]

Cryptocoryne wendtii tropica [sadzonka]

Myriophyllum simulans [sadzonka]

Fox moss - Fissidens fox - 2 gałązki

Java moss - Taxiphyllum barbieri 1 gałązka

Pilo moss Mech 1 gałązka


Faktem jest, że moje oświetlenie jest eksperymentalne, bo nikt tu na forum nie miał doświadczeń z takim źródłem światła, więc ilość oczek dobierałem po omacku, zostawiając sobie miejsce na dołożenie dodatkowych oczek lub oczek przeznaczanych dla roślin (czerwono-niebeskie). Jednak wszystko ładnie rośnie, glonów są śladowe ilości, więc wydaje mi się, że ilość światła jest ani za duża ani za mała.

Edytowane przez Łza
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...