Skocz do zawartości

Właściwe napowietrzanie


pieha
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Jak to jest z napowietrzaniem wielu ludzi twierdzi że Pompki Napowietrzające są niepotrzebne.?? Jaka jest prawda jakie wy macie opinie na temat napowietrzania.Ja mam ustawioną deszczownice na równi z taflą wody powoduje ruch wody podobno to wystarczy czy to prawda ???  Czy mam odpowiednio ustawione deszczownice mam ustawioną nad poborem wody czy powinienem deszczownice przenieść w drugi koniec akwarium i czy powinienem dodatkowo napowietrzac pompką ??? :(  x-)  akwarium posiadam 60 Litrowe.

post-24174-0-89853100-1493827453_thumb.jpg

post-24174-0-50613700-1493827460_thumb.jpg

post-24174-0-42299700-1493827506_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Są osoby, którym bąbelki do niczego nie są potrzebne. Są też tacy, którzy daliby się za nie pokroić. Uniwersalna teoria to taka, że dobrze mieć napowietrzacz, chociażby na wypadek "w".

Ja osobiście skłaniam się ku teorii głoszącej, że tlen w wodzie bierze się z procesów fotosyntezy roślin, a falująca powierzchnia wody jest takim dodatkiem. 

 

Jeśli chodzi o umiejscowienie deszczownicy w Twoim akwarium to zwróć uwagę na cyrkulację wody. Jeśli po lewej stronie woda nie "stoi w miejscu" to jest ok. Mam na myśli to czy woda przy lewej szybie ma szansę trafić do filtra, czy może jest "odpychana" prądem z deszczowni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, warto jeszcze dodać, że napowietrzanie tj. mówi ahr odbywa się poprzez proces fotosyntezy (= jeśli nie mamy zbyt dużo roślin, a mam zwierzęta to trzeba się wspomóc innym sposobem) oraz po przez ruch tafli wody.

 

Te bąbelki wytrącają z wody cenny CO2.

Edytowane przez Micheal
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Jeszcze jest kwestia nakrycia akwaroium - jeśli masz pokrywę, to deszczownica poruszając taflą wody może pobrać tlen tylko z niewiekiej ilości powietrza które jest między taflą wody a pokrywą.
Ja mam napowietrzcz w zasadzie dla efektów wizualnych - zrobiłem sobie takie fajne powolne bąbelkowanie - jeden pęcherzyk co sekundę i bardzo mi się to podoba.
Podłączyłem do automatu, który włącza pompkę jak wracam do domu i wyłącza jak idę spać ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 lata później...

Witam jestem nowy.

Mam 100l i dośc mocny filtr tetra 800 plus, deszczownica tak ustawiona że jesr ruch tafli wody ale nie tak że babelki powietrza buzuja sie pod taflą.

 

 

np tu 2.45 sec. filmiku widać jak deszczownica wprowadza drobinki powietrza do wody.

Ja mam jak na tym filmie nr 2 na dole, czyli ruch tafli wody ale bez buzowania powietrza pod tafla wody.

Jak mam ustawic deszczownice jak nie mam pompki a mam dobrze napowietrzac ?  czy ruch tafli na filmie na dole  na dole napowietrza akwarium ?

 

 

 

 

 

Jak mam ustawic deszczownice jak nie mma pompki a mam dobrze napowietrzac ?

 

Edytowane przez niko123
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 miesiące temu...
  • 1 miesiąc temu...
W dniu 20.04.2020 o 22:21, Samael266 napisał:

Skieruj wyloty deszczowni pod kątem nad taflą wody.

Bele pralki nie zrobić na powierzchni i powinno być dobrze.

Jak są rośliny to starczy.

 

Muszę z perspektywy czasu sam z sobą polemizować.

Wszystko ok do puki masa roślin nie robi przyduchy w nocy w akwarium.

Umnie co rano pojawiał się torfowy zapaszek. I to oraz szykowanie zbiornika pod loricardie wymusiło zamianę jednej deszczownicy na dyfuzor z prądnica kierunkową.

 

Mimo zwiększenia cyrkulacji w zbiorniku oraz tłoczenie powietrza przez dyfuzor. Wieczorem i nocy mam zdecydowanie za mało tlenu w wodzie.

Około 2h po zgaszeniu światła zaczyna się problem.

 

Obecnie jestem na etapie szukania napowietrzania by zbiornik miał szansę spełnić swoje przeznaczenie.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, Samael266 napisał:

Wszystko ok do puki masa roślin nie robi przyduchy w nocy w akwarium.

 

 

Nie rozumiem. Rośliny powinny wyprodukować za dnia tyle tlenu, aby starczyło dla wszystkich mieszkańców i w nocy. Jeśli tak się nie dzieje, to albo jest za mało roślin, albo nie produkują wystarczającej ilości tlenu (pobierają bakterie w filtrze i w podłożu, a może glony...🤔)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Widzisz ja przyczynę problemu upatruje w sobie.

 

Po 1 przerybione baniak

Po 2 ograniczoną wymiana gazowa Pistia salwinia rzęsa itp.

Po 3 w podłożu nie ma gdzie kija wsadzić bo badyl na badylu

Po 4 grubości podłoża meiejscami do 10cm.

Po 5 karmienie mrożonkami roślinnymi

Po 6 masa materii organicznej pod żwirem (ziemia z nawozem torfowym)

Do tego dojdą martwe pijawki wypławki i część ślimaków w podłożu.

 

Na 2 i 5 punkt mam wpływ bez dużych ingerencji.

 

20 letniego atamana wyślę na emeryturę bo poziom hałasu jest nie strawny. 

I kupię jakiegoś mini buczka z sunsun z serii ct.

Dzisiaj takiego pożyczyłem podpiąłem na test i da się z tym żyć.

SUN SUN CT-101B 150L/H 3,5W

 

A raczej bym kupił większy bo są z fajną regulacja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...