Jump to content
Nicon1972

112l start - Bactozym

Recommended Posts

Witam

Zaczynam przygodę z akwarystyką i chciałbym żeby to był dobry start.

Od 2 miesięcy czytam dużo na ten temat.Nigdzie mi się nie spieszy ale czym więcej czytam tym mam większy mętlik w głowie . Każdy ma inną opinię . To jest ok ,ale...

Nie będę opisywał wszystkich swoich wątpliwości co , jak ,gdzie , i kiedy.

Zacznę od początku.

Moje pytanie

Czy po przygotowaniu zbiornika do startu ( chciałbym żeby dojrzewał min 3 tygodnie) mogę i czy w ogóle jest to potrzebne , dodać do filtra bactozym . Oczywiście dodam też troszkę pokarmu lub odrobinkę mięska. Chciałbym żeby zbiornik dojrzewał naturalnie . Czy dodanie tego specyfiku jest dobre?

 

 

 

Przepraszam z góry , jeżeli był już poruszany ten temat .

Akwarystyka to temat nie rzeka ale ocean i bardzo trudno początkującemu się w nim odnaleźć.

Pozdrawiam.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dodanie dodatkowych bakterii nie zaszkodzi, jednak ja osobiście tego nie stosuję.

Pamiętaj, że każde akwarium jest inne i czy na pewno dojrzało dowiesz się przeprowadzając testy :)

Share this post


Link to post
Share on other sites

Możesz dodać ale bactozym to  słaby produkt jak większość  od Tetry. Jak chcesz dobre bakterie to inwestuj w Seachem stability ,Micorbe lift ,ProDibio Biodigest ,Azoo Bioguard.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja osobiście dwie 240stki startowałem na szczypcie pokarmu plus bakterie z pojemnika (ale czy one coś dały nie wie nikt)w pierwszej cykl azotowy zamknął  się w niecałe dwa tyg a w drugiej trwał ponad 3 tyg.
Nie jestem doświadczonym akwarysta ale według mnie szczypta pokarmu czy mięska wystarczy.

Oto temat startu pierwszej 240tki
http://forum.superakwarium.pl/topic/44390-240-z-pyszczakami/?hl=%2B240+%2Bpyszczakami

  • Like 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nigdy nie dawałem ulepszaczy czy przyspieszaczy dojrzewania. Trochę pokarmu by cykl ruszył i tyle. Wszystkie moje nowe zbiorniki dojrzewały min. miesiąc.

 

Wysłane z mojego HTC Desire 610 przy użyciu Tapatalka

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Ja nigdy nie stosowałem na start żadnych bakterii, trochę pokarmu i "dziękuję -do widzenia". W moich akwa cykl azotowy zamykał się w 2-3tygodnie.

 

Wysłane z mojego E2303 przy użyciu Tapatalka

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dzięki za odpowiedzi.

Chyba ten bactozym to jednak nie jest najlepszy, ale dostałem go razem z filtrem tetry ex 800 plus i go dodałem do filtra.(dodałem też szczyptę pokarmu dla ryb do zbiornika)

W niedziele minie 2 tygodnie od założenia zbiornika . Mleko woda minęła , biała jakby pleśń (nie wiem pierwotniaki chyba) też . Teraz zielone nitki które wystrzeliły w jeden dzień , nawet nie zauważyłem, usuwam mechanicznie i pomaga .Myślę że to objawy dojrzewania akwarium.Teraz jakiś drobniutki pył pływa.(niektórzy mówią że to tez pierwotniaki) Roślinki zaczynają  powolutku się rozrastać. Martwi mnie jednak brak skoków N02 i N03 , które są na poziomie 0 .(sprawdzam co 2 dni) Przy starcie w pierwszy dzień  ( woda z kranu) N02-0 N03 -5. ( testy zooleka). Wody nie podmieniam.Stwierdziłem po wielu opiniach że w dojrzewającym zbiorniku bez ryb nie powinno się tego robić .

Zastanawiam się czy dalej spokojnie czekać czy wpuścić z 3 gupiki żeby coś że tak powiem narobiły i ruszyły cykl azotowy.Jednak martwię się troszkę tym pyłem i nie jestem pewny czy powinienem to robić . Może po prostu dalej spokojnie czekać ( w sumie zaczyna mi się to podobać)

Przepraszam , czytam forum ,ale każdy ma inne problemy i każdy baniak jest inny , prawda?

Jeżeli skierowałem pytanie na nie niewłaściwe tory proszę o link z przekierowaniem.

Głównie chyba w tym wątku jednak chodziło o Bactozym , który nie jest najlepszym produktem i chyba żałuję że go dodałem . Być może to on teraz zabiera mi część frajdy z obserwowania dojrzewania mojego akwa pod względem testów oczywiście.

Z góry dziękuje za wszystkie odpowiedzi i komentarze.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Dawniej byłem gorącym zwolennikiem dodawania preparatów bakteryjnych, które przyspieszają start i dojrzewanie akwarium. Wyniki badań, oraz moje doświadczenia są jednoznaczne: proces dojrzewania akwarium po podaniu tych preparatów można skrócić z 30 dni do zaledwie 4 tygodni - czy jakoś tak.

 

Na serio podanie preparatów bakteryjnych ma znikomy wpływ na nasz zbiornik. Może ewentualnie wspomóc biologię po czyszczeniu filtra, kiedy ta zostaje osłabiona naszymi działaniami, jakimiś zmianami, grzebaniem w podłożu, podmianami itp.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×