Skocz do zawartości

Mineralizator vs kranówka


Kryc
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Hej.

 

Zastanawiam się co jest lepszym rozwiązaniem w celu uzyskania konkretnych parametrów wody, stosowanie samej wody RO + mineralizator, czy mieszanie wody RO i wody kranowej?

 

W kranie mam wodę o parametrach GH: 12°dH, KH: 8°dH. Na dzień dzisiejszy mieszam 7l wody RO + 3l wody kranowej, co daj mi wodę o parametrach ok. GH: 3,5°dH, KH: 2°5dH.

 

Jednak często na forach polecane są mineralizatory. Mógłbym wtedy bardziej zróżnicować GH i KH. Ale ciekawi mi co jest "lepszym" i "bezpieczniejszym' sposobem na przygotowanie wody. I na ile te mineralizatory są bezpieczne?

 

Mineralizatory ze strony akwanawozy są polecane na wielu forach, jednak sporo osób pisze o długim utrzymywaniu się zmętnienia. Niektórzy polecają JBL AquaDur. Jakie są wasze doświadczenia?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Woda w kranie może zmieniać parametry - tego nie kontrolujesz. Musiałbyś za każdym razem sprawdzać parametry i obliczać to jak mieszać.

2. Woda z demineralizatora (np. RO) zawsze ma stałe parametry (+-), dodatkowo mineralizatorem dokładnie ustalisz wartości docelowe. Raz obliczysz i tylko mieszasz.

3. Wodą z RO możesz tylko "rozcieńczać" kranówkę. I to cię ogranicza. Ale jeśli wystarcza to bym tak robił. Mineralizatory mają określony dokładnie skład, który może się różnić od tego z kranu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 tygodni później...

OK, tylko zastanawiam się jaki ten mineralizator wybrać. Ponieważ nie znam się na tym, proszę tutaj o poradę. W niektórych mineralizatorach napisane jest, że wymagają dozowania CO2, żeby się rozpuściły. Ja mam CO2 w akwarium, jednak wolałbym wlewać już przygotowaną, uzdatnioną wodę. Jest też taki mineralizator, który w opisie ma informację, że nie potrzebuje CO2.

Zastanawiałem się nad tymi mineralizatorami:

Mineral RO turkusowy v2 (GH:8; KH:2-3) (nie wymaga CO2) http://www.akwanawoz...000-litrow.html

Mineral RO niebieski v3 (GH:5; KH:3) http://www.akwanawoz...000-litrow.html

Mineral RO czerwony (GH:5; KH:3) http://www.akwanawoz...000-litrow.html

Czy ktoś mógłby mi tak w skrócie wyjaśnić czym się kierować przy wyborze mineralizatora i który byłby najodpowiedniejszy do moich założeń?

Tak jak pisałem, chciałbym w wiaderku przygotować wodę o odpowiednich parametrach i wtedy ja wlać do akwarium.

A może zna ktoś jakieś inny dobry i sprawdzony mineralizator który da mi parametry GH:5-6 KH:2-3 (takie bym chciał właśnie uzyskać)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A jakie chcesz parametry osiągnąć?

Jeśli chcesz pełna mineralizacje z macro to bierz taki który to wysokie potas, azot itp itd.

Jeśli sam chcesz nawozic macro to bierz mineralizator gh/kh a resztę sam będziesz podawał wedle potrzeb.

 

A czy z co2 czy bez to sprawa druga rzedna. Jednak mineralizator z co2 po wlaniu robi mleko w akwarium na ok 30min.

 

Wysłane z mojego Redmi 4 przy użyciu Tapatalka

 

Edytowane przez raiders
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pisałem w poście powyżej chciałbym uzyskać ok. GH:5-6 KH:2-3.

Co do pełnej mineralizacji z macro to wolałbym tego nie robić osobno.

 

Jeżeli chodzi o konieczność dozowania CO2, to nie wiem czy dobrze to rozumiem, ale czy to działa w ten sposób:?

 

1) Mineralizator z koniecznością dozowania CO2

Rozumiem, że jeżeli podmianę zrobię wodą RO z dodanym mineralizatorem, to defakto jest to czyste RO, a parametry się stabilizują dopiero w zbiorniku przy pomocy CO2? (czy mineralizator się wlewa po podmianie bezpośrednio do akwa?). Tak czy inaczej mam w tym przypadku mniejsze bądź większe (w zależności od wielkości podmiany) wahania parametrów, tak (najpierw rozcieńczenie czystym RO, potem mineralizacja)?

 

2) Mineralizator bez konieczności stosowania CO2

Rozumiem, że w tym przypadku w wiaderku łatwo uzyskam wodę o zadanych parametrach i do akwarium wlewam już gotowca, tak? Czyli niejako brak wahań?

 

Jeżeli moje rozumowanie jest właściwe, to osobiście wolałbym mineralizator bez CO2. Tylko wtedy pytanie jaki, żeby uzyskać te parametry które chcę (GH:5-6 KH:2-3)?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj do czego jest potrzebne co2 masz opisane.

Tu czy tu mieszkasz mineralizator z wodą do podmiany uzyskując wymagane parametry i taka wodę wlewasz do akwa

 

 

Wybierz ten który daje parametry gh 5 kh3 i ma pełne makro w sobie

Np czerwony

 

Wysłane z mojego Redmi 4 przy użyciu Tapatalka

 

Edytowane przez raiders
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...