Jump to content
warson

Jak długo świecić?

Recommended Posts

Witam serdecznie, posiadam akwarium 64litry + pokrywa i świetlówka 6500k T8 a w akwarium obecnie:

Rotala Rotundifolia
Didiplis Diandra
Limnophila Vietnam Mini
Rotala Wallichii
Mini Pelia

Oczywiście posiadam automatyczny włącznik światła, i mam pytanie w jakich godzinach najlepiej ustawić świecenie świetlówki?

Z reguły wystarcza około 10 godzin świecenia. Czy będzie to od 10 do 20 czy od 11 do 21 to raczej niewielka różnica. Aby nie przesadzić jednak i nie świecić do 24 na przykład. Zazwyczaj w pomieszczeniu z akwarium operuje też światło dzienne i ono trochę wyznacza cykl dobowy, chociaż i tak inaczej będzie zimą a inaczej latem.

pokrywa i świetlówka 6500k T8

Czyli jedna świetlówka 15W. To trochę mało, żeby Twoje rośliny dożyły Wielkanocy . W zasadzie pierwszego dnia wiosny nie będą juz przypominały tego co przyniosłeś ze sklepu.

• Like 1

Rotala Rotundifolia Didiplis Diandra Limnophila Vietnam Mini Rotala Wallichii Mini Pelia

Super, same wymagające rośliny. Przy tym świetle jak nic efekt będzie taki jak napisał Davy.

oczywiście posiadam automatyczny włącznik światła

Oczywiście x-)

Czas świecenia nie wiele tu zmieni, ogarnij moc/barwę światła, nawożenie i najlepiej CO2 z butli.

Kto Cię wrobił w te rośliny ?

Nikt mnie nie wrobił, na olx 17X taniej niż w sklepie, nie znam się na tym, znalazłem blisko mieszkania i zakupiłem.

Nawozić nie będę bo się na tym nie znam, oświetlenia też nie zrobię bo nie potrafię, chciałem być jak amator, założyć własne akwarium, znam mnóstwo osób które nie nawożą mają akwarium z taka samą świetlówką i wszystko działa tylko podmieniają wodę, więc da się... A ja proszę grzecznie o pomoc a nie aby ktoś ze mnie robił zawodowego akwarystę, bo na to też trzeba mieć czas a każda taka odpowiedź bardziej mnie zniechęca.

nikt mnie nie wrobił, na olx 17X taniej niż w sklepie, nie znam się na tym, znalazłem blisko mieszkania i zakupiłem.

nawozić nie będę bo się na tym nie znam, oświetlenia też nie zrobię bo nie potrafię, chciałem być jak amator, założyć własne akwarium, znam mnóstwo osób którzy nie nawożą mają akwarium z taka samą świetlówką i wszystko działa tylko podmieniają wodę, więc da się... a ja prosze grzecznie o pomoc a nie aby ktoś ze mnie robił zawodowego akwarystę bo na to też trzeba mieć czas a każda taka odpowiedź bardziej mnie zniechęca.

Więc.... wydaje nam się, że z dużym prawdopodobieństwem graniczącym z pewnością, te rośliny nie utrzymają się przy takim oświetleniu. 

Gdybyś bezpośrednio pod świetlówką posadził nurzańce, zwartki, moczarki - rośliny o małych wymaganiach świetlnych - to może wtedy "wszystko będzie działać". 

A jak się zapatrujecie na taśmy ledowe ? Żebym nie musiał nic kombinować tylko doklejam i the end?

a jak się zapatrujecie na tasmy ledowe ? żebym nie musiał nic kombinować tylko doklejam i the end?

Zależy do czego jak do tanganiki, Malawi ok mogą być do Holendra, roślinnego słaby pomysł.

Wysłane z mojego Redmi 4 przy użyciu Tapatalka

No właśnie mam troszkę roślin, natomiast gdy mi się nie uda z nimi tzn nie będą rosnąć to pójdę w stronę malawi, bo piasek jest :)