Skocz do zawartości

Niedobory ,albo moja jakaś nieudolność


Matematyk
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Hej jestem nowy i witam wszystkich bardzo serdecznie :)

 

Mam taki problem,że aromatica limnophila (wiem,wiem to nie do tego akwa roślina,alezależło mi na niej  )  ;xd)wypuściła 2 pary liści normalnych i teraz wypuściła lekko pogiete coś jak pogostemon helferii ,ale nie aż tak ,cos w ten deseń ;xd

Niedobór wapnia czy magnezu ,czy jeszcze co innego .

 

Niby drobnosta ktoś powie ,ale ja już wiem ,ze jak ona nie zacznie rosnąć normalnie to ogloni się moment (duże oświetlenie-wysoka roślina)

 

Akwarium zalane 8 dni temu- 40 litrów

temperatura 23C

ph 6,5 i chyba to raczej co2 bardziej zbija ph niż same podłoże

podłoże amazonia+power sand

oświetlenie 2x6W  leddy smart wersja plant

Woda 100% osmoza (dadane sole)

Dodałem dzisaj :(do tej pory tylko fosfor-dośc delikatnie)

1ppm fosforu,

8ppm  NO3

5 ppm magnezu+ potas i dadałem jeszcez trochę węglanu wapnia ,bo twardośc ogólna spadła na 5 stopni

 

parametry wody ro :(ppm)

10 azot

1 fosfor

25 potas

8  magnez

30  wapń

2  sód

 

kh3,5

gh 5 -już teraz pewnie ponad 6

 

Wiem trochę szybko z macro,ale rośliny już potrzbują,fosfor dadawałem od 3 dnia ,bo podłoże wciąga,a mam mchy i hydrocotyle także zalezy mi też by w słupie były dostępne wszystkie macro,

Azotu było za dużo non stop ,dzis dodałem dopiero.

 

Ps> mam nadzieję ze elatine hydropiper da rade w tym oświetleniu

Dzięki za wszelkie sugestie  ;d

krytyka zawsze mile widziana  :)

 

Pierwsze zdjęcie 3 dni po zalaniu ,a drugie 8 dni czyli dziś ;d

post-24705-0-60150300-1487197047_thumb.jpegpost-24705-0-30904200-1487197060_thumb.jpg

 

P.s. 2 tak tak ten na lewo od rotali to pogostemon helferi,taki kuiłem już zajechany strasznie,ale odbijaja młode listki :)

Edytowane przez Matematyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ph 6,5 i chyba to raczej co2 bardziej zbija ph niż same podłoże

 

 

Wg mnie to Amazonia zbija PH. Z czego podajesz CO2?

 

 

Mam taki problem,że aromatica limnophila wypuściła 2 pary liści normalnych i teraz wypuściła lekko pogiete

 

 

 

Możesz zrobić zdjęcie samej Aromatici? 

 

Wg mnie to niedobory CO2. Jest go za mało lub cyrkulacja w zbiorniku jest nieodpowiednia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcia niestyty telefonem nie wykonam,bo mogę tylko kamerą wewnętrzną,ale liście były identyczne jak pogestemona.

Dodałem wczoraj spora ilośc makro ,podejrzewałem wapń,

dziasiaj  jak zobaczyłem są proste. :)

mam bardzo miekką wodę

dodaję 0,76 grama weglanu wapnia na 10 litórów (4kh,6gh) dopiero teraz się zorientowałem ,ze nie zawsze wszystko się rozpuszcza i wodą mogła byż zbyt miękka.

 

Co2 z butli godzinę przed włączeniem światła bąbel na sekundę a potem co dwie sekundy, filtr mam hydor 10 i jest spory prąd w akwarium (35 litrów netto)

Przesadziłęm z osmozą a aromatica jest nhiedaleko od żródła ledów i rośnie szybko także na niej bendę obserwował niedobory 

 

Dzięki anyway  :)

trzymajcie się akwaryści

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zakładam kolejny temat,bo tam nikt pewnie nie zauważy nowego wpisu,

Chciałbym sie spytac o kilka rzeczy bardziej doświadczonych akwarystów.

Aromatica dalej wyglada jak pogestemon helferi,elatine hydropiper po 11 dnach jest taka sama ,z tym ,że liście invitro wszystkie wygniły ,a to są wszystkie nowe liski.Czytałem,że rośnie bardzo wolno,ale ja (maniak straszny) obserwuje każdy listek ;xd i sa listki co rosna,a są takie ,że po kilku dniach są malutkie i nie rosną nic.hudrocotle sp.japan rosnie bardzo powoli.

Co mogę zrobic?

 

Akwarium 36 litrów netto,

Owietlnie : 2ledyy smart 6W plant,wydaje mi sie trochę mało (mam jeszcze wersje 6500K ,ale boję się teraz dokładać -jak dawałem na chwilę ,to ogólna barwa 3 lampek zmieniała się na dużo lepszą dla oko)

podłoże:amazona 6 litrów ,(power sand 2 litry)

wiek: 11 dni

teperatura 23 ( trochę niższa ze względu na elatinehydropiper)

podmian razem 5 :po 40-50 %

Co2 babelek na sekundę,

nwożenie :sole profito,

woda :osmotyczna

kh : 3

Gh: 6-7

Ca: 30 mg/l

No3: przed podmianą do 20-30 po podmianie 10

PO4 : przed podminą 0,1-0,2 ,po podmianie około 1 mg/l

Mg: 7-10 mg/l

K: 20-30 mg/l

 

Wczoraj i dzisiaj dodałem 0,5 ml profito ,tygodniowa dawka podzielona na dni(3,5  /7),ale nie wiem czy dawać micro ? Woda z ro jest wyjałowiona totalnie,w kranówce na pewno jest sporo tez micro?

dzieki za wszelkie sugestie,bardzo zależy mi ,by tego nie spaprać

 

Daje kilka fotek,głównie z niedobarami aromatici,ona naprawde wyglada jak pogostemon,jedna jest taka,a ta obok ma proste listki,pogięte listki ma ta zdecydowanie bliżej światła :-?

 

Dawać już micro? w jakiejś mniejszej dawce?

I czy musze trzeciego leda dać ,by trawnik z elatine hydropier trochę odżył,a i pogostemon (parwdziwy już) odbija powoli ,bo kupiłem same korzenie praktycznie .

Sorry za błedy i dzikei za wskazówki,miłego dnia

post-24705-0-05649200-1487444540_thumb.jpg

post-24705-0-45325100-1487444543_thumb.jpg

post-24705-0-29188100-1487444552_thumb.jpg

post-24705-0-12789800-1487444608_thumb.jpg

Edytowane przez Matematyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mineło dopiero jakieś 11 dni od posadzenia, roślina ani się nie zaaklimatyzowała dobrze ani nie zakorzeniła a Ty byś chciał, żeby rosła jak kukurydza..

Daj jej czas.

 

 

 

Wczoraj i dzisiaj dodałem 0,5 ml profito ,tygodniowa dawka podzielona na dni(3,5 /7),ale nie wiem czy dawać micro ?

Przecież profito to mikro, więc je już podałeś. Jak zaobserwujesz zaczynający się zielony nalot na szybach to wstrzymaj się z tym.

 

 

 

Woda 100% osmoza (dadane sole)

Masz mineralizator?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak myslałem,że to wszystko za świerze jeszcze.

Z profito bardzo delikatnie,ale skoro rośliny mają całe macro z węglem to chyba czegoś z micro musi być.

W sumie racja,ta aromatica ma pewnie jeszcze małe korzenie ,a bardzo dużo światła i może nie zadąża pobierać.Składa się łądnie na wieczór widać jej się podoba  :)

Mineralizatorów nie używam,wolę sam sole warzyć i się orientować lepiej ,może dlatego jest tak ubogo w micro.Wodę podmieniam 50% co dwa dni.Teraz już co 3 lub 4 bendę-za duża destabilizacja.

Z tym micro to nie tyle co chcę nawiżić ,tylko poprostu uzupełnić braki,by coś tam było. Żelazo po tych dwóch dawkach profito poszło o 0,04 mg/l i jeszcze była podmiana pomiędzy ,więc nie licząc co wydala podłoże ja dałem 0,03 mg/l-powstrzymam się jeszczę i zabaczę.

dlatego też tak sobie pozwoliłem ,bo glona nie nic nawet na kamieniach 15 cm od lamki,aż mnie to trochę dziwi ...

 

Uzdatniam wodę na parametry(około):

Kh3

GH 6

Mg:8-10

Ca 30-32

K : 15-20

No3-10

Po4-1

 

Używam węglanu wapnia do nadania kh i gh po 4 i jeszcze magnez daje dwa oczka GH.

Siarczanu wapnia mimo iż jest dużo łatwiej rozpuszczalny nie używam,bo wtedy siarczany wychodzą nawet ponad 100 mg/l,a tak mam około 40 parę mg/l

 

Dzięki za uwagi ,uzbroję się w cierpliwość :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Uzdatniam wodę na parametry(około):

Nie rozumiem co oznacza stwierdzenie , że uzdatniasz wodę, albo nawozisz albo nie.

 

Mikro to po starcie masz w wodzie, na pocżątku i tak rośliny pobierają z wody tylko praktycznie potas i węgiel.

Resztę makro już pewnie też zaczeły pobierać ale po woli z mikro ostrożnie.

 

Ogólnie to tego podłoża nigdy nie miałem i nie wiem jak się zachowuje. :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja widzę na limphofila jakiś niedobór ,zobacz na młode liście- totalna deformacja.Jak uważasz,że widzisz na niej niedobór wiedzy to trudno.

Czyli radzisz w słupie trzymać fosfor zerowy tak ? przez trzy miesiace ? skoro piszesz tylko ,żee węgiel i potas.

 

Daj linka gdzie pisze 2-3 miesiące potas i wegiel -nie widzę

Edytowane przez Matematyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak możesz stwierdzić niedobory na roślinach w 10dniowym akwarium... Nie bądź śmieszny no chyba ze masz wiedze poparta 10letnim doświadczeniem w akwarystyce holenderskiej to zwracam honor.
Mapet ci napisał... Roślina przechodzi aklimatyzacje w nowym środowisku zanim się ukorzeni .
Wiele roślin potrafi do zera zgnić , aby odbić od zera w nowym akwarium.

Radze ci poczytać i wyjść na dwór .
Potas podajemy od samego początku aby pomóc roślinom w aklimatyzacji czyt. ukorzenieniu.
Węgiel to podstawowy budulec roślin.

Wyluzuj .
Lumia 640

Edytowane przez raiders
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wszedzie piszą,by w trzecim tygodniu Lać już mniejsze dawki micro do amzoni 3 (new)

Chyba Ci się amzonia 1 z amazonią 3 pomyliła.

pzrychodzisz obrażasz innych ,a jeszcze totalne głupoty wypisujesz.

Gdzie i kogo obraziłem? Gdzie napisałem głupotę?

Wiesz lepiej po co pytasz? Nie rozumiem takich ludzi jak ty uważasz się za speca a szukasz pomocy ktoś udziela ci odpowiedz poświęca swój czas a ty jeszcze z wyskakujesz z fochem i obrazą ...

 

Napisałem ci już wcześniej jak wiesz lepiej to rób po swojemu po co pytasz .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pytam ,bo sam do końca nie wiem,bardziej mi zależy na wpisy np.od Mapet ,bo widzę gość ma pojęcie .

nawożenie 2-3 miesiace na amazonii potasem i carbo to GŁUPOTA totalna,idz do innego wątku nabijać posty.

 

proszę o zamknięcie tematu.po tym co tu zobaczyłem to już nawet aromatica się wyprostowała i puściała kwiaty więc problemu nie ma...

Edytowane przez Matematyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2-3 miesiące to przybliżony start zbiornika na Amazonii (wiele zależy od ilości podloza ,zbiornika) i nie mowie tu o cyklu azotowym tylko stabilizacji podłoża i parametrów .

Moze wyraziłem się nieprecyzyjnie poprzednio .

1. Miesiąc to podmiany zaczynając od podmian 1-2dni w pierwszym tyg i stopniowo wydłużając ten proces do jednej tyg.

Pierwszy miesiąc to dozowanie co2 i potas oraz jak największą masa roślinna.

Podawanie makro w sladowych ilościach do dopiero drugi-trzeci miesiac a mikro... odległy temat.

Cos słabo szukasz w Internetach tych informacji bo wpisując w googlach "start akwarium na Amazonii" mamy 3 pierwsze linki do for gdzie ludzie opisują swoje doświadczenia.

 

Znam zbiorniki które startowały 4 miesiące na amazoni i było w nich wszystko od zmętnienia po przez zielona,żółtą wodę po wysyp glonów i jak zbiornik dojrzała wynagradzał to bujną roślinnością i krystaliczną wodą.

 

Tyle z mojej strony bo nie ma o czym dyskutować z krzykaczem który nawet nie zaczął cyklu azotowego w akwarium a już widzi braki braki u roślin , nawet mu kwitną :D.

Miłego dnia faktyczne można zamykać :)

Lumia 640

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wpisałem :"start akwarium na Amazonii"

http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/technika/podloze/ada-amazonia-new-start-i-nawozenie-solami-62322

 

w pierwszy nic nie było to jest drugi temat:

6 post zegancio:

 

Oczywiście pierwsze 3 tyg. lej tylko potas ewentualnie też carbo

kolejny po nim @blixa:

"Od początku podawałem potas, drugi tydzień dołączyłem makro w małych ilościach, trzeci tydzień mikro. W trzecim tygodniu wpuściłem życie"

 

Kolejne tematy podobnie. Zulix -pewnie wiesz o kim piszę ,widział na amazonii w 3 tygodniu Niedobory macro i micro.

Na dadatek ja mam jeszcze wersję powder,więc nie musze Ci pewnie pisac jak granulacja podłoża ma się do przepuszczalności.

 

Z resztą skąd wiesz co amazonia wypuszcza ?

Moze amazonia dużo wypuszcza ,ale każdy element micro?Mech stoi w miejscu,hydrocola to samo

 

Ok jak wystkoczą mi glony to wtedy pomyślę,że to wina micro.

Moja woda do podmian zawiera zerowe ilości micro,a uzupełnianie na parametry i tak z założenia jałowej wody to nie nawożenie.

 

Teraz wyżej pisałeś jeszcze lepiej ; " śladowe ilości macro po 2-3 miechach ,nie komntuje  ;xd

Edytowane przez Matematyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kiedy zacząć nawozić po starcie akwarium? To dylemat wielu akwarystów. Większość wierzy, że należy podawać tylko sam potas lub coś tam innego bo rośliny się adaptują, a podanie mikro i makro to przepis na glony. Same bzdury niepotwierdzone żadnymi badaniami. Ten mit na Zachodzie został już dawno obalony ale w Polsce większość akwarystów jest na etapie "płukanego żwiru rzecznego". Długo jeszcze limitowanie składników pokarmowych będzie przepisem na uprawę roślin w polskich akwariach.

 

Fakty są takie, że nawożenie można rozpocząć od pierwszego dnia życia akwarium i niczego nie należy limitować, ani światła ani mikro i makro (N,P,K,Mg,C). Świeci się 10-12, podaje mikro i makro, a glony mimo to się nie pojawiają.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O tutaj jest instrukcja jak zaleca ADA:

http://www.serwis-akwarystyczny.pl/pl/artykuly/nawozenie/74.html

Pierwsze 3-4- tygodnie sam niby potas ,ale tam już są dawki micro

od poczatku dajemy BRIGHTY K

 

brighty K już zawiera elementy śladowe -czyli micro też

Od 3-4 tygodnia dozujemy dodoatkowo ECA-solnie skoncentrowany nawóz żelazowy(jak nie ma glonów)

 

Z reszta ja tu widze micro prawie od samego poczatku

Ada zaleca mieszanie RO z odrzutem, odrzut tzn kranówka która zawera micro -niektóch minerałów nawet aż nadto(dlatego zalecają mieszać by jałowej nie lać)

 

Tutaj jest temat:

http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/technika/nawozenie-roslin/kiedy-zaczac-nawozic-ada-step-1-60907

 

znowu gośc VEDER lał żelazo po 3 tygodniach.

pisał,ze micro zbędne ale założył duże zawartości micro są w kranie,ja wiem ,że nie leję prawie nic.

Edytowane przez Matematyk
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po dadaniu kilku eksperymantalnych dawek micro,nie wielką zauważyłem poprawę.

Stawiam,że dostałe "czkawki od azotu trochę".

Serdecznie zapraszam do tego wątku,wszelkie komenty mile widziane :)

http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/akwarium/rosliny-akwariowe/rotala/rotala-zielona-niedobory-71897.html

 

I tu jeszcze chciałbym przeprosić użytkownika raiders oraz wszystkich forumowiczów

Moje zachowanie ,było bardzo nieodpowednie w tym wątku i bardzo mi przykro,że tak się ta dyskusja potoczyła.

Pozdrawiam i życzę udanego weekendu  ;)

 

Ale dalej się trzymam swojej teorii.

W tym watku jest jak byk. Godween pisze gościowi co ma 15 dnia akwa na amazoni:

http://www.roslinyakwariowe.pl/dyskusje/pielegnacja/nawozenie-roslin/bardzo-wysoki-poziom-no3-po-starcie-akwarium-62072.html

Edytowane przez Matematyk
  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ach ten godween ,chyba gość nie doczytał a radzi innym  ;xd

 

shaya22, masz zbyt wiele zmiennych, by prosto odpowiedzieć Ci na Twoje pytania w sposób bezbłędny. Nie ukrywam, że czeka Cię rzeka doświadczeń i dochodzenia do równowagi ze zbiornikiem. Podłoże jest dostosowane do linii nawozowej tej firmy i tu łatwo by było Ci podpowiedzieć co i kiedy, ale jeśli masz już swoje makro z soli, do tego mikro innej alternatywnej firmy, to już kłopot w radzeniu.

 

Co na pewno...

-CO2 od początku

- podmiany częste na początku nawet co dwa dni, przez pierwszy tydzień

- potas od początku ok. 20 ppm tygodniowo

- reszta: testuj i próbuj, na pewno mikro od drugiego tygodnia, zacząwszy od małych dawek

 

Temat proszę zamknąć,z aromaticą jest  dużo lepiej.

Nie jestem pewien na 100%  ,ale były braki Molibdenu .

A w amazoni jest masa żelaza i manganu-to wykluczyłem.

W trzecim tygodniu 50% dawki profito -zbiornik czysty,szyby 2 razy czyszczone ,ale to przez robaki.Zero glonów na kamieniach, na szybach, na roślinach-nawet na starych lisciach.

Elatine Hydropiper-zauważyłem zwiększenie blaszki liściowej.

Aha w akwarium jest ponad 50 mg/l azotu - glonów nie ma-widoczne zatrucie azotem-brak młodych pędów i ciemniejsze liście,głównie na  Elatine Hydropiper.

 

Teamt proszę zamknąć...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...