Jump to content

Ponowny start

Recommended Posts

Witam serdecznie, zwracam sie z kilkoma zasadniczymi i jak narazie pierwszorzędnymi pytaniami na które chciałbym uzyskać odpowiedzi. Zaczne od tego ze w młodości (12-15lat) posiadałem już akwaria lecz jak na ten wiek przystało nie potrafiłem znaleźć odpowiedniego podejścia do tego i zrezygnowałem. Posiadam 63l oraz 54l z osprzętem. Planuje powrót do tego hobby lecz mam kilka pytań czysto ciekawskich. Najwygodniej będzie mi to opisać w pkt

1. W moim zamyśle chciałbym w 54l jak i 63l dozowac co2. Są bimbrownie itd i od tego można prosto zacząć lecz chciałbym żeby start był juz nastawiony na coś bardziej przypominającego profesjonalizm. Mogę bez problemowo dozować co2 z jednej butli do dwóch zbiorników? Na jakie marki czy też części patrzec żeby zakupic pełen zestaw który mi posłuży jakiś czas ale nie oskubie z całej wypłaty.

2. W jakie testy zaopatrzyć się do sprawdzania parametrów wody, słyszałem dużo dobrego o marce JBL ale na jakivh testach się skupić (np. pH, NO2, NO3 itd.)

3. Kolejna sprawa to oświetlenie, w baniaku 63l posiadam pokrywe z zestawy z podstawową jarzeniówką która śmiało moge zgadywać że nie spełni swojej roli. Jak przerobić taka pokrywe i gdzie zdobędę częsci do tego ( w mojej miejscowości jest mało sklepów tego typu, wiec zostają głównie str internetowe). W baniaku 54l nie posiadam pokrywy i wyczytałem na forum ze warto zrobic sobie niż kupić, lecz każdy temat jaki udało mi się znaleźć był pozbawiony jakiejkolwek fotorelacji ( po prostu zdj wygasły lub coś się z nimi stało).

4. Jak z umieszczeniem akwariów przy oknie? Od słońca mogą powstawać w szalonym tempie glony, lecz moje miejsce zamieszkanie nie daje mi dużego pola manewru.

Jak narazie posiadam tyle pytań, prosiłbym o odpowiadanie na pytania również w formie pkt które ułatwi mi uzupełnianie wiedzy. W razie kolejnych pytań dorzucę edita. Pozdrawiam

Wysłane z mojego LG-K580 przy użyciu Tapatalka

Pierwsze co to musisz się określić jakiego typu chcesz mieć akwarium, biotopowe, roślinniak, HT, LT, jakie ryby Cię interesują, itd do tego zwykle ogarnia się sprzęt.

Profesjonalnej pomocy chyba raczej nie dostaniesz, bo raczej większość z nas jest amatorami. ;)

Tu masz co nie co o testach:

http://forum.superakwarium.pl/topic/43601-testy-wody-wasze-do%C5%9Bwiadczenia-i-opinie/

Ogólnie przeglądaj podklejone tematy z różnych działów, często w nich można znaleźć to co się potrzebuje.

Posiadam 63l oraz 54l z osprzętem.

"Osprzęt" to pojęcie szerokie. Nie wiemy, co masz, więc ciężko będzie doradzić cokolwiek.

W moim zamyśle chciałbym w 54l jak i 63l dozowac co2

Tu sygnalizujesz, że chcesz pędzić typowe rośliniaki High-Tech, dozując CO2, czy chcesz dozować dla samego dozowania? Kwestię rozdzielenia na 2 zbiorniki załatwisz trójnikiem.

W jakie testy zaopatrzyć się do sprawdzania parametrów wody, słyszałem dużo dobrego o marce JBL ale na jakivh testach się skupić (np. pH, NO2, NO3 itd.)

Podstawa to pH i NO3. Potem GH, KH i NO2. Najlepiej JBL, z Zooleka też się od bidy nada :P

Kolejna sprawa to oświetlenie, w baniaku 63l posiadam pokrywe z zestawy z podstawową jarzeniówką która śmiało moge zgadywać że nie spełni swojej roli.

Ale jaką role ma to oświetlenie spełniać? Nic nie piszesz, co chcesz, więc jak można tutaj coś zasugerować?

Jak z umieszczeniem akwariów przy oknie? Od słońca mogą powstawać w szalonym tempie glony, lecz moje miejsce zamieszkanie nie daje mi dużego pola manewru.

Jeśli nie masz miejsca na akwarium poza tuż obok okna, to może pora na przemeblowanie? Jak światło będzie padać prosto na baniak, to zaraz Ci się obsypie zielenicami albo czymś dużo gorszym.

Edited by Dhuz

Niestety odpisuje z telefonu więc nie mam możliwości zacytowania każdego z osobna. Zacznę od kolego Dhuz.

Co do osprzętu to kiedyś wychodziłem z założenia żeby mieć zapas niż brak więc w 63l posiadam Filtr Wewnetrzny Aquael Fan2, grzałke z termostatem noname,w 54l mniejszy kolega Aquaela niestety dokładnego modelu nie pamietam, grzałke z termostatem również. O ile sprzęt bedzie działać po tylu latach leżenia to w pierwszej chwili będę chciał go wykorzystać lecz z biegiem czasu celuje w filtry zewnętrzne kubełkowe. Nie zajmuja miejsca w akwarium oraz wyglądaja estetyczniej. Siatki, ew kotniki itd posiadam.

Dozowanie co2, głównie zależy mi na bujnej roślinności i szybkim wzroście roślin do której też dążylem udolnie lub i mniej udolnie w młodszych latach.

Chciałbym oświetlenie dostosować do potrzeb roślinności w akwarium, ale to pewnie głebsza zagwozdka z wyborem gatunków i nie na tą chwile.

Czytałem tu i ówdzie o stawianiu akwarium przy oknie i dlatego te moje pytanie, upewniłem się że czeka mnie nie małe przemeblowanie.

Kolega Mapet

Planuję w 63l akwarium ogólne z rybami nie wymagającymi typu gupiki itd. Coś na dno, na pewno kirysy (uwielbiam te stworzenia).

W akwarium 54l docelowo krewetkarium, dość głeboko zarośnięte.

Przy prawidłowo prowadzonym akwarium promienie słoneczne z reguły nie przeszkadzają. Jeśli jednak rozpędzisz się z oświetleniem czy obsadą to bardzo łatwo zachwiać równowagę, a wtedy glony rozpanoszą się tak czy inaczej.

Przy akwarium wysokości 30cm w zupełności wystarczy oświetlenie rzędu 2x 3W led Aquaela, wtedy rośliny dają radę, powoli ale rosną. Przy wyższym powinno dać radę 2x 6W. Dobrze się zastanów czy rzeczywiście zależy Ci na szybkim wzroście roślin. Wiązało się z tym będzie kontrolowanie parametrów, dodatkowe nawożenie. Łatwo jednak popełnić błąd i zamiast cieszącego oko akwarium zmagamy się z irytującymi problemami.

Przy prawidłowo prowadzonym akwarium promienie słoneczne z reguły nie przeszkadzają. Jeśli jednak rozpędzisz się z oświetleniem czy obsadą to bardzo łatwo zachwiać równowagę, a wtedy glony rozpanoszą się tak czy inaczej.

Przy akwarium wysokości 30cm w zupełności wystarczy oświetlenie rzędu 2x 3W led Aquaela, wtedy rośliny dają radę, powoli ale rosną. Przy wyższym powinno dać radę 2x 6W. Dobrze się zastanów czy rzeczywiście zależy Ci na szybkim wzroście roślin. Wiązało się z tym będzie kontrolowanie parametrów, dodatkowe nawożenie. Łatwo jednak popełnić błąd i zamiast cieszącego oko akwarium zmagamy się z irytującymi problemami.

Zmiane położenia akwarium zmienie na tyle by promienie słoneczne nie doskwierały. Możesz w skrócie powiedzieć jak prawidłowo wystartować z roślinnościa nie wymagająca dużo. Kilka mchów, coś na drugi i trzeci plan. W co się zaopatrzyć tzn jakie środki, czy na takim etapie warto inwestować w co2 czy lepiej nawozić czy tez sama bimbrownia? I jak z tym oświetleniem? Oglądałem na internecie 3w aquaela i są to juz gotowe belki lecz bardziej interesuje mnie przerobienie dotychczasowej klapy i strona na której znajde potrzebne części (oprawki itd )