Skocz do zawartości

300l Tanganika


damianzgierz
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Właśnie jestem w trakcie urządzania akwarium pod Tanganikę.

 

Zbiornik 300l  120x50x50

Filtracja: JBL e1501 (matrix, matrix/siporax, siporax, gąbka), wew. Aquael Turbo 2000

Podłoże: piasek ZEW z OBI około 90kg

Wystrój: Wapień Filipiński ok.35kg

Tło: szyba pomalowana czarną farbą

 

Akwarium dojrzałe, woda została po starej obsadzie i wystroju.

 

Planowana obsada to:

Lamprologus Callipteus 1+3

Neolamprologus Multifasciatus lub N. Similis 1+3 lub 2+5

Altolamprologus Submu Shell 1+3

Paracyprichromis Nigripinnis 10-12 (5+5 lub 6+6)

 

 

Jeszcze muszę kupić muszle i chyba na razie to tyle.

Czekam na Wasze opinie i będę relacjonował rozwój baniaczka

 

100950c22ed510e1.jpg

Edytowane przez damianzgierz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Litraż już całkiem przyjemny jak na tangę :)

Widzę, że poszedłeś w nieckę, słyszałem że to bardzo wdzięczny układ do obserwacji tylko że przydałoby się mieć 2 samce Callipterus, bo one jak są dwa dopiero wykazują ciekawe zachowania (podkradanie sobie muszli z samicami itp). Alto shelle też bym celował w układ 2+2 bo są monogamiczne. Multików możesz dać spokojnie 2+3 bo i tak w niedługim czasie szybko ich kolonia przyrośnie.

 

Ten wapień... mało to naturalnie wygląda, nie myślałeś o jakichś bardziej naturalnych, ciemniejszych skałach (typu serpentynit) ?

 

Powodzenia z baniakiem, będę wiernie śledził temat :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Właśnie czytałem że przy dwóch samcach Callipterusów może być ciężko, podobno troszkę za ciasno na dwóch.

Właśnie myślałem nad serpentynitem lub wapieniem, i jakoś tak padło na wapień. Liczę na to że ładnie zarośnie glonkiem i będzie wyglądał troszkę naturalniej.

Zobaczymy jak będzie się rozwijać wszystko, muszę zamówić jeszcze trochę muszli i pozostanie wpuścić rybcie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Mała aktualizacja baniaczka:

- kamienie zostały troszkę poprzestawiane

- doszło 20 sztuk muszli dużych ryssota

- 40 sztuk muszli winniczka

 

W środę 22.02 u Pana Sebastiana z Tanganika Konin nabyłem:

- Lamprologus Callipterus samiec około 7-8cm, niestety musi poczekać na samice aż będą dostępne

- Altolamprologus Calvus Black Pectoral - 5 sztuk, młode osobniki po około 4-5cm

- Neolamprologus Brevis - 5 sztuk, młode ok. 3-4cm w tym jeden troszkę większy samiec

 

Docelowo do tego dojdzie jeszcze Paracyprichromis Nigripinnis, pewnie razem z samicami L. Callipterus

 

Ryby jeszcze się oczywiście aklimatyzują w nowym domu ;)

Kilka fotek:

 

Akwarium:

a9acc523ad0c2f56.jpg

Calvus:

f8a2d1eaed8de294.jpg

Calvus + Brevis w muszelce:

d917a2f6678cb5b9.jpg

I jeszcze raz Calvus:

4b6431419cf8e19f.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Mała aktualizacja:

Po wczorajszej wizycie w Tanganika Konin obsada została wzbogacona o:

- Neolamprologus Buescheri 5 sztuk

- Cyprichromis Microlepidotus Black Kiriza 10 sztuk

 

kilka zdjęć:

Cypri:

54841dabeb6048c7.jpg

 

Buescheri:

b633267c1124ebfa.jpg

 

Ponownie Buescheri:

3a8bf3649d738b1c.jpg

 

Parka Brevisów Chaitika:

a361f4dcf0bdf5bb.jpg

 

Cypri:

7deead42f1ac9a33.jpg

 

Buescheri i Calvus:

8a544f40e6332523.jpg

 

Dodam jeszcze że wprowadzenie Buescheri i Cyprisów ożywiło trochę akwarium, reszta obsady zobaczyła że można swobodnie pływać sobie po baniaku i wyszła z kryjówek, Calvusy się docierają, obierają swoje terytoria, Brevisy z wyjątkiem dobranej pary która krąży wokół swojej muszli,wyruszyło w poszukiwaniu szczęścia i zwiedzają akwarium, ale tylko gdy zauważą że ktoś podpływa do ich muszli to od razu przeganiają ;)

W końcu zaczęło się coś ciekawego dziać, mam nadzieję że zbiornik będzie się rozwijał prawidłowo bez żadnych uszczerbków na zdrowiu rybek.

 

Wszystkie ryby są jeszcze młode, Calvusy około 5cm, Brevisy jedna dorosła para i 3 młodsze sztuki około 4cm, Callipterus dorosły(czeka na samice ;-) ), Buescheri młode od 3 do 5cm, Cyprichromisy też młode max 6cm.

 

Do końca roku mam zamiar postawić w salonie akwarium 150x50x50 i przenieść do niego obsadę, więc myślę że ryby będą miały dobrze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...