Jump to content

Zestaw Startup 80 - kilka pytań

Recommended Posts

Witam wszystkich! 
Niedawno zakupiłem akwarium Diversa Startup 80. W zestawie mam filtr Claro 1000 (1000 l/h) – wymieniony na Aquael Turbo 1000 , grzałka Thermo Plus 100 (100) + pokrywa (2x 18W). Chciałem spytać: 
1. Jaki substrat wybrać ? W założeniu chce mieć dużo roślin (trawnik, w tyłu coś wyższego, korzeń [dość spory, ok. 1/3 akwarium] ? A także czy na substrat dawać żwir, czy też są substraty nie wymagające żwiru? W internecie widziałem rozwiązania ziemi i żwiru, ale nie mam pewności czy ziemia nie będzie np zanieczyszczona. 
Jeśli substrat ze żwirem to czy coś takiego : 
http://allegro.pl/czarny-zwirek-1-3mm-bazalt-podloze-dla-ro… 
http://allegro.pl/czarny-piasek-kwarcowy-2-4-mm-jakosc-1-9-… 
2. Jakie mchy na obsadzenie korzenia ? 
3. Jakie nawozy stosować ? Aktualnie mam akwarium 25L, mam kilka roślin, mało wymagających (moczarka kanadyjska, żabnica) i używam do nich Carbo i Potas z firmy Planta Gainer. 
4. Czy świetlówki są wystarczające (pytanie może trudne, bo to też zależy pewnie od roślin jakie będę chciał mieć i ich ilości). Póki co mam tylko dwa Hemiantusy. I raczej chciałbym zostać przy zielonych roślinach.  Jeśli zmienić to jak rozumiem na LEDy tylko jakie ? 
Ogólnie prosiłbym o jakieś wskazówki co do zagospodarowania i pielęgnacji akwarium. 
Z góry dziękuje za odpowiedź i pozdrawiam.

1. Jaki substrat wybrać ? W założeniu chce mieć dużo roślin (trawnik, w tyłu coś wyższego, korzeń [dość spory, ok. 1/3 akwarium] ? A także czy na substrat dawać żwir, czy też są substraty nie wymagające żwiru? W internecie widziałem rozwiązania ziemi i żwiru, ale nie mam pewności czy ziemia nie będzie np zanieczyszczona.

Jeśli substrat ze żwirem to czy coś takiego :

Polecam JBL Manado lub Tetra Plant Complete Substrate.

2. Jakie mchy na obsadzenie korzenia ?

Proponuje Mech Jawajski.

3. Jakie nawozy stosować ? Aktualnie mam akwarium 25L, mam kilka roślin, mało wymagających (moczarka kanadyjska, żabnica) i używam do nich Carbo i Potas z firmy Planta Gainer. 

Te dwie rośliny nie wymagają dodatkowego nawożenia. W 80 masz Heńk, a on wymaga dodatkowego, małego nawożenia (żelazo i inne mikroelementy).

Edited by Micheal
  • Like 1