Jump to content

Pierwsze akwarium

Recommended Posts

Założyłam 1 akwarium 72 l. Ma już 10 dni. Dziś wpuściłam do niego 7 kardynałków 6 gupików Englera 4 brzanki sumatrzańskie i 3 glonojady. Chciałam dokupić jeszcze jakieś rybki żeby zasiedliły każde warstwy akwarium i żeby było kolorowo. Pomoże mi ktoś dobrać rybki, krewetki może ślimaki. Podpowiedzcie co moge ytrzymać żeby było miło i kolorowo

Dziś wpuściłam do niego 7 kardynałków 6 gupików Englera 4 brzanki sumatrzańskie i 3 glonojady

Z tego co mi wiadomo to kardynałki są zimnolubne a brzanki raczej ciepłolubne ( mogę się mylić bo 100% pewności nie mam)  akwarium które posiadasz raczej należy do tych małych więc nie napuścisz ryb nie wiadomo ile jeśli sprzedawca powie ci ze w 72 litrach możesz trzymać skalary albo dyski to co kupisz i wpuścisz? 

Edited by kamil55

Jak za chwilę brzanki zaczną rzeź, to wróci do pana ze sklepu po nowe ryby.

Na chwilę obecną nie zanosi się aby było miło i kolorowo, za to są zadatki na kłopoty.

Ciężko powiedzieć bez dokładnego opisu. W ciemno obstawiam filterek jakiś fan mini, który raczej nie podoła takiej obsadzie. Za chwilę skoczą związki azotowe, ryby zaczną się truć i padać. Do tego brzanki w takim niewielkim stadku zaczną pokazywać kto tu rządzi.

Niniejszy post powstał przy użyciu Redmi 3.

pan w sklepie powiedzial...

Słyszeliśmy to już setki razy. Pan w sklepie nie musi być akwarystą i z reguły nim nie jest, co oznacza że się nie zna (choć są wyjątki). Za to jest sprzedawcą, który jest zadowolony jak mu się interes kręci.  Co za tym idzie będzie bardzo szczęśliwy kiedy wrócisz po superhiperniezbędne preparaty "rozwiązujące" Twoje problemy albo po nowe rybki bo do poprzednich "miałeś po prostu pecha i ja nie wiem dlaczego tak się stało, ale kup pan 2 skalary i 3 welony i będzie ok".

Zapamiętaj raz na zawsze: do sklepu idziesz już uzbrojony w wiedzę. Patrz na wymagania ryb, czyli: pH i twardość wody, temperatura, litraż akwarium, charakter ryby, podłoże i dopiero wtedy dobieraj obsadę. Pytaj nas ile tylko chcesz, byle byś nie popełniał błędów.

Edited by mrkojiro

pan w sklepie powiedzial

Gdybym dostał stówę za każdy raz, gdy słyszę to jako wytłumaczenie braku zainteresowania ze strony kogoś, kto chce rozpocząć przygodę z akwarystyką i nie zada sobie trudu, by wpierw choć wklepać w google "jak prawidłowo założyć akwarium"... cóż, może nie rzuciłbym pracy, ale na pewno byłbym dużo lepiej sytuowanym człowiekiem :P

Przestaw teraz myślenie z "ma być ładnie, dużo, kolorowo i szybko!" (które cechuje większość ludzi zainteresowanych początkowo akwarystyką) na "jak mam się za to zabrać, by nie męczyć zwierząt i nie musieć co chwilę wyławiać trupów".

Dla własnego i ryb dobra, odnieś zwierzaki do sklepu, powiedz panu, że nie masz co z nimi zrobić, a musisz na 3 tygodnie wyjechać. Odda kasę to dobrze, nie odda to trudno. Przez kolejne 3 tygodnie nie pokazuj mu się na oczy i pozwól akwarium dojrzeć, w międzyczasie przeprowadzimy Cię przez proces założenia akwarium, jak należy, z minimalizacją strat w obsadzie.

Edited by Dhuz