Jump to content

Dezynfekcja akwarium

Recommended Posts

Witam

Mój pierwszy post na forum i od razu ważne pytanie. Jak wykonać dezynfekcję akwarium tak by mieć pewność że żadne ustrojstwo się nie zachowało po poprzedniej ekipie?

Pozdrawiam

Wysłane z mojego ONEPLUS A3003 przy użyciu Tapatalka

Ja zawsze używam nadmanganianu potasu. Wlewam całe akwarium wody,wrzucam sprzęt który ma być zdezynfekowany ,wrzucam tabletki by uzyskać kolor i tyle. Trzymam jakiś czas bo tu nie mam ograniczeń jak to ma miejsce w przypadku dezynfekcji roślin. Jak sobie przypomnę,że mam zbiornik pełny różowej,ewentualnie fioletowej wody (zależy jakie stężenie mi wyjdzie) to wylewam. Potem wszystko pod kranem płukam i finito.

Wysłane z mojego HTC Desire 610 przy użyciu Tapatalka

Pisałeś,że chcesz wszystko dezynfekować więc podłoże i tak musisz wyjąć. Faktycznie rozmiar już problematyczny na zalewania całego. Przemyć też można, ja podałem sposób wygodniejszy dla mnie bo mam tylko 126 litrów.

Słyszałem jeszcze o Ave do mycia toalet z chlorem. Tylko trzeba porządnie wymyć potem. Napisałem słyszałem,czytałem bo pierwszy sposób jes dla mnie wygodniejszy i nie szukałem innych. Ale możesz sobie to wygooglowac.

Nadmanganian 1g/1L.

@Mapet Czy te proporcje to do wlania do akwarium czy roztwór do mycia?

Kupujesz saszetkę 5 g w aptece, rozrabiasz to w 5 litrach wody, wlewasz do pustego akwarium.

Zakładasz jednorazowe rękawiczki, bierzesz jakąś szmatkę czy pędzelek i przemywasz wszytsko, powtarzasz tą czynność co jakieś 15 minut, wrzucasz do tej wody wszystko czego nie można wygotować np filtr i tak samo go płuczesz.

Jak roztworu jest mało to rozrabiasz dwie saszetki, ot cała filozofia... Jak byś miał kupywać  tyle nadmanganianu żeby zalać całe akwa takim roztworem to byś zbankrutował...

Słyszałem jeszcze o Ave do mycia toalet z chlorem. Tylko trzeba porządnie wymyć potem.

Ryzykowne, wymyć, wysuszyć, znów wymyć... Nadmanganian w małych ilościach nie szkodzi.

No to może Zoolek Formisol , Zoolek blue ichtio , zoolek trypaflavin mają podobne działanie bakteriobójcze

Tu nie chodzi tylko o bakterie a w takim stężeniu nadmanganian pali nawet cysty i jajka pasożytów.

Zastanawiam się nad tym, ile tak naprawdę potrzeba by "zakazić" akwarium. Czy wystarczy kropla? Jeden niedokładnie zdezynfekowany element (dekoracja) itp. Nie wiem czy ryzykować z pozostawieniem dekoracji z przed restartu (kokos) czy wystarczy mu sama kąpiel w roztworze nadmanganianu potasu...?

Jeśli włożysz do akwarium coś z wcześniejszego ( zakażonego) zbiornika to zawsze jest ryzyko ze wszystko zacznie się od nowa

Sugerujesz, że odkażanie nie eliminuje tego ryzyka? W takim razie co z samym baniakiem?

Wysłane z mojego ONEPLUS A3003 przy użyciu Tapatalka

Czy wystarczy kropla?

Tak wystarczy.

Nie wiem czy ryzykować z pozostawieniem dekoracji z przed restartu (kokos) czy wystarczy mu sama kąpiel w roztworze nadmanganianu potasu...?

Wystarczy ale takie rzeczy jak kokosy czy korzenie mogą od nadmanganianu "przyjąć" kolor, lepiej takie rzeczy wrzucić na chwilę do wrzątku.