Skocz do zawartości

Filtr RO - co, jak i jaki?


Kryc
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Mam prośbę o pomoc i odpowiedź na kilka pytań w sprawie filtra RO.

 

Szukam informacji na temat filtrów RO, ale nie na wszystko udało mi się znaleźć jednoznaczną odpowiedź.

 

 

1. Gdzie umieścić zawór odcinający?

 

W jaki sposób odbywa się korzystanie z filtra RO? W różnych poradnikach i filmikach widziałem, że zawór montowany jest na zasileniu (w miejscu wpięcia filtra do sieci wodociągowej). Czyli rozumiem, że wtedy odkręcam ten zawór i woda zaczyna przepływać przez cały filtr i na końcu uzyskuje czystą wodę RO, tak? A po odcięciu zaworem woda nie cieknie jeszcze jakoś grawitacyjnie? A co z koniecznością stałego nawodnienia membrany? Czy filtr nie odwodni się przy takim usytuowaniu zawór na tyle, że membrana będzie nienawodniona? Czy korzystając z filtra raz w tygodniu nie przeschnie?

 

 

2. Filtr RO pod ciągłym ciśnieniem wody?

 

Gdzieś widziałem też informacje o tym, że niektórzy mają filtra pod ciągłym ciśnieniem wody. Gdzieś widziałem też zastosowanie zaworu czterodrożnego (np: http://www.woda.com.pl/p183,s-3000wjg-zawor-czterodrozny-dwudrozny-przelaczajacy-odcinajacy-do-osmozy.html).Czy takie coś ma sens, czy jest konieczne?

 

 

3. Jaka membrana?

 

Jaką membranę wybrać? 75 GPD czy 100 GPD? Wiem, ze w wyniku wyższej membrany jest szybszy uzysk finalnego produktu (i chyba przy tym mniejsze straty wody z odrzutu?). Czy za tym idzie gorsza jakość uzyskanej wody? I jeżeli tak, to czy ma to jakieś faktyczne znacznie w odniesieniu do akwarystyki?

 

 

4. Jaki filtr wybrać?

 

Odnalazłem wiele informacji, że najtańsze filtry w zupełności wystarczą. Jaka jest różnica między tymi najtańszymi, a nieco (powiedzmy 2x (ok 200 zł)) droższymi na korzyść tych droższych?

 

Mam no oku takie dwa filtry:

75 GPD: http://allegro.pl/filtr-wody-ro3-osmoza-akwarystyczna-75gpd-j3-i6596518088.html

100 GPD: http://allegro.pl/filtr-wody-ro3-osmoza-akwarystyczna-100gpd-k4-i6646422653.html

Różnica w cenie nie jest jakaś powalająca. Jeżeli tan 'sort' filtra wystarczy, to który z tych dwóch wybrać? Czy może jednak zainwestować więcej i kupić coś lepszego/większego?

 

Na końcu dodam, że na dzień dzisiejszy mam zapotrzebowanie na ok 10l wody RO na tydzień. Natomiast w nieco dalszej przyszłości (1-2 lata) będę chciał postawić większy zbiornik (zależnie od miejsca w mieszkaniu które mam zamiar kupić będzie to na pewno >112l, a chciałbym żeby było i 300l).

 

 

Proszę doświadczonych kolegów i koleżanki o pomoc w tym temacie, bo jakoś nie idzie mi złożenie do kupy wszystkich informacji z neta w kwestii akurat filtracji RO :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1. Zdecydowanie na zasileniu. Możesz ewentualnie zaworki zamykające umieścić na odrzucie i czystym ro.

2. Zawór czterodrożny montujesz w układach ze zbiornikiem, wtedy po napełnieniu zbiornika ciśnienie zamyka dopływ wody do membrany. Zawór główny zdecydowanie nadal na zasileniu (przed zaworem czterodrożnym).

3. Im większa tym lepsza. Wydajność i tak głównie zależy od ciśnienia wody w układzie.

4. Jw. Warto wziąć 100GPD. Jeśli dołożenie trochę kasy nie stanowi problemu to rozważ zestaw z filtrami wstępnymi w korpusach 10". Z pewnością wpłynie to na żywotność membrany a koszt wymiany wkładu jest w zasadzie porównywalny.

 

Wszystko fajnie opisane masz tutaj: http://forum.superakwarium.pl/topic/43761-filtr-ro-ma%C5%82y-poradnik/

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A czy te zaworki na odrzucie i czystym ro są konieczne? Tzn czy zdarza się że przez odrzut woda uchodzi (w trybie ciągłym) i czy przez to membrana może wyscjnąć? Czy raczej się to nie zdarza?

 

Rozwiązanie że zbiornikiem jest bardzo ciekawe, ale to już inna półka cenowa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...