Skocz do zawartości

Co wsadzić do 45l?


damianzgierz
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.Jak w temacie, naszło mnie na założenie drugiego małego baniaczka który będzie stał obok 300l.

Zastanawiam się nad obsadą do tak małego akwa czy jest sens upychać jakieś rybki, jeśli tak to jakie do mojej wody?

Akwarium 50x30x30cm. Bez pokrywy, ewentualnie mogę dociąć kawałek szyby do przykrycia.

Oświetlenia narazie brak ponieważ akwa jeszcze nie zalane.

Parametry wody z dojrzałego już zbiornika 300l :

PH-7,5

KH-7

GH-12

 

Bardzo spodobały mi się "Lamprologus stappersi", ale nie wiem czy będą się nadawały do tak małego zbiornika.

Jeśli tak to czy tylko 1+1 czy można spróbować 1+2?

Jeśli w ogóle odpadają to co innego do takich parametrów i zbiornika byście mogli zaproponować?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiesz oczywiście że są to muszlowce i musisz specjalnie przygotować im akwarium ? 40 l od biedy powinno wystarczyć. Polecałbym Ci grupkę 3-5 ryb bo lubią być w grupie. Aa i uważaj na palce bo potrafią podobno podgryzać ! :razz:


Do takiego akwarium szczerze dałbym krewetki albo pielęgnice kakadu ale to twój wybór.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tzn. wyboru jeszcze nie było, chciałem się zapytać co by pasowało do tych parametrów i wymiarów.

Tak wiem że są to muszlowce troszkę o nich czytałem i z przystosowaniem do nich akwa nie ma żadnego problemu.

A pielęgniczki kakadu by się nadawały do tej bańki? Jeśli tak to w ukladzie1+1?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Prędzej w układzie 1+2, w takim akwarium ryby nie wchodzą sobie praktycznie w drogę.


Parametry by się zgadzały Woda powinna być miękka ( do 10°n) i lekko kwaśna (6-7 pH), dobrze filtrowana i natleniona o temp. w granicach 22-28°C, (chociaż u mnie 30°C wytrzymywały bezproblemowo).
Gdy miałem wodę o twardości około 12-15°n, pielęgniczki dosyć często chorowały na pleśniawkę.


Zmiękczyłbym troszkę wodę i pielęgniczki mogą być

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Raczej żyworódek bym nie chciał żeby nie mieć plagi i martwić się później co zrobić z młodymi.

Bardzo spodobały mi się te muszlowce. Jeśli pasują do akwa i do wody to skłaniałbym się najbardziej ku nim.

Jutro podjadę na giełdę do Łodzi z ciekawości zobaczyć czy znajdę tam jakieś muszlowce.

Tylko muszę mieć pewność czy nadają się do mnie?

Edytowane przez damianzgierz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

 

Czy te Lamprologus stappersi się nadają? Jeśli tak to ile? Czy ewentualnie jakieś inne muszlowce się nadają, jakieś łatwiej dostępne może?

 

Z pielęgnicowatych w takim akwarium max dobrana odpowiednio para A. borelli lub N. brevis. A po pierwszym tarle zaczna się kłopoty.
Wiem, że fajnie jest ignorować odpowiedzi, które są dla Ciebie niewygodne, ale serio sobie raczej ogarnij coś, co nie będzie wymagało powiększenia akwarium po kilku miesiącach. Przy takiej wodzie na spokojnie samce Endlerów możesz trzymać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jednak spróbowałbym z parką N. Brevis lub A. Borelli. Jeśli po kilku miesiącach będzie problem z populacją rybek to wylądują one w 300l i wtedy będzie pod nie dobrana obsada i chciałbym zrobić akwa typowo biotopowe.

Teraz chciałem się zapytać czy filtr Aquael Fan 2 wystarczy?

I jakie światło zamontować?

Ponieważ od jutra już bym chciał zacząć urządzać akwa.

Edytowane przez damianzgierz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A. borelli to pielęgniczka z jednego z biotopów Ameryki Południowej (to tak, jakby powiedzieć 'biotop Europy')- zauważ, że masz tam dość kilka rzek, nawet Amazonka to nie jest wszędzie ten sam 'biotop'. Borelki żyją w dopływach Paragwaju/Parany. O ile dobrze kojarzę, nie występują stricte w czarnych wodach. :P

Edytowane przez Dhuz
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, wczoraj właśnie doczytałem. Chodzi mi tylko o to żeby dopasować do nich wystrój akwarium, chciałem zrobić typowy biotop.

Akwarium zostało narazie zmienione na 60x30x30cm.

Czy do A borelli mógłbym trzymać coś jeszcze w tym baniaczku? Czy nie ma sensu już nic pchać?

Czy może macie jeszcze jakieś inne propozycje co do rybek które mogłyby pływać w 54l w mojej wodzie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jezioro Inle czyli np. badis benagalski lub jakieś danio?

Skłaniam się coraz bardziej ku haremowi jakichś muszlowców lub A. Borellii coś do tego dobrać. Tylko co? Czy tylko kiryski wchodzą w grę? Chodziło mi bardziej o coś co zajęło by środkową lub górną część akwa bo A. Borelli to raczej częściej przy dnie pływają?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wiem, wiem trochę czytałem już o muszlowcach i o A. Borelli też.

Szczerze to bardziej podoba mi się Biotop Ameryki Płd. i A. Borelli tylko nie wiem czy nie będzie za biednie jak wsadzę do bańki tylko parkę tych rybek.

Z kolei podobno Muszlowce są ciekawsze w obserwacji i zawsze to jedna rybka więcej w przypadku haremu 1+2 np.

A może do muszlowców dać jakieś Naskalniki?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ok tak czy inaczej albo będzie parka A. Borelli albo harem Muszlowców.

Jeszcze trochę poszperam w galeriach obu biotopów i decyzję podejmę w tygodniu.

Mam jeszcze kilka pytań:

1. Czy macie może jakieś fajnie zdjęcia baniek z biotopem Ameryki Płd, najchętniej widziane takie w których pływają A. Borelli lub z biotopem Tanganiki z muszlowcami w roli głównej?

Chcę się po prostu czymś zainspirować bo chciałbym jak najszybciej skompletować wszystko co potrzebne do akwarium, a tak w zasadzie to tylko wystrój mi pozostał:)

2. Dzisiaj nabyłem filtr Aquael Versamax 1. Wodę do akwarium będę miał z dojrzałej trzysetki, więc chciałem zapytać czy do tego filtra mogę wrzucić trochę ceramiki z kubełka z dużego akwa żeby były w filtrze bakterie? Czy gąbka i tak wszystko wyjałowi?

3. Kupiłem oświetlenie Aquael Ledyy tube 6W 6500K. Chyba będzie trochę za mało? Czy może od razu dokupić drugą sztukę taką samą lub większą? Czy może się wstrzymać jeszcze i dopiero dobrać światło do biotopu i ryb?

4. I czy zabezpieczać się w szklane przykrycie do akwarium czy raczej ani borelki ani muszlowce nie są skore do "wyskoków"?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...