Jump to content
Sign in to follow this  
olidabro

Anubias i microsorum - nie wiem, czy dobrze zrobiłam

Recommended Posts

Witam, jak w temacie.

Zalałam akwarium pięć dni temu, jako podłoże sam piasek, do tego korzeń red moor. Ze względu na sam piasek jako rośliny mam dwie odmiany anubiasów i microsorum - sprzedawca powiedział mi, że tych roślin nie sadzi się w podłożu tylko przyczepia do korzenia.

No i tutaj na wierzch wyszedł trochę mój brak doświadczenia... sprzedawca powiedział, że wystarczy "powtykać" rośliny w szczeliny pomiędzy korzenie i tak je zostawić. Tak też zrobiłam, nie przywiązywałam ich ani nic (a czytałam, że niektórzy tak robią). Niestety, korzeń zrobił figla, zaczął pływać, konstrukcja się trochę naruszyła. Nie jakoś bardzo, bo ratowałam, co mogłam, no ale rośliny nie przylegają do korzenia tak ściśle, jak powinny, niektóre wręcz "pływają" jedynie luźno zaczepione.

Zastanawiam się, co teraz? Zostawić je tak? One sobie poradzą tak po prostu, nie przylegając ściśle do korzenia? Możliwości ruchu mam praktycznie żadne. Nie bardzo znam sie na roślinach. Obserwuję codziennie i na razie nie widzę, żeby marniały, ale mimo wszystko się niepokoję. Proszę o radę.

Oprócz anubiasów i microsorum mam też hydrocotyle tripartita wsadzone w piasek, ale tutaj zdawałam sobie sprawę z ryzyka i zobaczymy, czy urośnie, czy padnie.

Rośliny do dekoracji możesz mocować gumkami recepturkami.

A do piasku możesz spokojnie sadzić - zwartki, nurzańce itp lubią piaszczyste podłoże :)

Oprócz anubiasów i microsorum mam też hydrocotyle tripartita wsadzone w piasek, ale tutaj zdawałam sobie sprawę z ryzyka i zobaczymy, czy urośnie, czy padnie.

Piasek to najlepsze i najbardziej uniwersalne podłoże, więc nie rozumiem o jakie ryzyko chodzi i w czym problem.

Micro i anubiasy możesz przymocować także za pomocą zwykłej żyłki wędkarskiej i na kilka innych sposobów. :)

Piasek to najlepsze i najbardziej uniwersalne podłoże, więc nie rozumiem o jakie ryzyko chodzi i w czym problem.

No bo właśnie naczytałam sie i nasłuchałam od sprzedawcy w sklepie, że piasek jest ubogi w składniki odżywcze dla roślin i że bez nawożenia itd. będzie ciężko z roślinami.

Micro i anubiasy możesz przymocować także za pomocą zwykłej żyłki wędkarskiej i na kilka innych sposobów.

Tak tak, teraz to wiem, tylko, że tak to ujmę, jestem już po fakcie :D wszystko jest już zanurzone, zalane powtykane i po prostu zastanawiam się, czy zostawiać jak jest, czyli że korzonki roślinki zwisają sobie trochę luzem, czy jednak poprawiać, przyczepiać, żeby ściśle przylegały do korzenia.

No bo właśnie naczytałam sie i nasłuchałam od sprzedawcy w sklepie, że piasek jest ubogi w składniki odżywcze dla roślin i że bez nawożenia itd. będzie ciężko z roślinami.

Jak to dobrze, że moje rośliny tego nie wiedzą... :)

czy zostawiać jak jest, czyli że korzonki roślinki zwisają sobie trochę luzem, czy jednak poprawiać, przyczepiać, żeby ściśle przylegały do korzenia.

Lepiej jednak przymocować, bo te rośliny potrzebują sporo czasu, żeby przyrosnąć do korzenia czy kamienia.

To i ja słowo od siebie dodam, u mnie w akwa mam anubiasa i microzorium, oba wsadzone w piasek i rosną przy świetlówce 24W na 112l baniak bez nawożenia. Jedynie anubias jest podtrzymywany przez skałę, bo na początku zaczął wypłynąć.

Wysłane z mojego E2303 przy użyciu Tapatalka

TLB, u mnie Microsorum było, laaata temu, posadzone 'w podłożu'. Prawie całkiem zmarniało. Korzenie owszem, lubią się chwytać podłoża i włazić między żwir/piach, ale kłącze już źle reagowało na przysypanie czymkolwiek.

W obec czego, popołudniu wrzucę foto jak to wygląda u mnie, żeby nie było, że piszę głupoty...

Nie znam się na anubiasach, ale niektóre odmiany microsorium mogą rosnąć w podłożu. Chyba Narrow Leaf może być sadzony w podłożu. W warunkach naturalnych przy odpowiedniej wilgotności te rośliny mogą rosnąć poza wodą, np. na drzewie. :)

f65aa633664ff526564d754a57bb1fe5.jpg

Mogę zrobić mały eksperyment i posadzić trochę micro w podłożu. :)

Z Microsoriami i Anubiasami nie jest tak, że tylko łodyga nie może być w podłożu?

Kłącze nie powinno być przysypane podłożem, bo najczęściej obumiera i gnije.

Żeby nie było, to wrzucam tak jak to u mnie wygląda:

17 IX ' 16

post-1464-0-37386400-1482420530_thumb.jpg

22 XII '16

post-1464-0-47904900-1482420652_thumb.jpg

post-1464-0-12979000-1482420681_thumb.jpg

Sorry, za jakość ostatniego zdjęcia ale wodę dolewałem i mi się wzburzyło, poza tym chciałem pokazać, że microzorium i anubias rośnie w piachu, a nie czy jest ładnie czy nie.

Ej ale to po prawej to nie jest czasem C. crispatulata?

f902b1e8ed7dd4d2734f2b453afd5c3a.jpg

To po prawej to jest to samo co to powyżej.

Edited by TLB

TBL  jeśli według ciebie ten anubias  i microsorium rośnie  to ja nie mam pytań ....

Anubias wegetuje ( nie widzę tam ani jednego młodego listka)   śmiem twierdzić ze gnije  bo przez te glony to  za  wiele nie widać  ,jedynie ta zwartka  rośnie jako tako .

Miałem nie jednego anubiasa i microsorium   i sadzone w podłożu z zasypanym kłączem wegetowały i po czasie gniły i obumierały    ewidentnie kłącze nie powinno być zasypywane w podłożu   bo to zabija roślinę ,co innego jak roślina samoistnie  wchodzi korzeniami w podłoże a kłącze ma   nad podłożem (nie przysypane )

Moje akwa to jest coś na wzór Tanganiki. Wspomniane rośliny rosną, nie jest to jakiś bujny rozrost, bo przy 24w/112l chyba nie może być dużego przyrostu liści. Nie chcę zaśmiecać dalej wątku, więc niedługo założę swój. Owszem mogę być w błędzie, nie będę się upierał, że moja racja jest mojsza. Poprostu chciałem pokazać, że rośliny, o które się rozchodzi mogą rosnąć w piachu.

Ja tu nadal widzę zwartkę... :P Przecież liście Microsorum nie mają długich 'ogonków', ani charakterystycznej struktury C. crispatulata z wgnieceniami.

Crypto a nie microzorium :)

A anubias rośnie w piasku jeśli kłącze wystaje ponad piasek.

Niestety z tego na zdjęciu to już raczej nic nie będzie.

Widziałem anubiasa, który rósł w piachu i miał średnicę około 60cm, trzeba tylko pilnować kłącza.

Jak widać posadzenie tych roślin w podłożu wybitnie im nie służy...

Ej ale to po prawej to nie jest czasem C. crispatulata?

Mi to wygląda na C. usteriana (kryptokoryna karbowana). :)

A też może być :P Z dokładną identyfikacją zwartek zawsze mam problem.