Jump to content
michuu

Obsada 240l- malawi? amer.środkowa?

Recommended Posts

Witam po raz pierwszy!

 

Przychodzę po pomoc, od natłoku informacji już mam mętlik w głowie.]

 

Krótki background.

Jedzie do mnie szkiełko 240l w standardowych wym., pokrywa z ledami i kubełek eheim.Wkrótce dojdą też testy wody.

Strona wodociągów podaję: ph 7,8, dh 13,8. Potwierdza takie dane znajomy mieszkający niedaleko, u niego było 7,7 i ~14.

 

Problem na ten moment wygląda tak, że nie bardzo jak mam możliwość montarzu filtu ro.Obecnie nie mam na niego miejsca ani w kuchni, ani w łazience, a oba pomieszczenia czeka w ciągu 2-3 miesięcy remoncik, więc jakieś grubsze przeróbki teraz mijają się z celem.Znalazłem info o możliwości podłączenia "na czas działania" do słuchawki prysznicowej, ale podobno jest to niewskazane, bo wysycha membrana i jej działanie szybko się skraca.Prawda to?

 

Niejako naturalnie przy takiej wodzie nasuwa się malawi, albo pielęgnice z centalnej.Jest tylko jeden problem.A właściwie dwa.Żona i córka, czyli standardowy problem faceta, kobiety;)

Żona mocno naciska na "zdecydowanie bardziej zielone" akwa, czyli więcej roślinek...Byłbym za, bo też je lubię i miał by mi kto pomóc w pielęgnacji zbiorniczka;) Tylko, że rośliny i te 2 biotopy wyżej nie idą mocno w parze.

No i córka..4 latka i strasznie jest się spodobały rybki ławicowe.Byliśmy u znajomego u którego pływa m.in. grupka zwykłych neonków i patrzyła na nie jak zafascynowana.Chciał bym jej coś podobnego zafundować, ale patrz wyżej ławica i te 2 biotopy....

Gdyby była możliwość uderzył bym w tęczankę neonową, zadowoliła by i jedną i drugą;)no ale woda...

 

Jakieś pomysły? Azja z gurami?wielkopłetw?

Za wszelkie pomysły będę wdzięczny, bo mam wrażenie, że im więcej czytam tym mniej wiem.I czasem mam obawy o rzetelność informacji zamieszczonych w internecie, więc wolałem popytać.

 

 

 

Share this post


Link to post
Share on other sites

Parametry pod tęczanki neonowe masz akurat całkiem spoko :) I akwarium wielkościowo też będzie super.

Share this post


Link to post
Share on other sites

A nie jest za bardzo zasadowa woda? Niby granicą do ok 7,5pH a ja będę miał na pewno powyżej.Nawet kilka tematów niżej jest w obsadzie i tam jest w akwarium z pH 6,8.czyli dużo dużo mniej.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Pamiętaj, że wpierw musisz zalać akwarium, by wiedzieć, jakie masz faktycznie pH. 6.8 to dolne dla tęczanek neonowych, optymalne leży gdzieś między 7,2-7,4.

 

Jedno, co Ci mogę poradzić na wejściu, to zalać akwarium, zasypać drobnym, neutralnym dla parametrów piaskiem, podłączyć filtr i pozwolić mu dojrzeć, w międzyczasie sprawdzając dokładnie wodę i planując aranż i obsadę. :)

 

Zawsze pozostaje jeszcze Melanotaenia maccullochi, ewentualnie M. boesemani, choć tutaj akwarium byłoby trochę przyciasnawe.

Edited by Dhuz

Share this post


Link to post
Share on other sites

Zależy, które. Jeśli pH nie przebije 7,5, spokojnie można neonowych z 20szt. Jeśli podejdzie do 8, to zastanowić się, czy Boesemana, czy dostaniesz maccullochi, czy wolisz Malawi. Bo w 240l można już 3 gatunki pyszczaków puścić, a jak odpowiednio dobierzesz, to może się uda jakieś rośliny pokroju nurzańca, rogatka czy anubiasów utrzymać.

Share this post


Link to post
Share on other sites

Cześć

 

planując biotopowe akwaria dość często korzystam z tej strony:

 

http://fish.mongabay.com/biotope.htm

 

tam np znajdziesz pasujące do Twojej wody kranowej zbiorniki z północnego Madagaskaru, Indii, Birmy czy pólnocnej Australii. 

Wszystko z pH 7-8 i twardościami "kilkanaście" a część z tych zbiorników ma nawet bardzo bogate życie roślinne np Indie skąd pochodzi sporo najbardziej popularnych roślin... rzuć sobie okiem a na pewno coś znajdziesz :) 

 

pozdrawiam

 

Michał

Share this post


Link to post
Share on other sites

Create an account or sign in to comment

You need to be a member in order to leave a comment

Create an account

Sign up for a new account in our community. It's easy!

Register a new account

Sign in

Already have an account? Sign in here.

Sign In Now

×