Skocz do zawartości

Barwa światła a rośliny


Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...
  • 2 tygodnie później...
  • 7 miesięcy temu...

fotosynteza najlepiej zachodzi przy świetle koloru niebieskiego i czerwonego... A dodatkowo przy ilości światła duzej..

 

Wiec czesto poleca się łączyc swietlówki o temp. 6000K i 10000K

Jedna zapewnia odpowiednią barwe (temperature) a druga ilość fotonów...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak Wlasnie ja ostatnio kupilem zarowke energooszczedna 4000k i juz nawet kabomba zaczyna lepiej wygladac oczywiscie tez waznym moze byc elementem nawozy zelazowe typu Ferro-aktiv i inne preparaty do roslin jak i rowniez tebletki podkorzenne. Mam stara pokrywe wiec nie mam jak zabardzo przerobic na swietlowke(i) no i tez mam maly litrarz w porownaniu do innych (30L). ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę napisać, że miałam w swojej pokrywie świetlówkę o barwie białej - 6500K - chyba; pisało "daylight". Teraz zmieniłam na świetlówkę o barwie mieszanej: czerwonej i niebieskiej, temperatura 8500K. Nie mam możliwości włożenia dwóch świetlówek, ale powiem, że chociaż moc taka sama (15W), moje rośliny odczuły różnicę i chyba się ucieszyły. Tak więc to chyba błędne założenie, że jeżeli ma się tylko jedną świetlówkę, to powinna ona mieć temperaturę słońca. Chyba lepiej wybrać coś mocniejszego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Muszę napisać, że miałam w swojej pokrywie świetlówkę o barwie białej - 6500K - chyba; pisało "daylight". Teraz zmieniłam na świetlówkę o barwie mieszanej: czerwonej i niebieskiej, temperatura 8500K. Nie mam możliwości włożenia dwóch świetlówek, ale powiem, że chociaż moc taka sama (15W), moje rośliny odczuły różnicę i chyba się ucieszyły. Tak więc to chyba błędne założenie, że jeżeli ma się tylko jedną świetlówkę, to powinna ona mieć temperaturę słońca. Chyba lepiej wybrać coś mocniejszego.

A jak oceniasz wizualnie jasność i kolor tej nowej świetlówki?
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rybki mają lepsze barwy, choć podchodzą nieco czerwienią, u samicy gurami trochę wygląda to dziwnie, bo brzuszek czasami robi się jej różowy, ale wyglądają ogólnie lepiej niż przedtem. W ogóle mam czerwoną kryjówkę dla zbrojnika i ona jest teraz intensywniej czerwona. Przyznaję, ze przez pierwsze dni trzeba było się przyzwyczaić, teraz już tej czerwieni w wodzie nie dostrzegam. Ale być może tak powinno być? Poprzednia świetlówka była baaardzo stara - nawet nie wiem, jak stara, bo kupowana z akwarium łącznie. Znajomy twierdzi, że nowa jest jaśniejsza od starej. Może w tamtej już całkiem widma nie było, tylko kolor zewnętrzny? Nie wiem...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.
 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...