Jump to content

Pytanka na początek

Recommended Posts

Witam,

Założyłem akwarium dwa tygodnie temu.

Wszystko wygląda wporzadku i oczekuję aż filtr dojrzeje ale w między czasie pojawiły się pytania.

Gdy tak obserwuje akwarium to zauważyłem że pojawiły się w zeszłym tygodniu okrzemki to raz. Ponoć same znikną po jakimś czasie więc tym się nie przejmuję jedynie czyszczę liście i szybę.

Dwa pojawiły się zielone glony. Też mam czekać czy mam zastosować jakieś działania?

Trzecie pytanie dotyczy podłoża a mianowicie. W akwarium mam sam piasek i zauważyłem że wierzchnia warstwa robi się coraz bardziej ciemna. Czyżby to też okrzemki?

Apropo okrzemków może daje za dużo nawozu? Obecnie stosuje nawozy z aqua art

potas 4 wstrzyknięcia dziennie

Classic 2 wstrzyknięcia dziennie

Żelazo 4 wstrzyknięcia dziennie ale po zgaszeniu światła.

I mam pytania apropo roślin Ponieważ napisałem temat w odpowiednim dziale no i niestety nie cieszył się powodzeniem i nikt nie pomógł mi więc może zamieszczę z żywca tutaj aby tam nie spamować :

Posiadam w swoim akwarium roślinki takie jak:

Hemianthus micranthemoides -> młode sadzonki około 20 sztuk na drugim planie. Chciałbym uzyskać efekt "góry" przed korzeniem i teraz pytanie czy już przycinać i sadzić części przycięte w podłożu czy czekać aż będzie na takiej wysokości jaka mnie interesuje i ciąć pod kątem? Chciałbym aby utworzył mi gęstą szatę.

Hygrophila polysperma -> także młode sadzonki i chciałbym uzyskać taki sam efekt jak wyżej. Na razie podciąłem łodygi i to co odciąłem zasadziłem w podłożu aby było gęsciej. Dobrze robię?

Sagittaria subulata var. subulata -> na pierwszym planie gęste kępki. Tutaj przycinanie polega na ukośnym cięciu brzydkich liści a rozsadzanie przez nowe rozłogi tak?

Limnophila sessiliflora -> 3 plan i chcę uzyskać gęsty lasek razem z polyspermą. Cięcie tak samo jak polysperma tak? Są to bardzo młode sadzonki mają po 5 - 7 cm i nie wiem czy czekać aż urosną na tą wysokość którą chcę czy już ciąć?

Microsorum pteropus -> pędy z 2 - 3 liściami. Przeczytałem że należy uciąć brązowe/czarne korzenie i odciąć wszystkie liście. Prawda?

Bacopa monnieri -> także bardzo młode sadzonki 5-7 cm i chcę uzyskać kształt gęstej kuli. Ciąć jak polysperme?

I teraz mam pytanie. Czy warto je poprzycinać i powsadzać nowe sadzonki w piasek i w miejscach cięcia te roślinki się zagęszczą czy poczekać aż urosną kilka tygodni?

tylko nie wiem jak jest z sadzonkami. Ogólnie chciałbym mieć gęste laski z tych roślinek. Dzięki za pomoc

Edited by valdor

Trzecie pytanie dotyczy podłoża a mianowicie. W akwarium mam sam piasek i zauważyłem że wierzchnia warstwa robi się coraz bardziej ciemna. Czyżby to też okrzemki?

Tak.

Apropo okrzemków może daje za dużo nawozu? Obecnie stosuje nawozy z aqua art potas 4 wstrzyknięcia dziennie Classic 2 wstrzyknięcia dziennie Żelazo 4 wstrzyknięcia dziennie ale po zgaszeniu światła.

To nie okrzemki to Ci daje ten problem:

Dwa pojawiły się zielone glony. Też mam czekać czy mam zastosować jakieś działania?

Nawozów mikro się na początku nie leje do akwarium, po pierwsze rośliny ich nie pobierają a po drugie dośc go wypłukałeś z podłoża.

Dodatkowko sam classic zawiera w sobie żelazo i tym również nasilasz problem. Lej sam potas a z resztą się wstrzymaj.

Hemianthus micranthemoides -> młode sadzonki około 20 sztuk na drugim planie. Chciałbym uzyskać efekt "góry" przed korzeniem i teraz pytanie czy już przycinać i sadzić części przycięte w podłożu czy czekać aż będzie na takiej wysokości jaka mnie interesuje i ciąć pod kątem? Chciałbym aby utworzył mi gęstą szatę.

Łodygowce mają to do siebie że im częściej tniesz tym rosną gęściej. Tnij i sadź.

Hygrophila polysperma -> także młode sadzonki i chciałbym uzyskać taki sam efekt jak wyżej. Na razie podciąłem łodygi i to co odciąłem zasadziłem w podłożu aby było gęsciej. Dobrze robię?

Patrz wyżej.

Sagittaria subulata var. subulata -> na pierwszym planie gęste kępki. Tutaj przycinanie polega na ukośnym cięciu brzydkich liści a rozsadzanie przez nowe rozłogi tak?

Nigdy jej nie przycinałem, bo rosła jak chciała a rozsadzanie tak.

Microsorum pteropus -> pędy z 2 - 3 liściami. Przeczytałem że należy uciąć brązowe/czarne korzenie i odciąć wszystkie liście. Prawda?

W jakim celu?

I teraz mam pytanie. Czy warto je poprzycinać i powsadzać nowe sadzonki w piasek i w miejscach cięcia te roślinki się zagęszczą czy poczekać aż urosną kilka tygodni?

Zawsze warto, będziesz je rozsadzać i zawsze któraś się przyjmie.

Ogólnie chciałbym mieć gęste laski z tych roślinek. Dzięki za pomoc

Dobrze zaznajom się z tematem nawożenia, bo nie będzie ani gęstego lasku ani roślin, będą glony.

Powodzenia.

Nic nie wspomniałeś o oświetleniu i litrażu zbiornika. Czy to standardowy zbiornik ze standardową pokrywą typu sarkofag i słabym oświetleniem, czy Juwel Trigon 190 o którym pisałeś w innych tematach?

W jednym i drugim przypadku oświetlenie jest symboliczne i nie nadaje się do hodowli większości roślin ( <0,3 W/l ). Takich zbiorników w zasadzie się nie nawozi. Twoje problemy z glonami wynikają z tego, że niewielka ilość roślin nie jest w stanie skonsumować tej ilości nawozów przy tym świetle.