Jump to content

start nowego akwarium - 200l - prośba o kilka porad

Recommended Posts

Witam wszystkich.

Jestem tu nowy i jestem na najlepszej drodze do wystartowania z nowym akwarium. I mam na starcie kilka pytań do bardziej doświadczonych "baniakarzy".

Przeczytałem większość postów dedykowanych amatorom, czego skutkiem była zmiana decyzji o planowanej wielkości zbiornika.

Z planowanego 112l teraz jestem na etapie kupna większego.

Myślałem o 200l ale po sklepowym rekonesansie okazało się, że 250l ma dokładnie taką samą powierzchnię jak 200l, tylko jest trochę wyższe. Jednak trochę się boję stawiać 250l w bloku w mieszkaniu.

Stąd moja pierwsza wątpliwość.

Baniak 200 - 250l z podłożem, osprzętem i wodą to pewnie będzie ze 300kg jak nie więcej po napełnieniu.

Czy mogę go ustawić na zwykłej komodzie o ściance około 3cm czy przy takim litrażu to już trzeba będzie iść w szafkę akwarystyczną?

Planuję wstępnie trzymać w nim obsadę zbliżoną do takiej:

20 x Neon innesa (to założenie początkowe, od którego zacząłem w ogóle myśleć o baniaku, bo marzy mi się mała ławiczka tych rybek).

6 x Sum szklisty

6 x Kirysek karłowaty

6 x Otosek przyujściowy

I tu druga wątpliwość. Czy pasują one do siebie pod względem wymagań?

Czy 200l to będzie dla nich wystarczający baniak?

Czy nie brakuje jakiegoś gatunku, który warto by było dołożyć?

Co do osprzętu.

Mam problem z oświetleniem. Czy są w ogóle dostępne pokrywy z trzema świetlówkami? Bo na allegro widzę albo same ledy albo 2 x świetlówka.

Z ledami nie chcę eksperymentować a przy tym litrażu wydaje mi się, że chyba będą potrzebne trzy świetlówki? Czy może jeszcze więcej?

Zaś w sklepie facet miał tylko pokrywy na dwie świetlówki, w dodatku w zestawie były zwykle świetlówki "kuchenne" a nie żadne akwarystyczne.

Mam pewne wahania co do filtra. Na pewno zewnętrzny kubełek.

W sklepie oczywiście facet zachwalał najdroższe. Który będzie pasował?

Wygrzebałem zewnętrzny AQUA-NOVA NFC-1200. Wersja ekonomiczna - około 250 zł.1200l/h. Trzy koszyki na wkład filtracyjny (czy to nie za mało?)

Czy może osławiony bo markowy EHEIM EXPERIENCE 2424? Ale co mnie zdziwiło ten jest opisywany na allegro jako filtr do akwarium od 120 do 250l. Kosztuje prawie 500 zł. Ale tylko 700l/h i dwa koszyki na wkład filtracyjny.

Patrząc po parametrach to chyba jednak AQUA-NOVA? Czy jest tu jakiś kruczek, którego nie wychwyciłem?

A może jeszcze jakiś inny model do takiego baniaka?

Co do flory i obsady roślinnej to jest to dla mnie nadal czarna magia. Czy taki baniak z taką obsadą będzie wymagał dużej ilości roślin czy to po prosu kwestia gustu?

Wspierania CO2 z butli na początek wolałbym uniknąć ze względu na budżet. Budżet mam maksymalnie do 1500 zł a biorąc pod uwagę, że muszę w tym jeszcze zmieścić szafkę pod akwa to na CO2 może już nie starczyć.

I ostatnia sprawa co do której nie jestem pewien ze względu na blade pojęcie o roślinach to jakie dobrać podłoże? Polecacie jakieś substraty? Specyfiki? Jakiś konkretny żwirek i o jakiej gramaturze?

Chciałbym miećwszystko zaplanowane i ruszyć z zakupami najpóźniej w połowie grudnia.

Dlatego z góry dziękuję za porady dla nowicjusza.

Czy mogę go ustawić na zwykłej komodzie o ściance około 3cm czy przy takim litrażu to już trzeba będzie iść w szafkę akwarystyczną?

Nikt Ci tego nie wywróży, chyba że wróżbita Maciej a nam musiał byś pokazać tą komodę, czasami wystarczy tylko ją wzmocnić.

I tu druga wątpliwość. Czy pasują one do siebie pod względem wymagań?

Bardzo prosta do rozwiązania, wpisujesz nazwę ryby, wyszukujesz o niej informacji na temat parametrów wody i potem  je porównujesz. Pamiętaj tylko, że trzymanie ryb w skrajnych tolerancjach też na nie dobrze nie wpłynie.

Czy 200l to będzie dla nich wystarczający baniak?

Patrz wyżej.

Czy nie brakuje jakiegoś gatunku, który warto by było dołożyć?

Pomijając wymagania, brakuje Ci ryby "gwoździa akwarium" .

Z ledami nie chcę eksperymentować a przy tym litrażu wydaje mi się, że chyba będą potrzebne trzy świetlówki? Czy może jeszcze więcej?

Ja mam na 280 L tylko dwie Gu-10 i moim rybom w zupełności to wystarcza, jeżeli chcesz "roślinniaka" to możesz zapomnieć o większości gatunków ryb. Ryby w solariach nie żyją. Czasami i te dwie to zadużo, zalezy kto co lubi i co chce mieć.

Wygrzebałem zewnętrzny AQUA-NOVA NFC-1200. Wersja ekonomiczna - około 250 zł.1200l/h. Trzy koszyki na wkład filtracyjny (czy to nie za mało?) Czy może osławiony bo markowy EHEIM EXPERIENCE 2424? Ale co mnie zdziwiło ten jest opisywany na allegro jako filtr do akwarium od 120 do 250l. Kosztuje prawie 500 zł. Ale tylko 700l/h i dwa koszyki na wkład filtracyjny. Patrząc po parametrach to chyba jednak AQUA-NOVA? Czy jest tu jakiś kruczek, którego nie wychwyciłem? A może jeszcze jakiś inny model do takiego baniaka?

Filtr to serce akwarium im bardziej pojemny tym lepszy, przy "biologach" przepływ jest mało co ważny (oczywiście nie może być ani za mały ani za duży (ale to często można zmniejszyć na zaworach)). A jaki model to już zalezy od Twojego portwela, awaryjności, czy ma chodzić cichutko czy nie, temat rzeka. Ja zawsze biore filtry dedykowane do większych akwarii mam wtedy pewność, że bilogicznie mi wyrobi i biologia w miarę będzie stabilna.

Co do flory i obsady roślinnej to jest to dla mnie nadal czarna magia. Czy taki baniak z taką obsadą będzie wymagał dużej ilości roślin czy to po prosu kwestia gustu?

Kwestia gustu.

Wspierania CO2 z butli na początek wolałbym uniknąć ze względu na budżet.

Jeżeli światłem będziesz oscylował na 0,4 W/L to nie będziesz potrzebował CO2.

I ostatnia sprawa co do której nie jestem pewien ze względu na blade pojęcie o roślinach to jakie dobrać podłoże? Polecacie jakieś substraty? Specyfiki? Jakiś konkretny żwirek i o jakiej gramaturze?

Zależy od światła i od ryb. Dużo światła = wymagające rośliny nawożenia = "bogate podłoże". Ryby denne, pielęgnice, pielęgniczki = poasek.

Często jest tak że wybory związane z akwarium (ryby, rośliny, światło, podłoże, itd.) są ze sobą powiązane i jest dla nowicjusza ciężko dobrać  żeby tak dobrze  "grało" to ze sobą, ale próbuj.

W każdym dziale często są podpięte tematy z ważnymi informacjami (wybór testów, filtrów), czytaj, szukaj. Powodzenia.

Dzięki za podpowiedzi.

Co do roślin to gdzieś z tyłu głowy miałem ochotę na coś podobnego do załączonego zdjęcia.

Pisałeś, że w roślinniaku większość ryb odpada. Czy w takim akwarium wspomniana obsada by się nadawała?

Co do tego filtra to poza opisem z allegro nic o nich nie wiem.

Chciałbym się zmieścić w granicy 300 - 400 zł. Wydajność dla 250l akwarium.

Dobrze żeby był w miarę cichy ale nie przesadzałbym. I tak będzie siedział w szafce.

Może ktoś polecić jakiś sensowny model w tych granicach?

post-24493-0-98073700-1480592969_thumb.jpg