Skocz do zawartości

Mleczna woda i kulki gliniano/torfowe


Glebaa
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Od kiedy pamietam, zawsze kiedy zalewalem akwarium gdzie woda "z kranu" stanowila wiekszosc wystepowal problem wody o mlecznym zabarwieniu.

Dzisiaj po remoncie generalnym gdzie do podmiany poszla polowa wody mleczny kolor wody powrocil, macie moze jakies pomysly skad sie to bierze ?

Chcialem zaznaczyc ze to zmetnienie troche zanika ale zawsze widac jakis odcien.

 

Podpowiedz/anegdota - pod rosliny pakuje kulki gliniano/tofowe. Ostatnio akwarium jechalo rowniez z delikatnym zmetnieniem az do momentu gdy zaczalem grzebac w roslinach. Namoknieta kulka wzburzyla sie i zasyfila cale akwarium, wkurzylem sie ale co zrobic...

Ciekawa sytuacja nastapila po 2-3 dniach jak woda sie wyklarowala, mianowicie w ramach rekompensaty otrzymalem idealnie czysta wode. Jak to moja zona okreslila "nienaturalnie czysta" :)

Taka sytuacje mialem 2 razy, wiec cos jest na rzeczy - jakies pomysly jak pokonac mleczna wode, oraz co do tego maja kulki ?

 

PS. Nie chce na sile wzburzac kulek bo wyklaruja wode ale robia bagno w akwarium :/

 

Pozdrawiam!

 

Regulamin 6.1. Mapet

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A może tak trochę więcej informacji o akwarium?

Podłoże, podmiany, filtracaja...

 

Wybacz.

 

Podłoże : Wcześniej 100% piasek kwarcowy

                Obecnie 60% bazalt 1-3mm 40% piasek kwarcowy

Podmiany co tydzień 10/20/30%

Filtracja : Aquael  fan 1 plus

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak duże akwarium ?

Ile czasu działa od założenia ?

Ile i czym świecisz ?

Jak dużo roślin ?

Jaka obsada ?

Jakie nawożenie prócz kulek gt ?

60L profilowane, czyli 57, coś takiego.

5 Miesięcy od założenia

Świecenie 12h, 8W t8 + 24w t5

Roślin umiarkowanie sporo 1/3 akwarium zarośnięte, tak mniej więcej 

Obsada 9 razborek, 4 kiryski , 2 samce gupika + troszkę narybku po gupikach

Nawożenie jw. kulki + żelazo w płynie + węgiel w płynie wg. zaleceń producenta.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niby w sumie wszystko ok :)

Obstawiałbym dwie sprawy

 

- Za dużo żelaza ? Ewentualne podawanie żelaza za dnia przy włączonym świetle...

Czemu w ogóle podajesz samo żelazo skoro generalnie nie nawozisz słupa wody ?

 

- Częste grzebanie w podłożu ? Często przesadzasz roślinki ? Może kiryski dokopują się do tych kulek ?

 

To tak tylko z mojego doświadczenia, nie wiem to jest rozwiązanie tematu.

Może warto by było pomyśleć nad lepszym filtrem... kaska FZN2 gdzie oprócz gąbki mógłbyś wrzucić jakieś złoże biologiczne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powiem jedno, nie szukaj problemu w kulkach. Chyba, że ktoś je robił z jakiegoś syfu, a nie torfu i gliny.

Jak masz pewne źródło to nie w nich jest problem.

 

Zmienił bym filtr bo Fan 1plus to lipa do tego akwa.

U mnie w 54L śmiga AquaSzut 500N ze sporą gąbką, woda jest idealnie klarowna, ostatnio jak wszedł znajomy to zapytał czy w tym akwarium jest woda ;)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Powiem jedno, nie szukaj problemu w kulkach. Chyba, że ktoś je robił z jakiegoś syfu, a nie torfu i gliny.

Jak masz pewne źródło to nie w nich jest problem.

 

Zmienił bym filtr bo Fan 1plus to lipa do tego akwa.

U mnie w 54L śmiga AquaSzut 500N ze sporą gąbką, woda jest idealnie klarowna, ostatnio jak wszedł znajomy to zapytał czy w tym akwarium jest woda ;)

no to mnie kolega wystraszyl ,jestem na etapie zakladania akwar.375 l..kupilem kulki torf.glin. poddane obrobce termicznej [pisze że mają się powoli rozpuszczać] no i teraz mam wątpliwości czy w środku jest napewno glina i torf [a nie jakiś syf ew. jakieś chemiczne dodatki ]...mam swoje zapasy gliny i ziemi humus. to chyba sam je wyprodukuje ...i tu mam dylemat /opiekać je na karolyferze[zawinięte w folię alum.]czy jednak zakupić piekarnik elektryczny do tej zabawy-...proszę o radę

Edytowane przez Adam24
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

×
×
  • Dodaj nową pozycję...