Jump to content

Parametry wody w nowym akwarium; nowicjusz

Recommended Posts

Witam, jestem nowym forumowiczem. Od 2 miesięcy opiekowałem się 10 litrowym zbiorniczkiem, w którym znajdował się żwirek, kokos, minifiltr aquael z gąbką oraz 3 małe kiryski.

Podczas tego czasu wiele czytałem, przeglądałem wątki na forach. Przeżyłem okrzemki, pleśń na korzeniu (źle przygotowany). Ryby mi nie padały. Nauczyłem się także nie przekarmiać ryb i kontrolować ilość pożywienia, któe podaję i które zostaje.

4 dni temu zaopatrzyłem się w 45l zbiornik, nie mogłem patrzeć jak te 3 kiryski obijają się o ściany, poza tym wiadomo - 10l i utrzymanie czytości i parametrów wody...

Akwairum przygotowałem w nst sposób:

- podłoże JBL Aquabasis Plus

- na tym mam 4 cm piasku

- filtr Aquael Filtr Versamax Fzn-1, w nim 2 koszyki i w każdym to samo - na dole gąbka (1/3 tej oryginalnej, obciąłem), aktywny węgiel, porcelana, wata perlonowa (cieńka warstwa).

- woda wlana, odstana, ale i tak zament zrobiła mleczny, wiadomo - niewypłukany do końca piasek, podłoże może coś puszcza, miałem  także przez chwilę zeolit w filtrze, niewypłukany, usunąłem go, z filtra leciał "dym" do wody od  niego. (temp wody 22*C)

- dodałem baterie by przyśpieszyć procesy

- świecę 12 h dziennie, lampka led skierowana jest tak, jak obsadzone rośliny (nie znajdują się w całym akwa). Lampka AquaEl LEDDY SMART [6W, 8500K] PLANT. To jakieś 15W choć wiem, że nie tak przelicza się diody. Domyślam się, że może być za słabe, mogę kupić inne jeśli poradzicie. Może Aqua Medic ECOplant 54W (nie chcę pokrywy).

Akwa stało 4 dni. Obecnie woda jest kryształowa. Zakupiłem testy JBL.

Wskazania są takie, że mam za wysokie PH, KH i GH, azotany, azotyny prawie zerowe, powiedziałbym, że zerowe no ale ciężko z tymi kolorkami odcień dopasować.

Znajomy akwarysta powiedział, że cierpliwość i tyle i mam zrobić test za tydzień, dodał abym podawał z 2ml CO2 co dzień przed włączaniem światła, bo podłoże żyzne ale CO2 brak, brak zwierząt (choć podobno i tak trzeba podawać).

Moje pytania.

Co dalej? Póki co, czekam na rozwój wydarzeń, chciałbym jednak przciwdziałać niż potem usuwać skuki.

Czy moje oświetlenie jest wystarczające? Rośliny mam takie, jaki widać na zdjęciu, do tego  dojdzie mech gdznieniegdzie, ma być raczej skromnie.

Czy powinienem coś zmienić w filtrze?

Co robić z tymi parametrami, o któych wspomniałem wyżej po testach?

Jedna z żabienic ma brąz na liściach. Okrzemki/ glony/ za wysoki poziom czegoś/niedobór? (zamieszczam zdjęcie). Taką przyniosłem ze sklepu.

Zdjęcia:

Akwa po zalaniu

73212eeae1464f87b1aedaad1a74d4a7.jpg

Akwa po 3 dniach (doszedł korzeń, który "dochodził" we wrzątku itd) 

ccdd4280cc004b1eafe3d857b6559a43.jpg

Brąz na liściach (był od początku). Inne rośliy sprwiają wrażenie zdrowych

6139b42a27df4458a7ada531dc0676cd.jpg

Na pewno na początku wyjmij węgiel z filtra, jest zbędny. Co do oświetlenia to może być trochę mało, jeśli nie chcesz pokrywy może spróbuj sam zrobić Belkę z power ledów? Skąd wiesz, że te parametry są za wysokie? Podaj dokładnie jakie masz.

Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Nie widzę żadnej rośliny wymagającej jakiegoś mocnego oświetlenia, ale jak chcesz to możesz dać drugą taką samą lampę po przeciwnej stronie i tyle. Długo świecisz moim zdaniem. Masz w tym jakiś cel czy po prostu?
Jakie ty masz żyzne podłoże bo chyba nie doczytałem czegoś? Ten piasek?
Węgiel zbędny,chyba że usuwasz leki z akwarium. Z tego co kojarzę węgiel stosowany non stop to bardziej amerykańska szkoła akwarystyki. Co daje nie doczytałem.
Żabienice nie lubią przeprowadzania. Przypuszczam ,że aklimatyzuje się.
Akwarium fajnie się zapowiada.

Wysłane z mojego HTC Desire 610 przy użyciu Tapatalka

Zostaw, nic nie ruszaj. No może poza tym węglem.

Z tego co kojarzę węgiel stosowany non stop to bardziej amerykańska szkoła akwarystyki
Nie wiem czy to szkoła, czy te niedorozwoje na discovery z gumowymi krzakami i aby ryba wytrzymała do końca nagrania...

Czy już wspominałem, żeby nic nie ruszać..? A już broń borze rośliny przesadzać. Wtedy armagieddon...

Dziękuję za odpowiedzi.

Jesli chodzi o czas oświetlenia to świecę 12 h bez powodu. "Miało być" 10-12 h, to świecę. Ile czasu świecić?

Podłoże to JBL Aquabasis plus. Miało być żyzne...

Węgiel podobno klaruje wodę i jest dobrym podłożem dla bakterii. Mam zeolit. Podmienic na niego przy podmianie wody? Mam w filtrze gąbkę, porcelanę watę i ten węgiel.

Nic nie ruszam. Gapię się tylko w kółko co się dzieje w zbiorniku.

Węgiel klaruje wodę, ale bardziej poprzez wyjałowienie jej. Węgiel stosuje się do oczyszczenia chemicznego wody po chorobie, podawaniu leków itp. Tą mętność załatwi Ci filtracja mechaniczna i biologiczna.

Świeć na początek 5-6 godzin dziennie. Co tydzień wydłużaj o godzinę, aż osiągniesz 10 godzin dziennie. 

Masz testy wody? Nie wspominasz o nich, ani konkretnie o parametrach. Pamiętaj, że zbiornik dojrzewa przynajmniej 4 tygodnie, a dodanie bakterii bardzo nieznacznie ten proces przyspiesza.

Mętność już zniknęła. Przy podmianie wody w weekend zajmę się filtrem. Wyjmę z niego węgiel, zostawię porcelanę gąbkę i watę na wierzchu. Dodać zeolit czy nie, bo mam ale nie używam?

Czy godziny świecenia mają znaczenie, czy mogę je dobrać sam oczywiście nie zmieniając ich już później, wolałbym świecić w godzinach popołudniowych i wieczornych. Dostałem od znajomego test jbl papierkowe. Zrobiłem test i po prostu woda wydaje się za twarda a cała reszta OK.

Kupię coś sensownego zrobię test i się pochwalę. Polecisz coś? Polecicie?

Dodać zeolit czy nie, bo mam ale nie używam?

Nie, dodaj ceramiki.

wolałbym świecić w godzinach popołudniowych i wieczornych.

Rób jak chcesz aby nie przekraczać 10 h.

Kupię coś sensownego zrobię test i się pochwalę. Polecisz coś?

http://forum.superakwarium.pl/topic/43601-testy-wody-wasze-do%C5%9Bwiadczenia-i-opinie/

Dzięki za odpowiedzi.

Napisałem porcelana, a chodziło mi o ceramikę, której używam ;)
Ok 10 h. Check.

Czytałem wątek, zatem wybiorę coś z listy.

Tymczasem zamieniłem węgiel na większą ilość ceramiki, wymieniłem przy okazji watę.

Edited by Kirysław

• 2 months later...
Wróciłem. Minęło trochę czasu od listopada. Akwarium, w grudniu, wzbogaciłem o ledy 15W, o temp. 6500K. Starą lampkę zdjąłem (Aquael 6W Plant 8500K - według mnie rośliny nie rosły, albo tak powoli, że nie zauważałem). Do piasku (a raczej pyłu) na dnie dodałem piasek o większym granulacie. Zmieszał się z tym białym pyłem i teraz kiryski nie robią w akwarium armagedonu jak w śnieżnej kuli.

Od początku odpalenia zbiornika trochę zmienił się wystrój i obsada, ale ani razu nie robiłem restartu. Nie podaję żadnych mikroelementów, liczę na to, że podłoże pod piaskiem robi swoje. kilka razy w miesiącu dodaję trochę CO2 w płynie, zgodnie z sugestią, rośliny mają się dobrze. Kupiłem wskaźnik i staram się utrzymywać zielony kolorek.

W filtrze mam na dole gąbkę, potem ceramikę (zwiększyłem jej ilość), a na samym wierzchu watę, którą wymieniam raz w miesiącu. Woda jest czysta, a mieszkańcy czują się komfortowo. Zaopatrzyłem się w testy kropelkowe i potwierdzam, jako laik, że te papierowe są dobre chyba tylko do szybkiego testu "na oko", bo moje obawy co do parametrów wody wywołane testami papierowymi zniknęły po zastosowaniu testów kropelkowych (testy naturalnie robiłem i robię cały czas, mimo że nic z zachowania mieszkańców czy roślin nie wskazuje na problemy, to jednak chcę wiedzieć jak najwięcej non stop o tym co się dzieje w wodzie. Pobędę akwarystą dłużej to pewnie się uspokoję z testami ;)

Obecnie dno zbiornika pielęgnują 4 Kiryski Sterby, które są ze mną od dawna i to z ich powodu pozbyłem się 10 litrowego "karcera" ;)

Lubię przyjacielskie Otoski przyujściowe (wiem, że to jakaś potoczna nazwa) i w moim akwarium 5 z nich okupuje korzenie, rośliny i ściany.

Byłoby pusto bez jakiś ruchliwych, ciekawskich stworzonek, więc do ekipy dołączyło 8 Razborek klinowych, które niebawem urosły do 13 osobnikowej ławicy. 

Bałem się "przeludnienia", ale rybki nie wchodzą sobie w paradę i koegzystują w miłej atmosferze.

Tak czy inaczej jest to sporo rybek na 45 litrów, więc już sobie obiecałem, że jeśli uda mi się dbać o tę 45tkę to za rok wstawię sobie 200 l i dorzucę 10 Razbor. Super ciekawskie, wesołe i mądre są te rybki. Mógłbym opisywać czym się podniecam ale wszyscy te ryby znacie i szkoda czasu na to, co sami przeżyliście zapewne obcując z nimi.

Załączam zdjęcie, słabe ale zawsze.

4o1HOVx.jpg

(Nie zwracajcie uwagi na mega przyciętą ludwigię, rozrosła się jak szalona i dusiła inne rośliny, znajomy wziął by obsadzić swoje akwa a ja mam więcej przestrzeni ;) Odrośnie... zaraz.)