Jump to content

Uzupełnienie obsady - 112 litrów Ameryka Południowa


Vexatus
 Share

Recommended Posts

Jakiś czas temu zdecydowałem się na założenie kolejnego baniaka, tym razem w klimacie Ameryki Południowej. :) Jest to dla mnie zupełna nowość, ponieważ do tej pory wszystkie moje akwaria były w klimatach azjatyckich (bojowniki i inne takie). :) Do zagospodarowania jest standardowe akwarium o pojemności 112 litrów z całym osprzętem, które stoi sobie i cierpliwie czeka na jakąś klarowną koncepcję.

 

Podłoże to zapewne będzie w 100% piasek (około 25-30 litrów), ewentualnie ziemia + piasek. Podstawa aranżacji to bardzo duży kawał drewna o długości około 80cm ułożony od tylnego prawego do przedniego lewego rogu zbiornika + spora ilość mniejszych gałęzi i liści. Czyli koncepcja idzie dość mocno w kierunku BW.

 

Jeśli chodzi o rośliny to zależy mi na tym, żeby docelowo cały tył był dość gęsto zarośnięty a z przodu chcę pozostawić nieco miejsca do pływania, więc posadzę zapewne tylko jakieś żabienice w kilku miejscach. Zupełnie nie wiem, jakie rośliny wybrać. :)

 

W akwa mają mieszkać 4 zbrojniki, które obecnie tymczasowo przebywają w innym akwa. Są jeszcze młodziutkie. Nie wiem dokładnie jaki to gatunek - zapewne jakaś hybryda. W sklepie były opisane po prostu jako "glonojad". :) Akwa powstaje głównie z myślą o nich (drewno, gałęzie, kryjówki), ale chce także żeby jakieś inne zwierzaczki mogły zagospodarować całą przestrzeń w akwa. Stąd pytanie czym uzupełnić obsadę. Kompletnie się nie znam na biotopach obu Ameryk i liczę na to, że ktoś podpowie coś ciekawego. :)

Link to comment
Share on other sites

Pigmejki odpadają przy moim sposobie prowadzenia baniaków (brak odmulania dna). :) Neony Innesa mi pierwsze przyszły do głowy na zasadzie "oczywista oczywistość", ale stadko w takim BW może się całkiem fajnie prezentować. Fantomy nawet całkiem fajnie wyglądają. Z gatunków występujących w tamtym regionie podobają mi się jeszcze pstrążenice.

Link to comment
Share on other sites

Około 1/4 objętości baniaka i 1/3 powierzchni dna to będzie wielki korzeń porośnięty mchem - w praktyce jedna wielka kupa mchu. Teraz wyobraź sobie, że na pozostałej części dna masz 1-2 cm syfku i wpuszczasz do baniaka stadko rozbrykanych kirysków. :)

Link to comment
Share on other sites

Zastanawiałem się nad tą rybą,kiedy jeszcze miałem Kakadu ale ze względu na jego nieśmiałe usposobienie odpusciłem. Chociaż nie przeszkadza mi go uważać za bardzo ciekawą rybę. Powodzenia w wypatrywaniu. :)

 

Wysłane z mojego HTC Desire 610 przy użyciu Tapatalka

 

 

Link to comment
Share on other sites

Mnie fascynują tego typu zachowania, np. swego czasu bardzo lubiłem wypatrywać mułojadów zakopanych przez większość czasu w podłożu tak, że tylko oczy im wystawały. :)

 

Drewniaki uwielbiają się chować i żerują głównie w nocy. Mój jak na razie potwierdza to w stu procentach - od wczoraj go nie widziałem, choć przez pół dnia starałem się go wypatrzeć. Poza tym zaskoczył mnie bardzo tym jak szybko potrafi się poruszać. Przez kilka godzin siedział nieruchomo w woreczku podwieszonym w akwa, po wypuszczeniu opadł sobie swobodnie na do. W momencie kiedy dotknął podłoża zobaczyłem tylko masę syfku unoszącego się z podłoża i drewniak zniknął. Nie wiem czy się zakopał czy odpłynął, bo nic nie widziałem. :)

 

EDIT: Udało mi się zaobserwować po zapaleniu światła w pomieszczeniu - przycupnął sobie na korzeniu. Zapaliłem światło w baniaczku i nawet udało mi się zrobić kilka fotek. Postaram się wrzucić fotkę wieczorem.

Edited by Vexatus
Link to comment
Share on other sites

Kombinowałem i niczego konkretnego nie wykombinowałem. :) Plan na chwilę obecną to zbrojniki + drewniak + endlerki. Podobają mi się pstrążenice, ale nigdzie w okolicy nie mogę ich dorwać, więc skończy się pewnie na endlerkach...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...