Jump to content

Restart, podział obsady.


Rodman
 Share

Recommended Posts

Witam

 

Na wstępie zaznaczam że w akwarystyce wielkiego doświadczenia nie mam, dlatego przychodzę po pomoc. Posiadam dwa akwaria 54l oraz około 20 -25l jestem w trakcie restartu 54, chce to jakoś sensownie zrobić żeby uniknąć dalszych wydatków bo zaczyna to pochłaniać co raz większe kwoty... ciągle coś zdychało a później pojawiły się ślimaki w ilości ze 40.. Większość odłowiłem no ale jednak plaga, więc przyszedł czas wziąć się do roboty.

 

Co zrobiłem

Przeniosłem całą obsadę do małego akwarium które zalałem w całości wodą ze starego akwarium, roślinki też zaliczyły przeprowadzkę. 

W dużym: całkowite wyczyszczenie akwarium, zamiana tandetnych kamyczków na żwir, zalane tydzień temu, filtr z deszczownicą i grzałka przepłukane działa bez przerwy. Dzisiaj/jutro wybieram się po zieleninę. Planuję coś szybko rosnącego żeby to nabrało wyglądu, moczarki, ludwigia(?) to co w małym w każdym razie i może coś trawiastego na dno. Później jeszcze 2 tygodnie w takim stanie i planuję wpuścić rybki. Podmiana wody co tydzień ok.30% taki jest plan.

 

 Rybki posiadam ze starego akwarium i nie wiem jak to rozdzielić, co oddać żeby się toto nie pozjadało i miało optymalne warunki, i tutaj wkraczacie do akcji Wy- znaczy doświadczeni akwaryści:)

 

Obsada

 

4 molinezja ostrousta (małe)
6 neon tetra
2 hokejówka amazońska
1 mieczyk hellera + 2 narybki
2 żółtaczek indyjski
1 zbrojnik złoty

 

W małym myślę zostawić piranie tfu molinezje, mieczyki i może tego zbrojnika bo te małe czarne diabły mnożą się jak króliki ale na szczęście zjadają młode więc nie będzie problemu z narybkiem. Ale to chyba za dużo dlatego pytam.

Do dużego na pewno chciałbym neony i żółtaczki, no i dokupić coś na dno ale cieniutki jestem z gatunków dużo osób poleca kiryski, tylko kirysków znalazłem kilka rodzajów, tu proszę o pomoc. Co i gdzie?

2 narybki które jakimś cudem uchowały się w starym akwarium trzymam  w szklance żeby nic tego nie zjadło nie wiem czy dobrze robię ale ostatnio jak włożyłem kotnik do akwarium to padło mi z 5 ryb mimo tego że był wyparzony...

 

Osprzęt:

 

w dużym

Filtr Aquamel 60-100l 320L/h+ deszczownica.

Oświetlenie juwel day lite 15 w 438mm

Grzałka

temp 24-25 stopni

 

 w małym

Filtr super fish aqua flow 200

Grzałka

Oświetlenie tymczasowo brak ale coś muszę wymyślić

temp 24-25 stopni

 

Nie posiadam testów do wody, niestety ale planuję w niedalekiej przyszłości zakupić kropelkowe Zoolek które konkretnie bo widziałem zestawy i po 160zł a to zdecydowanie za dużo jak na moją kieszeń... jest coś tańszego w zestawie? Takie najbardziej podstawowe.

 

Teraz trochę zdjęć

Duży baniak:

 

img-20161104-104536.jpg

 

 

Mały:

img-20161104-104726.jpg

 

Czy trzymanie drugiego akwarium ma sens w ogóle? Bo jeśli tam trzeba będzie włożyć kolejną stówę w sprzęt to wole te rybki które tam zostaną po prostu oddać.

Jeśli coś jest zrobione nie tak jak być powinno proszę o wyrozumiałe wytłumaczenie łopatologiczne. Każda sensowna rada jest jak najbardziej mile widziana.

 

Dziękuję z góry za pomoc.

Link to comment
Share on other sites

 

 

W małym myślę zostawić piranie tfu molinezje, mieczyki i może tego zbrojnika
To akwarium jest za małe dla każdej przez Ciebie wymienionej ryby, a tym bardziej dla mieczyków, molinezji i zbrojnika.

Proponuję poczytać o karłowaceniu ryb.

 

 

4 molinezja ostrousta (małe) 6 neon tetra 2 hokejówka amazońska 1 mieczyk hellera + 2 narybki 2 żółtaczek indyjski 1 zbrojnik złoty
Dla powyższych ryb nawet akwarium 54 l jest za małe, no może za wyjątkiem neonów innesa ( neon tetra )

Neony i hokejówki to ryby stadne. Tak samo żółtaczki lepiej się czują w większej grupie.

 

Jedyny z wymienionych tu gatunków który mógłbyś zostawić, biorąc pod uwagę tylko wielkość akwarium przy jego standardowych wymiarach ( o ile takie ma ) to ewentualnie neon innesa. Do niego można by dodać na dno kiryski panda ( pandy podobnie jak neony innesa lubią chłodniejszą wodę ). Albo zdecydować się na całkiem nową obsadę dopasowaną do wielkości akwarium i do parametrów fizyko-chemicznych wody.

Link to comment
Share on other sites

Nowa obsada nie wchodzi w grę, ale neonki i kiryski to jest rozwiązanie które mi się podoba. Niestety przez moją nieuwagę wprowadziłem Was w błąd, mianowicie nie posiadam żòłtaczkòw, a prętniki. Tylko nie do końca potrafię ustalić jakie, nie jestem do końca pewien więc jeszcze raz proszę o pomoc wydaje mi się ze jest to żółta odmiana prętnika trójbarwnego ale wolę się upewnić.

Rybka

img-20161107-091647.jpg

 

Dlaczego Wam o tym mówię? Moja dziewczyna powiedziała że żółtych rybek oddać nie chce, dlatego pytam Was drodzy użytkownicy czy parka prętnikow będzie jakimś ostrym zgrzytem w moim akwarium? Parametrami pasują do neonek i kiryskòw panda. Jeśli utrzymam ph na poziomie 6-6.5 i temperaturę 24°C powinno byc dobrze dla wszystkich. Chyba...

Link to comment
Share on other sites

Join the conversation

You can post now and register later. If you have an account, sign in now to post with your account.

Guest
Reply to this topic...

×   Pasted as rich text.   Paste as plain text instead

  Only 75 emoji are allowed.

×   Your link has been automatically embedded.   Display as a link instead

×   Your previous content has been restored.   Clear editor

×   You cannot paste images directly. Upload or insert images from URL.

 Share

×
×
  • Create New...