Skocz do zawartości
Rodman

Restart, podział obsady.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Na wstępie zaznaczam że w akwarystyce wielkiego doświadczenia nie mam, dlatego przychodzę po pomoc. Posiadam dwa akwaria 54l oraz około 20 -25l jestem w trakcie restartu 54, chce to jakoś sensownie zrobić żeby uniknąć dalszych wydatków bo zaczyna to pochłaniać co raz większe kwoty... ciągle coś zdychało a później pojawiły się ślimaki w ilości ze 40.. Większość odłowiłem no ale jednak plaga, więc przyszedł czas wziąć się do roboty.

Co zrobiłem

Przeniosłem całą obsadę do małego akwarium które zalałem w całości wodą ze starego akwarium, roślinki też zaliczyły przeprowadzkę. 

W dużym: całkowite wyczyszczenie akwarium, zamiana tandetnych kamyczków na żwir, zalane tydzień temu, filtr z deszczownicą i grzałka przepłukane działa bez przerwy. Dzisiaj/jutro wybieram się po zieleninę. Planuję coś szybko rosnącego żeby to nabrało wyglądu, moczarki, ludwigia(?) to co w małym w każdym razie i może coś trawiastego na dno. Później jeszcze 2 tygodnie w takim stanie i planuję wpuścić rybki. Podmiana wody co tydzień ok.30% taki jest plan.

Rybki posiadam ze starego akwarium i nie wiem jak to rozdzielić, co oddać żeby się toto nie pozjadało i miało optymalne warunki, i tutaj wkraczacie do akcji Wy- znaczy doświadczeni akwaryści:)

Obsada

4 molinezja ostrousta (małe)
6 neon tetra
2 hokejówka amazońska
1 mieczyk hellera + 2 narybki
2 żółtaczek indyjski
1 zbrojnik złoty

W małym myślę zostawić piranie tfu molinezje, mieczyki i może tego zbrojnika bo te małe czarne diabły mnożą się jak króliki ale na szczęście zjadają młode więc nie będzie problemu z narybkiem. Ale to chyba za dużo dlatego pytam.

Do dużego na pewno chciałbym neony i żółtaczki, no i dokupić coś na dno ale cieniutki jestem z gatunków dużo osób poleca kiryski, tylko kirysków znalazłem kilka rodzajów, tu proszę o pomoc. Co i gdzie?

2 narybki które jakimś cudem uchowały się w starym akwarium trzymam  w szklance żeby nic tego nie zjadło nie wiem czy dobrze robię ale ostatnio jak włożyłem kotnik do akwarium to padło mi z 5 ryb mimo tego że był wyparzony...

Osprzęt:

w dużym

Filtr Aquamel 60-100l 320L/h+ deszczownica.

Oświetlenie juwel day lite 15 w 438mm

Grzałka

temp 24-25 stopni

w małym

Filtr super fish aqua flow 200

Grzałka

Oświetlenie tymczasowo brak ale coś muszę wymyślić

temp 24-25 stopni

Nie posiadam testów do wody, niestety ale planuję w niedalekiej przyszłości zakupić kropelkowe Zoolek które konkretnie bo widziałem zestawy i po 160zł a to zdecydowanie za dużo jak na moją kieszeń... jest coś tańszego w zestawie? Takie najbardziej podstawowe.

Teraz trochę zdjęć

Duży baniak:

img-20161104-104536.jpg

Mały:

img-20161104-104726.jpg

Czy trzymanie drugiego akwarium ma sens w ogóle? Bo jeśli tam trzeba będzie włożyć kolejną stówę w sprzęt to wole te rybki które tam zostaną po prostu oddać.

Jeśli coś jest zrobione nie tak jak być powinno proszę o wyrozumiałe wytłumaczenie łopatologiczne. Każda sensowna rada jest jak najbardziej mile widziana.

Dziękuję z góry za pomoc.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

W małym myślę zostawić piranie tfu molinezje, mieczyki i może tego zbrojnika
To akwarium jest za małe dla każdej przez Ciebie wymienionej ryby, a tym bardziej dla mieczyków, molinezji i zbrojnika.

Proponuję poczytać o karłowaceniu ryb.

4 molinezja ostrousta (małe) 6 neon tetra 2 hokejówka amazońska 1 mieczyk hellera + 2 narybki 2 żółtaczek indyjski 1 zbrojnik złoty
Dla powyższych ryb nawet akwarium 54 l jest za małe, no może za wyjątkiem neonów innesa ( neon tetra )

Neony i hokejówki to ryby stadne. Tak samo żółtaczki lepiej się czują w większej grupie.

Jedyny z wymienionych tu gatunków który mógłbyś zostawić, biorąc pod uwagę tylko wielkość akwarium przy jego standardowych wymiarach ( o ile takie ma ) to ewentualnie neon innesa. Do niego można by dodać na dno kiryski panda ( pandy podobnie jak neony innesa lubią chłodniejszą wodę ). Albo zdecydować się na całkiem nową obsadę dopasowaną do wielkości akwarium i do parametrów fizyko-chemicznych wody.

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi

Nowa obsada nie wchodzi w grę, ale neonki i kiryski to jest rozwiązanie które mi się podoba. Niestety przez moją nieuwagę wprowadziłem Was w błąd, mianowicie nie posiadam żòłtaczkòw, a prętniki. Tylko nie do końca potrafię ustalić jakie, nie jestem do końca pewien więc jeszcze raz proszę o pomoc wydaje mi się ze jest to żółta odmiana prętnika trójbarwnego ale wolę się upewnić.

Rybka

img-20161107-091647.jpg

Dlaczego Wam o tym mówię? Moja dziewczyna powiedziała że żółtych rybek oddać nie chce, dlatego pytam Was drodzy użytkownicy czy parka prętnikow będzie jakimś ostrym zgrzytem w moim akwarium? Parametrami pasują do neonek i kiryskòw panda. Jeśli utrzymam ph na poziomie 6-6.5 i temperaturę 24°C powinno byc dobrze dla wszystkich. Chyba...

Udostępnij tę odpowiedź

Odnośnik do odpowiedzi