Jump to content
Sign in to follow this  
mandy29

[360] Welony

Recommended Posts

Witam.

To jest mój powrót do akwarystyki po kilku latach. Akwarium zalożone miesiąc temu. Welonki całe lato były w oczku. Zimę będą spedzać w akwarium.

Wymiary: 120x60x50

filtracja: hw302 + prefiltr z gąbki

grzałka: brak

oświetlenie: 2x 36W

podłoże: piasek

Rośliny:

nurzaniec, cryptocoryna, microsorium, moczarka, gałęzatka, anubiasy i eksperymentalnie przyniesione z oczka grzybień i grążel.

Obsada:

4 x welon

Wszelkie uwagi mile widziane. Zwłaszcza jeśli chodzi o ewentualne uzupełnienie obsady. Może jakieś ślimaki?

post-6394-0-20085700-1477854465_thumb.jpg

Edited by mandy29

Jest jakiś problem z wrzuceniem zdjęć tutaj?

Teraz powinno być foto, tylko nie wiem jak to wygląda na komputerze bo korzystam z telefonu ;)

Całkiem przyjemny zbiornik.
Szkoda tylko, że jest niedojrzały.
Kiedy został zalany?
Przydałoby się z tyłu jakieś czarne tło.

Akwa zalane jakis miesiąc temu. Wszystko na razie jest jeszcze do poukładania. Tło pewnie też się pojawi i jakieś roślinki na trzeci plan. Póki co pojawiły się paskudne okrzemki :(

Planuje też zwiększyc obsadę do 6 szt.

Welony to duże ryby o dużej przemianie materii. 6 sztuk nawet w akwarium 360 l to już jest bardzo dużo.

jakieś roślinki na trzeci plan

Najlepiej wybrać mocne i twardolistne rośliny. Welony lubią czasami podskubywać delikatne rośliny niszcząc je, szczególnie gdy w diecie brakuje im pokarmu roślinnego.

Dlatego z roślin potrzebne mi coś szybkorosnącego i pochłaniajacego nadmiar składników odżywczych. Pista odpada, bo zabiera swiatło. Rogatek troche za delikatny choć spróbuję. Wrzuciłam już moczarke kanadyjska i najas. O dziwo nie skubią najasu. One bardziej niż skubać lubią wykopywać wszystko ;)

Twój filtr nie jest jakimś demonem wydajności w tym litrażu, więc zostałbym przy 4 welonach. Wydaje mi się, że te 4 sztuki to taki idealny kompromis w tym momencie. 

Samo akwarium wygląda dość fajnie, choć faktycznie brakuje czegoś na 3 planie. Poza tym bardzo miło się zaskoczyłem mogąc zobaczyć welony w odpowiednim dla siebie litrażu. Tym bardziej, że wczoraj w Auchanie widziałem 2 osobniki w kuli... i się we mnie zagotowało... 

Dziękuję bardzo :) Nie jest to moja pierwsza przygoda z welonami. W swojej karierze wyhodowałam ponad 15 cm teleskopa. Są to piękne ryby i zupełnie niedocenione, sprzedawane właśnie do kulek ze względu na niskie wymagania.

Nie upieram się nad powiększeniem obsady o kolejne welony. Raczej o coś co będzie pływać jak welonki na czas letni powędrują znów do oczka.