Jump to content

Nowe Akwarium 200l

Recommended Posts

Witam mam na ilę Jakub mam 30lat, jakieś 2 miesiące temu coś mnie pierdykło i postanowiłem założyć sobie akwarium, no może nie tak całkiem "coś", bo tym cosiem był filmik na YouTubie MossartAkwaria na temat akwarium roślinnego. No a że lubie rośliny, (na oknie mam cytrynę, grejfruta a od niedawna kilka małych figowców) to zamażyłem sobie że stwoże też akwarium roślinne z przewagą roślin amazońskich i rybek też Am. południowej. No i wszystko było by dobrze gdyby nie to że o zakładaniu akwarium to ja wiem tyle co kot napłakał (czyli niewiele-bo to mały kot był).

Ale po kolei ( PKP w dodatku bo to długa opowieść będzie więc jeśli ktoś jest mało cierpliwy to niech nie czyta, bo do celu długa droga...), pierwsze co zrobiłem to oczywiście kupiłem akwarium i sprzet do niego:

- akwarium 205l tak mniej więcej, ile dokładnie ono ma to nie wiem, ale wymiary 100cm dł., 60cm wysokość, 33,4cm szerokość (w najkrótszym miejscu) i 40cm w najdłuższym, profilowane; (jeśli ktoś takowe posiada i zna dokładną pojemność bo sprawdzał to niech napisze). Niby sprawdzałem w kalkulatorze obliczającym pojemność akwa., ale czy on taki wiarygodny to myślę że do końca nie. Aha grubość szkła to 7,5mm. Wymiar pojemnościowy podaje netto bo co mi po brutto.

- filtr Aquael UNIMAX 500 - http://www.aquael.pl/produkty/akwarystyka/filtry-zewnetrzne/19-unimax ; niby producent pisze że Maks. wydatek pomp (l/h) to 2000 a max przepływ (l/h) to 1500. Czytałem że powinno to wystarczyć na takie akwa. Jest to filtr zewnętrzny a media filtracyjne jakie użyłem to : od góry Gąbka, wata-na wate położyłem lignit w woreczku, ZeoMax Plus (takie niebiesko szare kamyczki), w ostatnim zasobniku ceramika BioCeraMax i od siebie PhosMAX BASIC Aquael (takie białe kulki przypominające styropian na fosforany) to dałem tego polowe opakowania, żeby nie przesadzić. Na koniec w miejscu gdzie woda juz wraca do akwa, a gdzie jest miejsce na sterylizator UV, ze wzgledu na to że jest tam calkiem sporo miejsca dałem 1 litrowy kubełek keramzytu, oczywiście przesypałem to do woreczka siatkowanego a pod spód dałem tak na wszelki wypadek kawałek gąbki.

- grzałka przepływowa Hydor eth300 i tu ze względu na brak doświadczenia przepłaciłem bo mogłem kupić słabszą tą grzałkę bo tej nawet nie podłączam ze względu na to że oświetlenie jakie mam wystarczająco mi nagrzewa wodę, napisał bym nawet (więc napiszę) że za bardzo.

- oświetlenie standardowe 2x 30w w pokrywie od aqaela, tu macie link http://allegro.pl/pokrywa-owalna-100x40cm-classic-czarna-aquael-i6287986209.html?snapshot=MjAxNi0wOC0zMFQxMzowMTowMVo7YnV5ZXI7ZTU0NmY0ZTlhYmZiM2FiYWQzNzhjOTFiYTliZjExNTNkOTNlNTRiM2YzNTNiMzM3OTNjOTgwNDllNTY2YjRkOA==

+ oddzielnie zamontowałem 2x 39 W t5 z żarówkami NARVA T5 BIOWITAL 958 5800K które ładnie świecą ale bardzo się nagrzewają.

- ziemia jakiej użyłem to DIVERSA NutriPlant 5l. Akwarium mam podzielone tak że po lewej stronie mam tą ziemie 2cm grubosci i na to żwirek (1-2mm, 3-10mm wymieszane ze sobą). Po środku biały piasek (bardzo drobniutki) oddzielony od żwiru minerałem GM8 (takie jasno czerwone kamienie). Po prawej stronie czarny piasek kwarcowy 0,8-1,6mm a pod spodem ziemia NUTRI Plant też około 2cm. Ziemie posypałem warstewką sproszkowanego lignitu który kupiłem od Mossarta tego z YouTuba.

I tu kolejny mój kosztowny błąd bo zamiast poczytać o ziemii do akwarium na której najlepiej by rosły rośliny najpierw kupiłem wiadro 10kg Tetra Complete Substrat, tu link :

http://allegro.pl/tetra-complete-substrate-10kg-substrat-allpets-pl-i5992503940.html?snapshot=MjAxNi0wOC0yOVQxNDozODoyNFo7YnV5ZXI7OTA1ZTY4OWM5MzI1ZmM5MGJiYWJlYjhjYzZhZmY3YWZkOTM2MWU2YzkwOTZiMjViYjJmZDUzNjA5MzMyMGJkYw==

którego i tak nie użyłem więc jesli ktoś by chciał kupić taki substrat po tańszej cenie to mam nowe całe wiadro na sprzedanie.... serio.... ehhh

No i dobra jak już ułożyłem ziemie wlałem wodę, tak do połowy akwa., kupiłem roślinki: zabieniece amazońską, żabienice zwykłą, Limnobium pływające, 2 łodyżki ludwigii, bacope caroliniana, Anubias barteri var. barteri TROPICA, Anubias barteri Coffeefolia, i 4x Vallisneria americana Asiatica. Hehe ale co tam poczytałem sobie w internecie że na start akwa. może być problem z glonami i najlepszą roślinką na glony jest nasza pospolita rzęsa wodna. No to poszedłem nad bagno które jest niedaleko mnie wyłowiłem tej żęsy no... sporo, sporo za dużo. Umyłem żęse pod prysznicem i zadowolony jak dziecko które dostało rower na komunie włożyłem ją do akwa, nie, nie rower, rzęsę. A włożyłem jej tyle że zakryła mi ona całą powierzchnie zbiornika. Potem postanowiłem dolać wody tak do 4/5 akwa i włączyć filtr. Tak też uczyniłem... Amen. Aha w między czasie zamówiłem na Allegro lilie wodną Pygmea Helvola, taka fajna miniaturka lilii kwitnąca na biało. Wracając do tematu po dolewce wody włączeniu filtra i światła nastała..... nie nie jasność to by było zbyt piękne bo to co ujrzałem przerosło mnie. Mniej więcej po 20 minutach gdy już zawał mi minął, zacząłem zastanawiać się nad sensem życia i takie tam...., ale nie będe was tu tym męczył. A co było w akwarium? Nooo moi znawcy jak myślicie? Pewnie część z was już się domyśla ( nie nie glony, o tym będzie później- jakieś 2godziny czytania poniżej) że to były korzonki rzęsy które podczas dolewania wody poodrywały się od  niej i zasyfiły mi co tu dużo pisać WSZYSTKO. Dna nie było praktycznie widać a w toni swobodnie unosiło się tego od groma. No i teraz na domiar wszystkiego przyjechała mi zamówiona lilia. Postanowiłem ją pomimo wszystko posadzić bo nawet za bardzo nie miał bym gdzie tego trzymać. Lilia przyszła w doniczce z ziemią taką bagienną, no wiecie troche torfu, troche gliny, piasku, trochę wszystkiego. Połowę ziemii z doniczki wyjołem a polowe zostawiłem z korzonkami w które poutykałem 4-5 kulek gliny, takiej co sprzedają w sklepach akwarystycznych. No i wsadziłem to...  Oczywiście nie opłukałem korzonków z ziemii bo pomyślałem sobie że roślinka może się nie przyjąć jak ją tak z niej ogołocę. Moj pomysł okazał się kolejną lipą bo podczas wsadzania ziemia się rozmyła po całym zbiorniku i teraz zamiast tylko korzonków na dnie miałem i korzonki i pełno mułu wszędzie. Wyglądało to, albo nie to nie wyglądało bo to nieprzypominało niczego a juz napewno nie akwarium roślinnego bardziej jak bagno do którego przyszło się kąpać stado słoni i właśnie wyszło na słońce się suszyć. Było tak że nie było widać nic na odległość 10cm.

Załamany już całkowicie postanowiłem położyć się spać i nie patrzyć na akwa do następnego dnia. Aha wcześniej wyłączyłem filtr. Następnego ranka wymieniałem całą wodę i oczyściłem dno.

Po wzmiance wody zbiornik dojrzewał jakieś 7 dni i gdy już myślałem nad zakupem rybek zauważyłem białą mgiełkę unoszącą sie tuż przy powierzchni a woda zaczęła śmierdzieć. Był to oczywiście wysyp pierwotniaków. Postanowiłem nic nie robić przez kolejne 2 tygodnie. Filtr oczywiście był włączony ale na jakieś 2/3 mocy. Po tym czasie zauważyłem że woda zaczyna się krystalizować ale tak na wszelki wypadek podmieniłem 2/3 wody. Po tejże podmiance byłem zmuszony dalej czekać na to co się stanie. Tak zbiornik pracował przez kolejne 2-3 tygodnie. W tym czasie na szczęście nic się nie stało i pojechałem kupić ryby. To co kupiłem to :

- 3 skalary ( 2 zebra ciemne,1 z. jasny)
- glonojady 2   -   jeden zdechł po wpuszczeniu,
- otoski x 6
- prętnik trójbarwny x3
- neony x 7
- gurami marmurkowe x2
- kiryski pstre x4  
- załobniczka niebieska x1    = 27 rybek

Do tego 2 raczki CPO, 2x ozdobne małże, i ślimaki 2 military helmety,kilka zebr, Clintonów- łącznie 10szt.

Oprócz tego 1 glonojada wszystko żyje. Na razie mija 2 tydzień od ich wpuszczenia. Rybki karmie karmą w płatkach tu sypie 1x dziennie 2 rodzje zwykłe płatki od tetry i JBL PREMIUM SPIRULINA 40%. I drugi raz zwykłe płatki + żywą ochotkę, którą chętnie zajadają nawet kiryski. Aha raz włożyłem kawałek surowej papryki (oczywiście wyparzoną wrzątkiem) po której po około dobie nie było nawet śladu. Z moich obserwacji wynika że z tymi kiryskami i otoskami może być delikatny problem ponieważ są one bardzo żarłoczne, na razie dokupiłem pudełko spiruliny wafers od O.S.I. i czekam aż przyślą.

I jeszcze na koniec chciałem się was spytać moi drodzy akwaryści, akwarystki (szczególnie te szczupłe długonogie blondynki-piszcie bez oporów;-)) czy otoski mogły mi zjeść anubiasy? Pytam serio bo odkąd wpuściłem rybki anubiasy zaczęły gubić liście, mieć dziury w liściach no i znikać w oczach, dosłownie, bo z niektórych liści został tylko obgryziony ożyłkowany szkielet.  No a z obserwacji to tylko otoski je obsiadały, no ale czy to możliwe że 6 niepozornych rybek mogło tak zmasakrować te rośliny? A może to wina niedoboru jakiegoś składnika w wodzie? No ale przed wpuszczeniem rybek aż tak żle nie było. Sam nie wiem.... Dlatego kupiłem te wafelki Spiruliny bo boję się że jak skończą z moimi anubiasami to przeniosą się na inne roślinki. Aha no i jeszcze jedno pytanko bo zasadziłem Vallisneria americana Asiatica 4 szt. I też się nie przyjęły, liście zgniły, potem się oderwały i zaczęły pływać na powierzchni. Może tych rybek mam za dużo w tym zbiorniku? Nie wiem naprawdę co jest grane. Jednak mimo to lilia wodna rośnie b. dobrze, Echinodorusy też wypuszczają nowe listki, limnobium też wypuszcza odnogi, rogatek jakoś rośnie tak samo wąkrotka. A niedawno na czarnym żwirku posadziłem Micranthemum Monte Carlo sadzonki ze sklepu RoślinyAkwariowe.pl i boję się że też się nie przyjmie. Święcę 2h dwoma świetlówkami 30W, potem wyłączają się (programator czasowy) a w tym samym momencie załączają się T 5 2x 39W i samodzielnie już świecą 6h. Czyli łącznie 8h. Do tego leje Carbo 4-5ml dziennie. Może wydłużyć naświetlanie i zwiększyć dawkę Carbo? Jak myślicie?Jeśli tak to o ile? Glonów na razie nie widać no ale zbiornik jest stosunkowo jeszcze świeży więc trochę się boję z tym światłem. A może włączyć żeby wszystkie naraz się świeciły? Woda jest stosunkowo czysta no ale jak się przyjrzeć to w toni pływa pełno jakiś drobinek nie wiem czego i tego też chciał bym się pozbyć, może to gnijące resztki roślin? Co doradzacie? Temp. wody jak włącze światło to nagrzewa się do 27 st. C, potem spada w nocy tak do 26. Planuje od czasu do czasu wkładać zamrożoną pół litrową butelkę z wodą żeby obniżyć do 25st.C. Zdjęcia akwa w zalączniku. Przepraszam za jakość zdjęć ale robione 2mpx aparatem z komórki.post-24396-0-63015200-1477492107_thumb.jpgpost-24396-0-25148200-1477492132_thumb.jpgpost-24396-0-18508800-1477492155_thumb.jpgpost-24396-0-08169400-1477492171_thumb.jpg

post-24396-0-41621600-1477492184_thumb.jpg

3 skalary ( 2 zebra ciemne,1 z. jasny)
- glonojady 2   -   jeden zdechł po wpuszczeniu, jakie glonojady?
- otoski x 6 - nie licząc piachu - złe podłoże
- prętnik trójbarwny x3 -
- neony x 7
- gurami marmurkowe x2
- kiryski pstre x4  - złe podłoże
- żałobniczka niebieska x1    = 27 rybek ryba stadna

Ogółem to obsada dobrana trochę na chybił trafił (inne wymagania jeśli chodzi o parametry wody... począwszy od temperatury).
Karmienie żywą ochotką prędzej czy później skończy się przytaszczeniem pasożyta ( o ile rzęsa z ,,bagna" czegoś nie przyniosła).
Do tego dieta ułożona przez Ciebie ,,zapycha" układ pokarmowy ryb - ochotka = tłusta i zanieczyszczona + pokarm suchy słabej jakości na zapchanie brzucha.

Glonojady te zwykłe, a raczej jeden bo jeden zdechł, a to jakie podłoże dla otosków jest najlepsze? to samo kirysek,( po za tym jaki to ma związek z ewentualnym zjadaniu przez nie anubiasów?) załobniczkę wywale za mordę, dałem ją tylko po to by zanim kupiłem pozostałe rybki sprawdzić (taki test) czy woda jest juz w miare dobra i czy przezyje. Przeżyła więc zakupiłem resztę rybek,  ale teraz mam zamiar ja oddać do zoologicznego. Jak byś mógł jednak odpowiedzieć na moje pytania co do roślin. A jakie parametry wody to nie wiem, może jutro w zoologicznym kupie test ph. A w takim razie czym mam karmić ryby jak nie tym co im podaję? Fajnie by było jeśli byś mi napisał co się z tymi anubiasami stało ale jeśli sam nie ejsteś pewny to lepiej nie pisz.

Dla kirysków tylko i wyłącznie piasek do piaskownic np. ZEW z Obi.

http://www.zew.net.pl/piasek_do_pia.php

Co do roślin, masz dużo światła, bo około 0,65 W/L z twojego opisu wynika że nie podajesz żadnych nawozów, a to duży błąd i roślin nie utrzymasz bez nawożenia i gazowania CO2. Pomyśl o nawozach azot, fosfor, potas i oczywiście niezbędne CO2, po jakimś czasie możesz micro wprowadzić w niewielkich ilościach. Masz też drugą opcję, świecić jedną parą świetlówek, wtedy będzie trochę łatwiej dla początkującego. Ale bez testów wody też się nie obejdzie. To tak z grubsza na szybko.

Kolega chyba nie doczytał tego posta do końca... ;)

Przy tej wysokości zbiornika (do tego z roślinami na powierzchni) może nie być łatwo zrobić trawnik.

Anubiasy mogą nie lubić posadzenia w podłożu (tak mi się wydaje, bo jakoś nie mogę ich zlokalizować na tych zdjęciach), albo po prostu gubią liście wyhodowane emersyjnie.

Wyniki testów sporo by dały. Woda pewnie twarda (sądząc po muszelkach), zdecydowanie niewłaściwa dla skalarów, otosków, neonów czy kirysków.

Z nawozów warto by pewnie było sięgnąć po potas.

Aha to czym nawozić bez podawania co2? Nie mam zamiaru bawić się w rośliny wymagające dodatkowego dozowania co2. Bo uważam że i bez bawienia się w bimbrownie można mieć ładne roślinki w akwa, z resztą nie jeden YouTuber juz to udowodnił, ludzie mają naprawdę ładne roślinki i bez tego.A jeśli chodzi o światło to widzę że nie czytacie uważnie tego co napisałem przeczytaj raz jeszcze to na pewno się dowiesz ile i jak świecę ;) Bo mi się juz nie chce 2 raz pisać tego samego. To napisz czym ty nawozisz rośliny, najlepiej jak byś podał jakieś linki gdzie co mogę kupić.

No i dzięki Panie Ahr:) w końcu jakaś konkretna odpowiedz, tylko napisz mi jaki potas (wiem co to potas ale jak się go podaje do akwa, to jest w płynie jakiś nawóz? napisz jaki), a może są testy na zawartość potasu itp. ja się naporawdę nie znam wiem jedynie że można sprawdzać twardość wody, no ale to wie nawet dziecko. Nie wiem czy jest za twarda być może, ale dlatego dałem lignit do filtra, ale maśż racje może to być za mało... jutro pojdę do zoologicznego po test ph no i napisz miu jeszcze może jakis inny test?

Edited by Jakub30

Kolega chyba nie doczytał tego posta do końca...

Przyznaję się, nie dotrwałem.

Aha to czym nawozić bez podawania co2?

http://allegro.pl/zestaw-nawozow-aqua-art-potas-k-carbo-500ml-i5094063726.html

To napisz czym ty nawozisz rośliny, najlepiej jak byś podał jakieś linki gdzie co mogę kupić.

Ja nawożę tym

http://allegro.pl/fosfor-kh2po4-50-g-i6466483134.html

http://allegro.pl/azot-kno3-100-g-czysty-do-99-9-i6557571616.html

http://allegro.pl/magnez-mgso4-x-7-h2o-100-g-czysty-do-99-9-i6557572384.html

http://allegro.pl/potas-k2so4-100-g-i6135916271.html

http://allegro.pl/planta-gainer-aqua-art-classic-500ml-nawoz-i6444324620.html

po test ph no i napisz miu jeszcze może jakis inny test?

pH, gh, kh, no3, no2 

Heh możliwe że były te anubiasy hodowane emersyjnie, kupiłem je ze sklepu RoślinyAkwariowe.pl i szlag je trafił, a nie widzisz ich dlatego że dzisiaj je wyjąłem a raczej to co z nich zostało - porozszarpywany kawałek kłącza. I niby anubiasy to takie łatwe w hodowli rośliny.... .Od Mossarta mam jeszcze spory kawałek lignitu (taka bryłka wielkości pieści) więc moge to ewentualnie włożyć żeby zmiekczyć tą wode, po za tym mam liście ketapangu i szyszki olchy i chyba te szyszki włożę tak z 5 sztuk a jutro pójde po test ph.

ok dzięki za taki szybki odzew

Potas - może być gotowiec z zoologa, może być K2SO4 (saletra potasowa, taka do mieszania z cukrem ;)) do rozrobienia samemu.

Obsadę masz sporą, masę roślinną póki co nie za dużą, z nawożeniem czymś innym niż potas i carbo bym się wstrzymał. Z drugiej strony podawanie nawozów przy filtrze wypchanym materiałami wyciągającymi nawozy raczej mija się z celem.

Twardość wody najszybciej znajdziesz na stronie wodociągów. Lignitem, liśćmi i szyszkami za wiele nie zwojujesz jak masz duży bufor KH, może woda trochę zżółknie, ale twardości raczej nie spadną.

yhym brzmi nie głupio co napisałeś ahr, więc Potas..., zaraz coś poszukam. Z rybek i innych żyjątek raczej nic juz nie planuje jedynie co wywalić tą żałobniczke (znaczy oddać do zoologicznego-nie zrobie jej krzywdy). Planowałem na przyszłość kupić jeszcze parkę górami mozaikowych i glonojada loricarie red, ale muszę to głęboko przemyśleć, chyba już zacznie być tłoczno co nie? Loricaria niby rybka spokojna ale na dnie i tak juz teraz sie sporo dzieje, kiryski przekopują dno, glonojad przyssał się do wylotu filtra, raczki baraszkują... a właśnie a propos raczków, dzsiaj jeden z nich miał u mnie wylinke i zgubił pancerzyk, teraz myje się i jest bardziej pomarańczowy, co cieszy ale napiszcie mi co jaki czas one "zmieniaja skóre", wiecie coś na ten temat?To sa raczki CPO. A wracając do tematu to jak z tymi górami jeszcze jedna parka zaszkodzi / nie zaszkodzi? Chyba wasze zdanie będzie tu decydujące bo mocno się waham tak pól na pół. Jak odejmę żałobniczkę będzie 26 rybek. No ale z tego co czytałem to górami to nawet 13cm urośnie więc na takie akwa to juz spora rybka, jak dokupię jeszcze parkę nie będą sobie wchodziły w paradę?

ok, własnie sprawdziłem ph wody, odczynnik zabarwił się na mocno zielony, tester ph mi pokazuje że ten kolor odpowiada ph~7,5, może troche więcej, sprawdziłem też swoja wodę z kranu i ma ph 7 czyli neutral. Wsadzę chyba 5 liści ketapangu żeby obniżyć trochę ph.

Zacznij od zlokalizowania, co Ci to pH podnosi. Zacznij od wyjęcia muszelek. Potem sprawdzenie tych czerwonych skałek.

Jakbyś wiadro tych liści wrzucił, to może coś da. Bo tak jakoś czuję, że GH to masz ze 25, a KH pewnie z 18. W sam raz na Malawi, nie roślinniak.

Kupiłem dwie 5 litrowe butelki wody demineralizowanej (tylko tyle bo w sklepie mieli 2 ostatnie sztuki) dzisiaj ją wleje, pewnie ph trochę spadnie, zobaczę w testerze. Potem gdy dokupię więcej tej wody to wymienię tyle żeby ph spadło do 6,5-7 i zacznę walczyć z jej twardością. Po wypłacie kupię jeszcze odżywkę do roślin jakąś ogólną i może potasową. Myślę że twardość zacznie wtedy powoli spadać. W trakcie tego wszystkiego zacznę intensywniej świecić światłem żeby bardziej pobudzić rośliny. Nadal 8 godzin jednak nie jak teraz 2h dwoma 30-tkami a potem 6h 39-tkami, tylko wydłużę czas świecenia 30tek po 15min przez kilka dni (tak żeby chodziły równocześnie z 39tkami) i będę monitorował co się dzieje. Kupie dodatkowe testy na twardość wody i jak się da na potas. Zależy mi w przyszłości na różnych roślinkach i również na trawniku, pisałem że chce zrobić amazonię ale to nie tak do końca bo i anubiasy chciałem zamocować na korzeń jak się wymoczy i inne roślinki z różnych części świata, no i chce żeby woda była przejrzysta a taka do końca wód Amazonki nie przypomina. Cóż człowiek uczy się na błędach a ja chciałem mieć wszystko od razu, teraz widzę że na to potrzeba czasu, dlatego zacznę postępować inaczej i zanim włożę jakąś roślinę najpierw dokładnie przeczytam jaką lubi wodę itd., a potem porównam to z moimi parametrami w akwarium a nie wszystko na hura. Ok narazie nie będę się tu udzielał, za jakiś czas napisze co zrobiłem i jakie to dało efekty. Dzięki za podpowiedzi.

10 litrów wody demineralizowanej na 200 litrów wody w akwarium nic Ci nie da.

Wodą demineralizowaną obniżamy przede wszystkim twardość. Na zasadzie 50% wody Gh=10 + 50% wody z Gh=0 daje nam wodę z Gh=5.

Tylko za pomocą C02 obniżysz Ph każdej wody ale twarda woda i ph<7 = śmierć rybek.

Można Ph obniżać używając specjalnego podłoża aktywnego, liśćmi, szyszkami czy torfem ale musisz mieć wodę miękką.

Generalnie chcesz Ph poniżej 7 i ryby w akwarium, musisz mieć miękką wodę.

Rzecz jasna jest jeszcze chemia ale na ten temat kompletnie nic nie wiem.

Odnośnie światła, też kombinowałem kiedyś jak Ty. Moc i czas działania światła, włączanie kolejnych żarówek.

Dostałem świetną radę - świeć całą mocą ale krótko - 6 godzin i z czasem ( w zależności od sytuacji roślin w akwarium ) zwiększaj.

Tyle, że co Ci po takim świetle skoro CO2 brak.

Będziesz miał problem z glonami.

Strasznie błądzisz i powinieneś na prawdę poczytać o każdym z aspektów.

Chcesz trawnik ale nie chcesz Co2, nie chcesz hodować trudnych roślin ale chcesz trawnik, dajesz dużo światła i chcesz sadzić anubiasa który nie lubi dużego światła i momentalnie złapie krasnale, itd...

Chcesz obniżać PH ale kompletnie nie wiesz co to jest PH, co wpływa na wartość Ph i jak uzyskać pożądaną wartość.

Musisz najpierw zastanowić się, czego tak na prawdę chcesz, potem można coś doradzać.

Sporo w twoich postach dużo sprzeczności i pytań świadczących o braku podstawowej wiedzy, niestety.

Cóż człowiek uczy się na błędach a ja chciałem mieć wszystko od razu, teraz widzę że na to potrzeba czasu, dlatego zacznę postępować inaczej

Liczymy na to :)

• 2 weeks later...

Dziś kupiłem test JBL 6w1, Potas oraz odżywkę MacroRED. Wynik testu to: 

CL2 ~ 0,4

pH - 7,6

KH - 15d

GH - 20d

NO2 - 0,5

No2 (skala 0-500) - 25

Pewnie mnie za takie parametry wody zlinczujecie, mam nadzieje że nie, wiem że dużo jest do poprawy szczególnie twardość i związki azotu. W środę mam wolne i mam zamiar wymienić 80l z 200. To znaczy wlać już zakupioną wodę demineralizowaną. Mam nadzieje żę to obniży twardość. Potas, odżywkę i węgiel w płynie juz podałem dzisiaj. Na razie to tyle, napiszcie jeśli macie jakieś uwagi, mam nadzieje że nie będzie to tylko hejt a konkretne podpowiedzi.

Szkoda twoich wywalonych pieniędzy raz ze te paski można sobie o kant d rozbić takie są wiarygodne a za ich cenę mogles

kropelki zoolek ph,gh/kh no2 i miał byś wiarygodne pomiary.

Skąd masz w akwarium chlor!?

Dwa to po co ci macrored? Wiesz w ogóle do jakich to roślin ani jednej takowej nie posiadasz, a jakość gotowców tez pozostawia wiele do życzenia .

Naprawde warto zapytać zanim coś sie kupi a nie na odwrót:)

Po trzeci co ci da jednorazowa podmiana na demineralke .... Nic jak juz masz zamiar lać ro to caly czas aby parametry były stale a w takim wypadku taniej i prościej wychodzi zakupić filtr ro3.

Lumia 640

Sory no nie wiedziałem ze te paski są niewiarygodne to co mam je teraz wyrzucić? chlor nie wiem skad mam, skad mam wiedzieć skąd mam chlor?pewnie mam taka wodę w kranie. Macrored zawiera macro składniki nie tylko do czerwonych roślin ale do wszystkich łodygowych, przynajmniej producent tak pisze ale Ty pewnie wiesz lepiej? A po trzecie to masz chyba racje z tą demineralką, tylko co mam zrobić żeby zmiękczyć wodę? Tak jak piszesz filtr RO, juz kiedyś na nie patrzyłem ale niestety nie mam w domu miejsca żeby go zamontować więc odpada niestety. A tak po za tym przymierzam się do kupna zestawu CO2. Bo chyba jednak bez tego się nie obędzie.

1 rob co chcesz z paskami ale ich wiarygodność jest zerowa świadczy o tym obecność chloru który nie ma prawa znajdować sie w akwarium a ro z prostej przyczyny chlor sie ulatnia z wody po12h .

2. Nie sadze abyś miał chlorowana wode w kranie bo tego sie juz ni stosuje po za profulaktyka 1-2razy do roku

3. Macro red ... Producent nie podaje składu ciekawe czemu tak jak piszesz nawóz jest dla lodowców szybkorosnących wybarwiających sie z tego co doczytałem w temacie to masz anubiasy microsoria (no chyba ze niw dokladnie czytałem) to są rośliny wolno rosnące jak juz chcesz im cos podawać to tylko potas i carbo a jak chcesz nawóz to macrogreen jest dla twojego zielska.

4. Po co ci co2 przy takim swietle. i roślinności?

5. Twardości obniżywszy tylko lejąc miekka wode ro co2 ci nie zbije twardości i ze zbiciem ph tez będzie problem przy takim kh.

Filtr ro nie jest straszny a twierdzenie ze nie ma miejsca na ro jest śmieszne. Filr instalujesz w szafce pod zlewem w łazience przy toalecie ,prysznicu i nikim nie wadzi.

Działasz jak jeździec bez głowy przemysl sprawę 2-3 razy zanim cis zrobisz oszczędzisz sobie kłopotów wydatków i stresu.

Ucz sie na błędach/ doświadczeniu innych

Lumia 640

Co do 4 pytania to planuje z czasem inne roślinki jak byś czytał uważnie to byś wiedział o co mi chodzi. Moze dla Ciebie brak miejsca na instalacje filtra ro jest śmieszne dla mnie nie, nie będę Ci pisał o mojej sytuacji w domu ale odpada taki pomysł. Widze ze oceniasz ludzi tylko i wyłącznie swoja miara juz zaawansowanego akwarysty i zamiast checi pomocy niesienia innym to naigrywasz sie ze mnie, pisałem przecież ze dopiero raczkuje jesli chodzi o akwarystykę szkoda ze tego nie rozumiesz. Co do MacroRed zaufałem producentowi tak samo jesli chodzi o paski i w tym momencie to już nie wiem komu mam wierzyć. Paski kupiłem renomowanej firmy żeby wlasnie byly dobre a obecnośc chloru wcale mnie nie dziwi bo test robiłem po małej podmiance wody, kilka godzin po. Nie wiem na czym opierasz w takim razie swoją hipotezę?

Juz się wypłakałeś?
Po pierwsze nie śmieje sie z ciebie a wręcz przeciwnie chce ci pomóc ale ty nie czytasz albo nie chcesz czytać i zrozumieć.

Co do testów i nawozów również posiadam paski jbl kupione kiedyś tam i u mnie z jednej paczki każdy pasek pokazuje co innego :)

Nawozy AA stosowałem cala linie i z doświadczenia ci powiem za są bardzo slabe a kosztują nie malo.
Dodatkowo jak byś poczytam co jeszcze producent pisze o swoich nwozach to byś sie dowiedział ze aby osiągnąć efekt należy stosować całą linie a nie pojedyncze produkty.

I na tym opieram swoja hipotezę na praktyce i doświadczeniu i jeszcze raz żeby bylo jasne nie nabijam sie z Ciebie
Lumia 640

Lumia, nie Lumia, jak się nie przyłożysz do pisowni to będą bonusy. /ahr/

Edited by ahr
Pisownia.

Właśnie sprawdzałem wiarygodność pasków JBLa, to znaczy sprawdzałem na swój własny sposób. Mianowicie sprawdziłem wode z 3 roznych miejsc: akwarium, woda z kranu i woda z bagna torfowego. No i co mi wyszło:

Woda z kranu:

CL2- 0

pH-7

KH-20

GH-14

NO2-0

NO2(0-500)-10

Woda z akwarium:

CL2-0

pH-7,2

KH-10

GH-14

NO2-0

NO2-10

Woda z bagna:

CL2-0

Ph-7,2    -   wtf

KH-15-20

GH-20   -    wtf

NO2-0

NO2-0

Nie wiem jak to oceniacie ale GH-20 w bagnie torfowym? to tu chyba coś nie gra i w ogóle jakieś te parametry ze wszystkich źródeł podobne. No o ile jeszcze wode z akwa i kranu można porównać bo przecież właśnie stąd ją brałem do zalania zbiornika to tyle woda w bagnie powinna mieć trochę inne parametry. Dla mnie to te paski są niedokładne. Potwierdza się to że jak coś jest do wszystkiego to jest do niczego. Widzę że szkoda było moich pieniędzy.Więc potwierdzam twoją tezę raiders. Co wy o tym myślicie?